اخبار

تورم روستا بیشتر از شهر؟

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری ۵۰.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۴.۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش داشته است. بر اساس این گزارش تورم نقطه به نقطه در روستا بیشتر از شهر است.

الهام روحانی: تورم نقطه به نقطه در آبان امسال ۴۴ درصد و در آذر ۴۸.۲ درصد نسبت به ماه‌های مشابه سال گذشته بوده است. تازه‌ترین گزارشی که روز گذشته مرکز آمار منتشر کرد حاکی از آن است که میانگین تورم نقطه‌ به نقطه در دی‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۵۱.۳ درصد رسیده است. یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۵۱.۳ درصد بیشتر از دی ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند. یعنی قدرت خرید خانوارها نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش‌یافته است. ریشه افزایش تورم جراحی اقتصادی است که امسال توسط مجلس و دولت صورت گرفت، همچنین تداوم تحریم‌ها و سوء مدیریت تورم را بیشتر کرده است. روز گذشته ابراهیم رئیسی در سخنانی در صحن علنی مجلس گفت: «از وجود تورم ناراحت است.» میر کاظمی- رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: «روند تورم در سال آینده کاهشی خواهد بود.» گفتنی است که صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که نرخ تورم برای دو سال آینده در ایران بیشتر از ۵۰ درصد خواهد بود. اما بانک جهانی تورم ۴۴ درصدی را برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده است.مهم تر اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس تورم ناشی از اجرای لایحه بودجه ۱۴۰۲ را ۴۰ درصد برآورد کرده است. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

نرخ تورم دی‌ماه
نرخ تورم سالانه دی‌ماه برای خانوارهای کشور به ۴۶.۳ درصد رسید. این رقم نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. مرکز آمار ایران گزارش مربوط به دی‌ماه را منتشر کرده که در این گزارش درباره شاخص قیمت مصرف‌کننده آمده است که منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در دی‌ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۱.۳ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۵۱.۳ درصد بیشتر از دی ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

تورم خوراکی‌ها در مرز ۷۰ درصد
نرخ تورم نقطه‌ای دی‌ماه ۱۴۰۱، در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش‌یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۳.۹ واحد درصدی به ۶۹.۲ درصد رسیده و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۲.۳ واحد درصدی به ۴۱.۲ درصد رسیده است.

نرخ تورم خانوار شهری کمتر از خانوار روستایی
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری ۵۰.۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۴.۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش داشته است. بر اساس این گزارش تورم نقطه به نقطه در روستا بیشتر از شهر است.

افزایش تورم ماهانه
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. به گزارش مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه دی ۱۴۰۱ به ۴.۳ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۴ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۴.۱ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۴.۵ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴.۳ درصد و ۴.۳ درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری ۲.۲ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۳.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

رشد تورم سالانه
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه دی‌ماه ۱۴۰۱، برای خانوارهای کشور به ۴۶.۳ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۳ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۵.۵ درصد و ۵۰ درصد است که برای خانوارهای شهری ۱.۲ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

بیش‌ترین افزایش قیمت
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزی‌ها» (پیاز، بادمجان و کاهو) و گروه «انواع گوشت» (گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوساله و انواع ماهی) و گروه «میوه و خشکبار» است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «حمل‌ونقل» (انواع اتومبیل‌سواری)، گروه «هتل و رستوران» (انواع غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو) بیش‌ترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی‌ماه ۱۴۰۱ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۳.۷ درصد برای دهک دهم تا ۵۳.۲ درصد برای دهک اول است. بر اساس این گزارش فشار تورم در دی‌ماه بر اقشار کم‌درآمد بیشتر از اقشار پردرآمد بوده است. برگرفته از تجارت نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا