زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

با وجود اعلام رسمی تغییر رویه در برحورد با بدحجابی و بی‌حجابی، تعارض و کشمکش همچنان ادامه دارد. شورای فرهنگی دانشگاه تهران درباره مصوبه جدید رعایت حجاب خبر داد که اقداماتی از ارسال پیامک و تماس با خانواده تا تشکیل پرونده انضباطی برای افراد بی‌حجاب را دربرمی‌گیرد.

خبرهای دی ماه ۱۴۰۱

دکتر فاطمه موسوی ویایه، گروه مطالعات زنان

مجازات مژگان ایلانلو مستندساز بابت انتشار عکس بی‌حجاب خود ده سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت هشتاد میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت مجازات تعیین شد. آریا جعفری ‏عضو سابق تیم ملی قایقرانی ایران و عکاس مطبوعاتی به اتهام شرکت در تجمعات و تبلیغ علیه نظام به مجموعا هفت سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. سپیده رشنو به جرم «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «بی‌حجابی در معابر» به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.

تا کنون صدها روزنامه‌نگار، هنرمند و دانشجو بازداشت شده‌اند و در بیشتر موارد اتهام انتسابی نامشخص است. انجمن روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان، جایزه بین‌المللی سال ۲۰۲۳ را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو زن روزنامه‌نگار ایرانی زندانی، اهداء کرد.

کشمکش بر سر حجاب و افزایش محدودیت‌های زنان به موج دیگری از مهاجرت منجر شده است. سولماز نراقی خواننده انیمیشن‌های مخصوص کودکان به گرجستان مهاجرت کرد. سارا خادم‌الشریعه، قهرمان نخست شطرنج ایران، بدون بر سر داشتن ‎حجاب اجباری در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرد و سپس به کشور اسپانیا رفت. میترا شعبانیان، بازیکن سابق و مربی تیم‌ملی والیبال کشورمان از سوی فدراسیون کشور عراق به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال زنان این کشور انتخاب شد.

افزایش محدودیت بر زنان در حالی است که افزایش آمار کودک‌همسری و جاماندگان از تحصیل نگران کننده است. مطابق گزارش رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس، فقط در شش سال گذشته، تعداد جاماندگان از تحصیل در کشور به بیش از نهصد هزار نفر رسیده است. این مشکل در دوره کرونا و در میان دختران بیشتر مشهود است. پنج استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، تهران، خوزستان و آذربایجان غربی دارای بیشترین فراوانی مطلق بازماندگان از تحصیل هستند.

پنج زنِ سرپرست خانوار در حادثه‌ی آتش‌سوزیِ مینی‌بوس بروجن در مکانی نزدیک به آتش‌نشانی سوختند و جان خود را از دست دادند. آنها در مسیر یک کار کم‌درآمد فصلی بودند. فیلترینگ گسترده اینترنت کسب و کارهای کوچک و مشاغل خانگی زنان را با مشکل روبرو کرده است و آخرین آمار نشان می‌دهد درصد اشتغال زنان ایرانی به کمتر از چهارده درصد (یکی از پایین‌ترین نرخ‌های اشتغال در جهان) رسیده است.

موج شدید سرما در دیماه باعث شد بی‌پناهی و فلاکت زنان معتاد و کارتن خواب سوژه روزنامه‌نگاران شود و کم‌کاری شهرداری تهران در تعطیل کردن مرکز نور سپید هدایت که گرمخانه زنان پارک شوش بود و خانه خورشید را یادآوری کرد.

حکم هشت سال زندان برای مردی که در اهواز سر بریده همسرش را در خیابان‌ها چرخاند اعتراضات بسیاری را برانگیخت و درباره سکوت قانون در برابر قتل‌های ناموسی و خشونت خانگی هشدار داده شد و مقایسه آن با احکام جزایی و سال‌های زندان بیشتر زنانی که روسری از سر برداشته بودند خشم بسیاری را برانگیخت.

خزعلی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در نشست خبری گفت که بخشی از مفاد لایحه منع خشونت علیه زنان که بیش از ده سال است تصویب و اجرای آن بلاتکلیف است، منقضی شده است. او در اظهارنظر دیگری ادعا کرده است که تساوی زن و مرد را قبول نداریم، و اساسا تساوی زن و مرد به ضرر زنان است.

در روز سی دیماه مراسم اختتامیه کنگره بین‌المللی زنان تاثیرگذار در سالن اجلاس سران شهر تهران برگزار شد. در این مراسم همسر نخست‌وزیر ارمنستان، همسر نخست‌وزیر بورکینافاسو، بانوی اول قرقیزستان، همسر رئیس‌جمهور صربستان و دختر دبیرکل حزب‌الله لبنان در کنار همسر رئیس‌جمهور کشورمان حضور داشتند. این مراسم را می‌توان کوشش برای اعاده جایگاه ایران در حوزه زنان دانست زیرا ماه گذشته شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در نشستی به اخراج ایران از عضویت در کمیسیون مقام زن رأی داد. اما وزن سیاسی و اقتصادی کشورهای حاضر در این کنگره بین‌المللی، به خوبی جایگاه ایران در حوزه زنان را نشان می‌دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا