فرهنگی

جو شدید امنیتی در زاهدان؛ ایست‌های بازرسی و محاصره مسجد مکی

سایت های بلوچ گزارش می دهند در آستانۀ یک جمعۀ اعتراضی دیگر در زاهدان و سایر شهرهای بلوچستان، از روز گذشته در تمامی ورودی های شهر زاهدان و همچنین مناطق مختلف شهر پست های بازرسی برقرار شده و جو امنیتی شدیدی در شهر برقرار است. شهروندان بلوچ مورد بی احترامی، ارایۀ اجباری مدارک شناسایی و تفتیش بدنی قرار می گیرند….

گزارش‌ها از فضای امنیتی شدید در زاهدان خبر می‌دهند. گفته می‌شود نیروهای امنیتی در مبادی ورودی و خروجی این شهر مستقر شده‌اند و مسجد مکی نیز به محاصره نیروهای امنیتی درآمده است.
بر اساس گزارش‌های فعالان بلوچ و کاربران در شبکه‌های اجتماعی، روز پنج‌شنبه ۲۹ دی‌ماه (۱۹ ژانویه) شهر زاهدان از سوی نیروهای امنیتی به محاصره درآمده است.
این گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی به‌ویژه سپاه پاسداران با ایجاد ایست بازرسی در مبادی ورودی و خروجی و برخی از دیگر مناطق این شهر مستقر شده‌اند و به این ترتیب، جو امنیتی شدیدی بر این شهر حاکم شده است.
افزون بر این، شهروندان در این ایست‌های بازرسی مجبور به ارائه کارت شناسایی می‌شوند و آنها که فاقد شناسنامه هستند، بازداشت می‌شوند. این فضای امنیتی در شرایطی ایجاد شده که زاهدان، فردا (جمعه ۳۰ دی‌ماه) نیز شاهد برپایی نماز جمعه است و انتظار می‌رود که پس از آن بار دیگر همچون هفته‌های گذشته تجمع‌ اعتراضی در این شهر برپا شود.
بسیاری از کاربران با توجه به تشدید فضای امنیتی در زاهدان، نسبت به تکرار ”جمعه خونین” در این شهر هشدار می‌دهند.
اشاره آنها به سرکوب نمازگزاران در روز جمعه، هشتم مهرماه در زاهدان است. طبق برآورد نهادهای حقوق بشری، از زمان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ در ایران، بالاترین رقم کشته‌شدگان در یک روز، هشتم مهرماه در زاهدان به ثبت رسید.
از جمله این گزارش‌ها و طبق یافته‌های دیده‌بان حقوق بشر، نام حدود ۹۷ قربانی، از جمله ۹ کودک که هشتم مهرماه و در چند روز پس از آن به دست ماموران امنیتی و انتظامی کشته شده‌اند، ثبت شده‌ است.
حال، گزارش‌ها از تشدید فضای امنیتی در این شهر خبر می‌دهند. به نوشته برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی، مسجد و مصلای مکی در زاهدان از سوی نیروهای امنیتی به محاصره درآمده است.
این فضای امنیتی در زاهدان باعث شده تا بسیاری از فعالان مدنی، خواستار ”توجه فوری” افکار عمومی و جامعه جهانی نسبت به زاهدان شوند تا به نوشته آنها، از بروز ”فاجعه‌ای دیگر” جلوگیری شود.

زاهدان؛ یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات

زاهدان از زمان ”جمعه خونین” تا کنون هر هفته شاهد اعتراض‌هایی بوده که اغلب پس از سخنان نماز جمعه مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت این شهر، برپا می‌شود؛ معترضان در این اعتراضات شعارهای صریحی علیه نظام جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای سرمی‌دهند.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در هفته‌های گذشته مواضع آشکاری علیه خامنه‌ای و جمهوری اسلامی اتخاذ کرده و بارها، سرکوب اعتراض‌ها را محکوم کرده است.
شماری از فعالان مدنی و بلوچ می‌گویند که هدف از فضای امنیتی در زاهدان ایجاد رعب و وحشت و سرکوب اعتراضات احتمالی پس سخنرانی مولوی عبدالحمید در نماز جمعه فردا در این شهر است.
منابع حقوق بشری خبر می‌دهند که اینترنت در زاهدان قطع شده و در روزهای گذشته نیز ”ده‌ها نفر” در این شهر بازداشت شده‌اند.
به گزارش حال وش از روز ۲۸ دی ماه، نیروهای نظامی سپاه و انتظامی با ایجاد جو امنیتی و نظامی شدید، در تمام ورودی و خروجی های شهر زاهدان اقدام به ایجاد ایست بازرسی با استفاده از موانع بتنی کرده اند. طبق گزارش های میدانی نیروهای سپاه پاسداران با همراهی نیروی انتظامی طی چند روز اخیر در تمام محورهای ورودی و خروجی شهر زاهدان از جمله،، مسیرهای میرجاوه – زاهدان، خاش – زاهدان، چشمه زیارت – زاهدان، نصرت آباد و زابل – زاهدان» و بسیاری دیگر از معابر سطح شهر از جمله مناطق ترمینال، کشاورز و جاجم، بهداشت، جاده فرودگاه، جاده قدیم ایست بازرسی و موانع بتنی ایجاد کرده و به مرعوب کردن مردم و کنترل شدید خودروها و تفتیش شهروندان مشغولند.
شاهدان عینی از برخورد تحقیر آمیز نیروهای نظامی حاضر در ایست و ‌بازرسی های ایجاد شده با شهروندان توسط سپاه گزارش می دهند، بطوری که تمام شهروندان بلوچ علاوه بر ارایه اجباری کارت شناسایی مورد بازجویی قرار گرفته و تفتیش بدنی می شوند. برخی گزارش ها از حضور نیروهای نظامی در مدارس شهر زاهدان و تبدیل کردن این مکان های آموزشی به پایگاه نظامی حکایت دارد.
برخی از شهروندان در گفتگو با گزارشگر حال وش عنوان کرده اند امنیتی کردن شهر زاهدان توسط نیروهای سپاه پاسداران برای مردم زاهدان تازگی ندارد و آن ها مرعوب نخواهند شد و همچنان مصمم هستند تا خواسته ها و مطالبات خود را پیگیری کنند.
در ادامه ی این گزارش آمده است: پس از تهدیدهای پنهان و آشکار نهادهای نظامی و افراد حکومتی علیه مولوی عبدالحمید برای پایان دادن به خطبه های انتقادی و جمعه های اعتراضی مردم زاهدان، اکنون دستگاه های نظامی و امنیتی با استفاده از همه ظرفیت ها از طریق فشار حداکثری و امنیتی کردن جو شهر زاهدان قصد جلوگیری از حضور مردم در جمعه های اعتراضی این شهر را دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا