حقوق بشر

گزارش تکمیلی؛ افزایش تعداد اعدام شدگان در ندامتگاه مرکزی کرج به ۵ تن

با احراز هویت یک زندانی دیگر که سحرگاه امروز دوشنبه ۳ بهمن ماه، در ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شده است، تعداد اعدام شدگان روز جاری در این زندان به ۵ تن افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، پنج زندانی در ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند.

هویت آنها احمد زالی تبار،سامان نبی گروسی، ابوالفضل برقانی نژاد و سابینا اسماعیل زاده و امید کرمعلی توسط هرانا احراز شده است.

لازم به ذکر است، هرانا در روز جاری در گزارشی هویت ۳ تن از آنها را احراز کرده بود. این پنج زندانی، پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌ های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا