گوناگون

کاهش مجدد ارزش ریال؛ دلار از مرز ۴۴هزار تومان گذشت

بر اساس گزارش لحظه‌ای سایت بن‌بست، امروز شنبه یکم بهمن ماه، قیمت دلار آمریکا به ۴۴۵۰۰ تومان، یورو به ۴۸۴۰۵ تومان و پوند انگلیس ۵۵۱۳۰ تومان رسید. پیشتر در روز نخست دی ماه، دلار رکورد ۴۴هزار تومان را شکسته بود و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نیز اعلام کرده بود که «۱۱ نفر از عوامل مؤثر بر نوسانات غیرعادی بازار ارز در شبکه‌های اجتماعی» را بازداشت و «۳۲۰ نفر از عوامل اصلی مرتبط با کانال‌ها و گروه‌های مجازی» را نیز شناسایی کرده است….

افت ارزش ریال در شرایطی است که روز پنجشنبه ۲۹ دی/۱۹ ژانویه،  قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن خواستار اضافه‌شدن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی این اتحادیه شد. براساس این قطع‌نامه نمایندگان پارلمان اروپا از کشورهای عضو خواسته‌اند که نه تنها هسته مرکزی سپاه که نیروهای تابعه آن یعنی سازمان بسیج و نیروی قدس هم در این فهرست افزوده شوند. این قطعنامه واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

از سوی دیگر، مقررات جدید فدرال رزرو نیویورک برای تراکنش‌های دلاری عراق چشم‌انداز دسترسی ایران به دلار از مجرای عراق را تحت‌الشعاع قرار داده است. به گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، تحت مقررات جدید بانک‌های عراقی باید تراکنش‌های دلاری خود را از طریق یک پلتفرم آنلاین جدید به بانک مرکزی تحویل دهند که سپس مورد بازبینی فدرال رزرو قرار می‌گیرد. هدف از این سیستم کاهش استفاده از نظام بانکی عراق برای ارسال دلار به تهران، دمشق و «دیگر بهشت‌های پول‌شویی در خاورمیانه» اعلام شده است.

کاهش دوباره ارزش ریال از افزایش تورم کالاهای مصرفی در ماه‌های پیش رو خبر می‌دهد. این در حالی است که پیش‌تر در نتیجه آغاز برنامه دولت رییسی برای حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت ۱۴۰۱، مردم موجی از افزایش قیمت‌ها—به ویژه قیمت داروها—را تجربه کرده بودند.

همچنین، قیمت سکه بهار آزادی نیز در روزهای پایانی دی ماه حدود ۲۰ درصد رشد داشته است. به گزارش فرارو، قیمت سکه تمام بهار آزادی، با افزایشی چهار میلیون و ۶۵۴هزار تومانی نسبت به آغاز دی ماه، به ۲۳ میلیون و ۶۷۲ هزار تومان رسیده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا