چرخاندیدگاه‌ها

تقویت سلاک یک نیاز مبرم و یک وظیفۀ مشترک است

برگردان: ایرج زارع

سخن‌رانی میگل ماریو دیاز-کانل برمودز، دبیر اول حزب کمونیست کوبا و رئیس‌جمهور جمهوری، در اجلاس هفتم سلاک [جامعۀ کشورهای امریکای لاتین و کارائیب]، در آرژانتین، در ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳، «سال ۶۵ انقلاب کوبا»

رئیس‌جمهور محترم آلبرتو فرناندز؛

عالی‌جنابان رؤسای دولت‌ها و دیگر رؤسای هیئت‌ها؛

دوستان عزیز امریکای لاتینی و کارائیبی؛

بازگشت به بوئنوس‌آیرس برای این دیدار ملت‌ها دلیلی برای شادی است، به‌ویژه پس از روزهای سرخوشی جمعی که به‌دلیل پیروزی خیابان‌های عظیم آن لبریز شدند، پیروزی‌ای که ما آن را در امریکای لاتین و کارائیب از آن خود می‌دانیم.

این شادی با تصمیم لولای عزیز مبنی بر الحاق مجدد و کامل برزیل [به سلاک] تکمیل و محترم شمرده می‌شود. ما حمایت و همبستگی کامل خود را با او در برابر اقدامات خشونت‌آمیز و ضد دموکراتیک که سعی کردند هرج‌ومرج ایجاد کنند و به خواست اکثریت مردم برزیل که او را به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند، بی‌احترامی کنند، ابراز می‌کنیم.

یکپارچگی حیاتی امریکای لاتین و کارائیب ما را فرا می‌خواند و متحد می‌کند و در این مکانیسم متنوع و فراگیر است که از سوی یک خواست بنیادی برای استقلال پشتیبانی می‌شود.

در واشنگتن، حدود ۲۰۰ سال پس از انتشار دکترین مونرو، تلاش برای نفاق انداختن، بدنام کردن و تابع ساختن ما به منافع آن‌ها ادامه دارد. واشنگتن این را در نشست انحصاری نیمکره‌ای که در لس آنجلس برگزار شد، آشکار کرد و در آنجا با سوء‌استفاده از قدرت خود به‌عنوان میزبان و با بستن چشم و گوش، خواست اکثریت را نادیده گرفت، محروم کرد و شکست خورد.

شکست سیاسی آن نشست نشانگر انزوای استراتژی هژمونیسم و سلطه در برابر احساس اتحاد و حاکمیتی بود که ملت‌های ما به اشتراک می‌گذارند.

کوبا در همۀ نشست‌های بین‌المللی، تشدید خطرناک اقداماتی را که به دنبال تداوم هژمونی امپریالیستی، حمله به چندجانبه‌گرایی و صلح هستند، تکرار کرده است.

واقعیت سرسخت همیشه قوی‌تر از هر تلاشی برای تفرقه بین ما خواهد بود، زیرا ما چالش‌هایی مشترک داریم که ناشی از یک نظم بین‌المللی ناعادلانه، غارتگر و غیردموکراتیک است که ما را از غلبه بر سطوح هشداردهندۀ فقر، بیکاری، ناامنی غذایی و محرومیت که ویژگی چشم‌انداز اقتصادی و اجتماعی منطقه [امریکای لاتین و کارائیب] که هنوز نابرابرترین منطقه روی کرۀ زمین است باز می‌دارد.

به همین دلیل، بستن صفوف‌مان و آن‌گونه که در اینجا درخواست می‌شود، طرح یک دیدگاه استراتژیک به ‌سمت یکپارچگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که به ما امکان دهد به‌ سمت توسعۀ پایدار حرکت کنیم، ضروری است.

باید پرسید چه چیزی ما را از تکمیل یکدیگر، تشویق دادوستد درون‌منطقه‌ای و ترویج سرمایه‌گذاری در مناطق مورد علاقه باز‌می‌دارد.

یافتن راه‌حل‌های عادلانه برای مسئلۀ بدهی‌های خارجی واجب است و درخواست توقف اقدامات قهری و یکجانبه و محاصره‌های غیرقانونی ضروری است.

در مواجهه با یک فرهنگ هژمونیک، دفاع از فرهنگ گسترده و غنی ما که ثمرۀ اصیل قرن‌ها سنت و آمیزش، و سنگ‌بنای فرآیند رهایی و یکپارچگی خلق‌های ماست، قد علم می‌کند.

در دنیای پیچیده و چالش‌برانگیز پس از همه‌گیری، که در سطح جهانی از پیامدهای جدی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی درگیری‌های نظامی و تأثیرات توقف‌ناپذیر تغییرات آب‌وهوایی رنج می‌برد، یگانه امکان برای ما که از یک گذشتۀ مشترک استعماری می‌آییم، اتحاد است.

از این نظر، کوبا از ایدۀ تأسیس آژانس دارویی امریکای لاتین به‌عنوان یک پروژۀ جالب و مفید پشتیبانی می‌کند.

همکاران عزیز!

دولت ایالات متحد امریکا مصرانه می‌خواهد که مدل توسعه‌ای را که ما کوبایی‌ها به‌طور مستقل تصمیم به ساخت آن گرفته‌ایم، از طریق یک سیاست ظالمانه، نامشروع، غیرقانونی، غیراخلاقی و هلاک‌کنندۀ اقتصادی نابود کند.

این کشور از برتری تکنولوژیک خود و کنترل رسانه‌ها و پلاتفرم‌های دیجیتال برای اجرای عملیات بی‌ثبات‌سازی، یک جنگ رسانه‌ای بی‌سابقه و ترویج به‌اصطلاح «تغییر رژیم» را که با حمایت ده‌ها میلیون دلار از بودجۀ فدرال استفاده می‌کند، به راه انداخته است.

تصمیم بی‌اساس و یکجانبۀ آن برای گنجاندن کوبا در فهرست جعلی کشورهایی که گفته می‌شود از تروریسم حمایت می‌کنند، به‌شدت بر آرزوهای ما در رابطه با توسعۀ کوبا تأثیر می‌گذارد.

من یک بار دیگر از این اجتماع و کشورهای عضو آن به‌دلیل درخواست قاطعانۀ آن‌ها برای حذف کوبا از فهرست مذکور و رفع محاصره تشکر می‌کنم.

کوبا مرعوب چنین تجاوزاتی نخواهد شد. ما به تاریخ مقاومت، کرامت و دفاع از عدالت اجتماعی که انقلاب کوبا را به نیرویی رهایی‌بخش برای انسان‌ها تبدیل کرد، خیانت نمی‌کنیم.

ما خود را به مقاومت کردن محدود نمی‌کنیم. کوبا در سال‌های سخت همه‌گیری و محاصرۀ تشدیدشده بر اساس ۲۴۳ اقدام اعمال‌شده از سوی دولت ترامپ، از خلق کردن دست نکشیده است. واکسن‌ها، ده‌ها داروی جدید و پروتکل‌های مراقبت در برابر بیماری‌ها، همچنین تجهیزات و درمان‌های جدید، ارزش این مقاومت خلاقانه را تأیید می‌کنند.

همکاران محترم!

ما از تغییرات در چشم‌انداز سیاسی منطقه‌ای که به سمت عدالت اجتماعی و در جست‌وجوی صلح و حاکمیت است، دلگرم می‌شویم.

در این لحظه‌ها، مردم پرو شایستۀ توجه و همبستگی ما هستند و این بر خواهران و برادران پرویی ما است که خودشان راه‌حلی برای چالش‌های خود بیابند.

با استدلال‌های فراوانی که تاریخ به ما ارائه می‌دهد، من نیز می‌گویم که ما هیچ مرجعیتی را برای سازمان کشورهای امریکایی، سازمانی که در خدمت ایالات متحد از مداخله‌های نظامی، کودتا و دخالت در امریکای لاتین و کارائیب علیه دولت‌های مردمی و قانونی حمایت کرد و می‌کند، به‌رسمیت نمی‌شناسیم و نخواهیم شناخت. سازمان کشورهای امریکایی سازمانی است که هیچ کاری در برابر قتل، شکنجه، ناپدید شدن اجباری و آزار و اذیت رهبران اجتماعی، مترقی و چپ در منطقه که برای همیشه در حافظۀ ما خواهند ماند، انجام نداده است.

کوبا بارها و بارها حمایت و همبستگی قوی با دولت‌های قانونی ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی را که در معرض تلاش‌های مداوم برای بی‌ثباتی قرار دارند، تأیید کرده است و گفتن آن امروز زائد نیست.

به همین ترتیب، ما از خواست‌های عادلانه برای جبران خسارات بردگی و استعمار برادران کارائیبی خود که نیازمند و شایستۀ برخورد عادلانه، ویژه و متفاوت هستند، پشتیبانی می‌کنیم.

ما همیشه از هدف‌های شریف حمایت خواهیم کرد: استقلال پورتوریکو؛ ثبات و صلح در هائیتی بر اساس احترام کامل به حاکمیت آن؛ روند صلح در کلمبیا؛ و حق آرژانتین بر جزایر مالویناس، ساندویچ جنوبی و جئورجیای جنوبی و فضاهای دریایی اطراف آن.

ما اقدامات و تهدیدها علیه هیئت رئیس‌جمهور نیکلاس مادورو را که از سوی دولت ونزوئلا محکوم شده است، رد می‌کنیم.

و از آرژانتین گرامی که زنان آن تاریخ منطقه را با قهرمانی بی‌نظیر خود رقم زده‌اند، همبستگی و حمایت خود را با معاون رئیس‌جمهور، کریستینا فرناندز اعلام می‌کنم.

دوستان امریکای لاتینی و کارائیبی!

تحت رهبری آرژانتین و رئیس‌جمهور آن آلبرتو فرناندز، سلاک در سال ۲۰۲۲ پیشرفت قابل‌توجهی را تجربه کرد که ما باید به تحکیم آن ادامه دهیم. ما تمام حمایت خود را از سنت وینسنت و گرنادین‌ها و برادر رالف گونسالوس (Ralph Gonsalves) در دوران ریاست سلاک در سال ۲۰۲۳، که همیشه بر اساس اصل وحدت در تنوع، همبستگی و همکاری، با پایبندی دقیق به اصول اعلامیۀ امریکای لاتین و کارائیب به‌عنوان منطقۀ صلح هدایت شده است، ابراز می‌کنیم.

شما همچنین می‌توانید در این سال روی کوبا به‌عنوان رئیس گروه ۷۷ به‌علاوۀ چین حساب کنید که در آن ما به‌طور خستگی‌ناپذیر برای نمایندگی کردن منافع ملت‌های جنوب با شایستگی کوشش خواهیم کرد.

ایده‌های ادغام‌گرایانۀ قهرمانان امریکای لاتین و کارائیب به ما الهام می‌دهند. سلاک کار همه است. تقویت آن یک نیاز مبرم و یک وظیفۀ مشترک برای دستیابی به اتحاد و یکپارچگی چیزی است که [خوزه] مارتی آن را «امریکای ما» نامید.

بسیار سپاسگزارم

(کف زدن طولانی‌مدت)

منبع: گرانما، ارگان حزب کمونیست کوبااا

مطلب اختصاصی برای صدای مردم

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا