جوانان

صدور احکام سنگین زندان برای فعالان دانشجویی و بازیگر زن تئاتر

همزمان با صدور حکم‌های سنگین زندان برای بیتا حقانی دانشجو گرافیک در ساری، نازلی سعیدی دانشجوی پزشکی در تبریز و بهزاد قدیری دانشجوی دندانپزشکی در بیرجند، چهار دانشجوی معترض دانشگاه علامه تهران به نام‌های میلاد عبدی، محمدحسین شعائی، رادبه کشاورز و یوسف ظریف نیز با حکم دادگاه انقلاب به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شدند….

انجمن آزاداندیش از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه علامه تهران و همچنین کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور ضمن انتشار جزییاتی از این احکام، سه شعبه دادگاه انقلاب تهران را صادر کننده احکام سنگین زندان علیه دانشجویان معرفی کردند.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست ایمان افشاری و شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست علی مظلوم چون دیگر احکام علیه معترضان بازداشت شده، محاکمه و صدور احکام زندان برای دانشجویان دانشگاه علامه را نیز بر عهده داشته‌اند.

همچنین شیوا شعبانی، بازیگر تئاتر و سینما که پیش از این در ارتباط با اعتراضات بازداشت شده بود، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس و مجازات تکمیلی محکوم شد.

در صورت تایید این حکم در مرحله تجدید نظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی پنج سال حبس در خصوص این بازیگر قابل اجرا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا، خانم شعبانی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۵ سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی از جمله ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ سال ممنوعیت عضویت در دسته‌‌جات سیاسی، نوشتن در مجلات و فعالیت در فضای مجازی و ‌۲ سال ممنوعیت کار در تئاتر و سینما محکوم شده است.

این بازیگر اوایل آبان‌ماه در ارتباط با اعتراضات سراسری بازداشت و نهایتا اواخر همین ماه با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود.

شیوا شعبانی، بازیگر تئاتر و سینما و برنده عنوان بهترین بازیگر از دو جشنواره بین‌‌المللی فیلم کوتاه است.

خانم شعبانی از جمله تعداد قابل توجهی از هنرمندان داخل کشور است که در چهار ماهه گذشته در جریان اعتراضات گسترده به دلیل حضور در این اعتراضات یا حمایت از مردم در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده یا به دادگاه فراخوانده شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا