بین‌المللی

وعده کمک‌های نظامی لهستان، اسپانیا و بلژیک به اوکراین

لهستان از برنامه جدید کشورش برای تحویل ۶۰ تانک مدرن از جمله ۳۰ تانک PT-۹۱، بلژیک از اختصاص بسته نظامی ۹۳ میلیون و ۸۰۰ هزار یورویی و اسپانیا از تحویل تانک‌های لوپارد در بهار آتی به کی‌یف خبر دادند.

به گزارش روز جمعه تارنمای روزنامه لو فیگارو، ماتئوش موراویسکی در گفت‌وگو با تلویزیون کانادایی سی‌تی‌وی (CTV) یادآوری کرد که لهستان ۱۴ تانک لئوپارد ۲ را نیز به اوکراین ارسال می‌کند.

وی اضافه کرد: لهستان از آغاز جنگ اوکراین تاکنون ۲۵۰ تانک و حتی بیش از آن به کی‌یف تحویل داده است.

به گفته وی بیشتر این تانک‌ها از نوع T-۷۲ ساخت شوروی هستند و تانک‌های PT-۹۱ نسخه مدرن شده T-۷۲ هستند.

رئیس جمهور اوکراین نیز در پی انتشار این خبر، در حساب توییتری خود اعلام کرد: برای تامین ۶۰ تانک لهستانی از جمله ۳۰ دستگاه PT-۹۱ و همچنین ۱۴ لئوپارد تشکر می‌کنم.

به گزارش ایرنا، روز چهارشنبه هفته جاری ایالات متحده و آلمان تحویل تانک‌های سنگین لئوپارد ۲ و آبرامز را به اوکراین وعده دادند.

مارگارتا روبلز وزیر دفاع اسپانیا نیز بدون بیان دقیق تعداد و زمان مشخص، اعلام کرد که کشورش در بهار ۲۰۲۳ تانک‌های لئوپارد به کیف تحویل خواهد کرد.

اختصاص بسته ۹۳.۸ میلیون یورویی بلژیک

به گزارش تارنمای روزنامه لوموند، نخست وزیر بلژیک روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست هفتگی شورای وزیران در بروکسل اعلام کرد که دولت فدرال این کشور با ارائه کمک‌های نظامی اضافی به مبلغ ۹۳ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو به اوکراین موافقت کرده است.

به گفته الکساندر دی کرو، این بزرگترین کمک نظامی بلژیک به اوکراین است.

بر اساس این گزارش، این رقم علاوه بر ۱۴۶ میلیون یورویی است که این کشور از آغاز جنگ اوکراین به کی‌یف اختصاص داده است.

لوموند اضافه کرده است که کمک‌های مدنی افزون بر ۸۶ میلیون یورو شامل ۶۹ میلیون یورو کمک بشردوستانه و ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو برای بازسازی کشور به این مبلغ اضافه می‌شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا