گوناگون

ثروت شدید و فقر شدید همزمان در جهان افزایش یافته است

گزارش «آكسفام » در آستانه نشست «داووس» منتشر شد

گزارش «آکسفام»، بنیاد بین‌المللی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی نشان می‌دهد وضعیت نابرابری در توزیع درآمد طی یک سال گذشته بدتر شده است. «آکسفام» پیش از آغاز مجمع جهانی اقتصاد در داووس با انتشار گزارشی نسبت به افزایش نابرابری در جهان هشدار داد و گفت برای نخستین‌بار در ۲۵ سال گذشته، ثروت شدید و فقر شدید همزمان در جهان افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است: از زمان آغاز همه‌گیری کرونا، یک درصد ثروتمندترین جمعیت جهان حدود دوسوم رشد ثروت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. دارایی این افراد ۲۶ هزار میلیارد دلار افزایش یافت در حالی که دارایی خالص ۹۹ درصد جمعیت، تنها ۱۶ هزار میلیارد دلار افزایش داشته است. بنابر اعلام این موسسه مجموع ارزش دارایی‌های ۱۰ مرد ثروتمند جهان از مارس ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده است. مبنای داده‌های آکسفام، فهرست میلیاردرهای مجله فوربس و گزارش سالانه ثروت در جهان است که توسط بانک «کردیت سوییس» تهیه می‌شود و گزارش‌های این نهاد بین‌الملل منعکس‌کننده توزیع ثروت در جهان است که از سال ۲۰۰۰ میلادی منتشر شده است. فهرست مجله فوربس به دارایی‌های افراد ثروتمند نظیر زمین و خانه می‌پردازد و بدهی‌ آنها را کسر می‌کند تا به میزان دارایی‌هایی که در مالکیت فرد است دست یابد؛ این داده‌ها شامل حقوق و درآمد نمی‌شود. بر اساس فهرست مجله اقتصادی فوربس الون ماسک، جف بزوس، برنار آرنو و خانواده، بیل گیتس، لری الیسون، لری پیج، سرگی برین، مارک زاکربرگ، استیو بالمر و وارن بافت ثروتمندترین مردان جهان به شمار می‌آیند. در حالی که مجموع ثروت این افراد از ۷۰۰ میلیارد دلار به ۱۵۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است، اما تفاوت قابل توجهی بین آنها وجود دارد، به‌طوری که دارایی ایلان ماسک (مالک تسلا و توییتر) ‌بیش از ۱۰۰۰ درصد افزایش یافته، اما دارایی‌های بیل گیتس (سرمایه‌دار امریکایی و موسس مایکروسافت) ۳۰ درصد کمتر شده است. گزارش آکسفام همچنین نشان می‌دهد که ۹۵ شرکت مواد غذایی و انرژی در سال گذشته بیش از دو برابر سود خود را افزایش داده‌اند. این شرکت‌ها ۳۰۶ میلیارد دلار سود مازاد داشتند و ۲۵۷ میلیارد دلار امریکا (۸۴ درصد) بین سهامداران آن تقسیم شده است. به‌گفته آکسفام نکته اصلی این است که شرکت‌ها و افراد ابرثروتمند برندگان همه‌گیری کرونا و بحران انرژی در جهان هستند در حالی که حدود ۱,۷ میلیارد کارگر در کشورهایی زندگی می‌کنند که سرعت افزایش تورم در آنها از سرعت افزایش دستمزدها پیشی گرفته است. این نهاد بین‌المللی می‌افزاید: پس از جهش سرسام‌آور شمار فقیران جهان در سال ۲۰۲۰، کاهش فقر در سال گذشته متوقف شد. در حالی که مجموع ثروت همه میلیاردرها از سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط ۲,۷ میلیارد دلار در روز افزایش یافته است. آکسفام در بخشی از گزارش خود به داده‌های بانک جهانی استناد کرده و می‌گوید به دلیل حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ قیمت‌ مواد غذایی و انرژی افزایش شدیدی داشت و این مشکلات احتمالا روند فقرزدایی را متوقف کرده است. براین اساس، یک میلیاردر، به ازای هر یک دلار افزایش سرانه ثروت در میان ۹۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان، به‌طور متوسط ۱,۷ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

مانوئل اشمیت، سخنگوی آکسفام درباره گزارش اخیر این نهاد بین‌الملل گفت: «در حالی که میلیون‌ها نفر نمی‌دانند چگونه برای غذا و انرژی هزینه کنند، بحران‌های زمانه ما ثروت عظیمی برای میلیاردرها به ارمغان آورده است.» گابریلا بوچر، مدیر اجرایی آکسفام اینترنشنال نیز در این باره گفت: «در حالی که مردم عادی روزانه در تلاش برای دستیابی به مواد ضروری مانند غذا هستند، ابرثروتمندان به دست‌نیافتنی‌ترین رویاهای خود نزدیک‌تر شده‌اند.»

این نهاد بین‌المللی از دولت‌ها خواسته است تا با مالیات بر سود و ثروت بالا با این روند مقابله کنند. آکسفام تأکید کرده است که درآمد حاصل باید در گسترش امنیت اجتماعی، آموزش و بهداشت سرمایه‌گذاری شود تا با نابرابری و فقر مبارزه شود. مانوئل اشمیت می‌گوید: «شرکت‌ها و صاحبان ابرثروتمند آنها باید در نهایت سهم منصفانه خود را در راستای منافع عمومی انجام دهند.» دنی سریسکندراجاه، مدیر اجرایی آکسفام بریتانیا  با اشاره به اینکه «آنچه امسال رخ داده است، از مقیاس خارج شده»، گفت: «تقریبا هر روز یک میلیاردر جدید در طول همه‌گیری ایجاد می‌شود، در حالی که ۹۹ درصد از جمعیت جهان به دلیل قرنطینه‌ها، کاهش تجارت بین‌المللی و از رونق افتادن گردشگری بین‌المللی وضعیت بدتری دارند.»

شهریورماه گذشته، همزمان با آغاز مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۲۳۸ سازمان غیردولتی از ۷۵ کشور از جمله آکسفام، صندوق نجات کودکان و برنامه بین‌المللی، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبران جهان، خواستار اقدام قاطع بین‌المللی برای «پایان دادن به بحران گرسنگی فزاینده» در جهان شدند.  آنها در بیانیه خود نوشتند: «در حال حاضر ۳۴۵ میلیون نفر در حال تجربه گرسنگی حاد هستند که این رقم از سال ۲۰۱۹ بیش از دو برابر شده است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا