اخبار

ظریف: اختلافات داخلی ١+۵ مانع عمده رسیدن به نتیجه بود

روز جمعه، ۱ آذر (۲۲ نوامبر) سومین روز از مذاکرات هسته ای ایران با نشست دوجانبه محمد جواد ظریف، و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه ۱+۵ آغاز شد اما پس از مدتی، دو طرف به منظور مشورت با هیات‌های نمایندگی خود، مذاکرات را متوقف و ادامه آن را به بعد موکول کردند…


ظریف و اشتون – هر دو طرف مذاکره باید به حساسیت‌های ده ساله توجه کنند

پیشتر، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفته بود که “در دور گذشته، مانع عمده برای رسیدن به نتیجه، اختلافات داخلی در بین اعضای ١+۵ بود.”

وی درعین حال افزود که “حتما هنوز هم طبیعی است که وقتی شش کشور با دیدگاه‌های مختلف و با مواضع و منافع متفاوت وارد مذاکره می‌شوند، الزاما دیدگاه‌هایشان یکسان نباشد.”

آقای ظریف در مورد دور جدید مذاکرات، گفت که “شاید توانسته باشند مقداری بیشتر این دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنند.”

وزیر خارجه در این مصاحبه در مورد جو مذاکرات گفت که “اعتقاد داریم که حقوق مردم ایران در معاهده و حقوق بین‌الملل کاملا شناسایی شده ولی لازم است اعضای ١+۵ به این حقوق احترام بگذارند و از ایجاد فشار بر مردم ایران به دلیل اعمال حقوقشان، خودداری کنند.”

مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشته‌اند که بخشی از خواست های مندرج در مصوبات شورای حکام آژانس بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل، به خصوص الزام ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم، با حقوق کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای اتمی – ان پی تی – مغایرت دارد.

اجلاس ژنو ٣
در مذاکرات ژنو طرف مقابل نسبت به اراده واقعی جمهوری اسلامی در دستیابی به توافق خوشبین‌تر بوده است

در مقابل، شورای حکام و شورای امنیت با این استدلال که جمهوری اسلامی برای چندین سال، بدون اطلاع‌رسانی و نظارت آژانس بین‌المللی به فعالیت‌های اتمی پرداخته و مرتکب نقض تعهدات خود در چارچوب معاهده ان‌‌پی‌تی شده است، تاکید داشته‌اند که لازم است تا کسب اطمینان جهانی از صلح آمیز بودن ماهیت این برنامه‌ها، جنبه‌هایی از آنها، به خصوص غنی سازی اورانیوم، متوقف شود.

غنی‌سازی اورانیوم یکی از مهمترین موارد اختلاف نظر و عامل ناکامی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ١+۵، به نمایندگی از جامعه جهانی بوده است.

واحد مرکزی خبر در گزارشی در مورد روز دوم نشست ژنو، گفته است که “منابع آگاه از محل مذاکرات، نتایج دور دوم مذاکرات را خوشبینانه توصیف کرده‌اند.”

پیشتر، به نقل از عباس عراقچی، سرپرست مذاکرات هسته‌ای ایران، گزارش شده بود که مذاکرات دو روز گذشته به نتیجه نرسیده است. در عین حال، مهمترین نکته در سه دوره مذاکرات ژنو در مقایسه با نشست‌های هسته ای ایران طی چند سال گذشته این بوده که جامعه بین المللی نسبت به آمادگی واقعی جمهوری اسلامی برای حل و فصل پرونده اتمی از راه مذاکره ابراز خوشبینی بیشتری کرده است.

تلاش برای توافق

روز سوم از مذاکرات ژنو-۳ با نشست دو جانبه آقای ظریف با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به نمایندگی از گروه ١+۵، آغاز شده است.

تظاهرات طرفداران حقوق هسته ای ایران در فردو
گروه‌هایی در ایران خواستار پافشاری بر سر مواضع و اجتناب از مصالحه هستند

دور قبلی مذاکرات هسته‌ای ایران – موسوم به ژنو ٢ – برای روزهای ٨ و ٩ نوامبر برنامه ریزی شده بود اما با ورود وزیران خارجه اکثر کشورهای ١+۵ و حضور وزیر خارجه ایران، یک روز دیگر تمدید شد.

اگرچه طرف‌های مذاکره در مورد محتوای گفتگوها جزئیاتی را مطرح نمی‌کنند، اما گفته شد که در دور قبلی مذاکرات، پیش‌نویس توافقنامه‌ای با حمایت ایالات متحده مطرح و احتمالا با نظر مساعد ایران مواجه شده بود اما ظاهرا به دلیل موضعگیری فرانسه، تغییراتی در آن صورت گرفت که مانع از تصویب آن شد.

گفته می‌شود که به دلیل ناکامی دور قبلی، خانم اشتون تا زمانی که حصول توافقنامه‌ای بین دو طرف قطعی به نظر نرسد، از وزیران خارجه کشورهای ١+۵ برای حضور در ژنو دعوت به عمل نخواهد آورد.

برخی منابع خبری از وجود دست کم دو متن پیش‌نویس برای بررسی شرکت کنندگان سخن گفته و افزوده‌اند که یکی از این پیش‌نویس‌ها توسط ایران تهیه شده است.

نتانیاهو و پوتین
مخالفان مصالحه اتمی با ایران در پی تاثیرگذاری بر اعضای ١+۵ بوده‌اند

علاوه بر محتوای کلی پیش‌نویس توافق نامه، جمله بندی آن نیز مورد بحث بوده است. برخی ناظران گفته‌اند انعکاس گسترده رسانه‌ای و موضعگیری‌های سیاسی در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی طی ده سال گذشته باعث حساسیت افکار عمومی مردم نه تنها در ایران بلکه در کشورهای غربی نسبت به این موضوع شده است.

در نتیجه، هر دو طرف مذاکره باید علاوه بر دستیابی به دست کم بخشی از هدف‌های خود، باید متنی را در اختیار افکار عمومی کشورهای خود قرار دهند که حتی اگر به معنی اعلام “پیروزی” در این مجادله ده ساله نباشد، دست کم به دستیابی به بخشی از خواست‌های آنها تعبیر شود. به همین دلیل، جمله‌بندی مناسب توافقنامه احتمالی هم اهمیت سیاسی فراوان دارد.

البته در صورت حصول توافق و تایید آن از سوی نهادهای ارشد جمهوری اسلامی، احتمالا مخالفان مصالحه اتمی در داخل ایران جسارت ابراز مخالفت با چنین توافقنامه‌ای را ندارند. اما در خارج از ایران، مخالفان سرسخت هر نوع مصالحه اتمی با ایران، از جمله اسرائیل و حامیان آن در تشکیلات سیاسی کشورهای غربی، احتمالا در صدد خرده‌گیری از توافقنامه احتمالی برخواهند آمد.

در عین حال، اگر شش قدرت جهانی به طور یکپارچه در صدد مصالحه با ایران باشند، این مخالفان قادر به جلوگیری از امضای توافقنامه‌ای معتبر نخواهند بود. به همین دلیل مخالفان مصالحه اتمی با ایران کوشیده‌اند گروه ١+۶ را ترغیب کنند تا در صورت تمایل به چنین مصالحه‌ای، دست کم توافقنامه‌ای را امضا کنند که، به گفته آنان، قاطعانه از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری کند.
***
جزئیات دیدار هیئت مذاکره‌کننده ایران با اشتون
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با گروه ۱+۵ جزئیات دیدار سه ساعته هیئت ایران با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تشریح کرد. سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از پایان نشست صبح امروز کاترین اشتون و محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت: درباره اینکه آیا در بخش محتوایی اصلاحات مورد نظر ایران به ۱+۵ منتقل شده است گفت: ما تقریبا ۳ ساعت دیدار فشرده ای را با خانم اشتون داشتیم ، بسیار بحث مفیدی بود و برای اولین بار از دیروز تا به حال وارد محتوای مذاکرات هم شدیم.

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از پایان نشست صبح امروز کاترین اشتون و محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت: درباره اینکه آیا در بخش محتوایی اصلاحات مورد نظر ایران به ۱+۵ منتقل شده است گفت: ما تقریبا ۳ ساعت دیدار فشرده ای را با خانم اشتون داشتیم ، بسیار بحث مفیدی بود و برای اولین بار از دیروز تا به حال وارد محتوای مذاکرات هم شدیم.
وی افزود: همانطور که قرار بود ، اول روی یک سری مفاهیمی که درک مشترک در آنها برای مذاکرات لازم است صحبت کردیم و بعد به تدریج نه اینکه وارد متن شویم ولی وارد محتوای مذاکرات شدیم.عراقچی خاطر نشان کرد: برخی موارد جدی مورد اختلاف است که در این جلسه به صورت کلی مورد بحث واقع شد.
وی ادامه داد: هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که به طور جدی وارد متن شویم که این متن می تواند متن ما یا متن آنها باشد ، به آن مرحله هنوز نرسیده ایم فعلا روی کلیات اختلاف نظرها کار می کنیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا اعتماد از دست رفته بازگشته است گفت: به هر حال یک مقداری اطمینان جلب شده است که خانم اشتون به عنوان نماینده شش کشور صحبت می کند و هر شش کشور نیز به ما اطمینان داده اند که از مواضع خانم اشتون حمایت می کنند و ایشان نماینده تام الاختیار آنها است البته اکنون هم برای نماز و ناهار و هم برای اینکه خانم اشتون مشورتی با باقی اعضا داشته باشد جلسه متوقف شده است.
وی در پاسخ به این سئوال که احتمال حضور جای کری افزایش یافته است و آیا به مرحله ای رسیده ایم که احتمال توافق تا این اندازه بیشتر شده گفت: به هر حال وزرای امورخارجه این طور که ما می بینیم آمادگی اولیه را پیدا می کنند که مثل بار قبل غافلگیر نشوند احتمال رسیدن به توافق وجود دارد و لازمه آن این است که انعطاف لازم از طرف مقابل نشان داده شود و ما بتوانیم به سرعت روی متن به تفاهم برسیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که چقدر احتمال دارد موارد اصلی اختلاف رفع شود بیان کرد: فضا در مجموع فضای مثبتی است و اراده در طرفین برای حل موضوعات دیده می شود ولی این اراده هنوز به مرحله عمل نرسیده است.
معاون وزیرخارجه کشورمان درباره احتمال توافق در این دوره بیان کرد: هنوز زود است در این مورد قضاوت کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا لحن غرب تغییر کرده است بیان کرد: لحن بارقبل هم خوب بود این بار هم خوب است ما در لحن مذاکرات مشکلی نداریم. بحث محتوای مذاکرات است بار قبل سوءتفاهم هایی پیش آمد و منجر به زیاده خواهی هایی شد این بار تا الان آنها سعی کرده اند که اجتناب کنند و با موضع واحد صحبت می کنند البته موضوعات اختلاف سر جای خود است.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا پس از این دیگر نشستی با اعضای ۱+۵ برگزار نخواهد شد و نشست تنها با خانم اشتون خواهد بود گفت: تصور ما این است که تا وقتی با خانم اشتون به نتیجه نرسیم نشستی با دیگران نخواهد بود چون بحث ریز مذاکراتی در یک جمع بزرگ خیلی مشکل است و لذا همه آنها به خانم اشتون وکالت داده اند و خانم اشتون به نمایندگی از آنها مذاکره می کند.
وی در پاسخ به این سئوال که فابیوس وزیرامورخارجه فرانسه اعلام کرده که ایران باید نرمش نشان دهد گفت: طبیعی است که هر طرف انتظار دارد طرف مقابل انعطاف نشان دهد ولی مهم این است که ما در مذاکره به یک توافق مشترک برسیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که ایا فکر می کنید مذاکرات به توافق نزدیک باشد بیان کرد: ما در چند موضوع که اختلاف داریم هنوز به توافق نزدیک نشده ایم ولی در عین حال موارد بسیار زیادی است که از قبل مورد توافق بوده و هنوز هم هست.
وی در پاسخ به این سئوال که از طرف مقابل مباحثی در مورد انعطاف ایران مطرح شده است افزود: اخباری که پخش می شود حدس و گمان است اجازه دهید که به حدس و گمانها اهمیت ندهیم و درباره موضوعات روی میز مذاکره صحبت کنیم.
مهر

***

مذاکرات ایران و ۱+۵ امشب همچنان ادامه دارد/ تدارک دور بعدی مذاکرات اشتون و ظریف

 

در حالی که مذاکرات ایران و ۱+۵ امشب ادامه دارد دو طرف در تدارک برگزاری دور بعدی مذاکرات بین کاترین اشتون و محمدجواد ظریف برای امشب هستند.

به گزارش مهر، در حالی که اکنون در ژنو ساعت حدود ۲۰:۴۵ دقیقه است(۲۳٫۳۰ تهران) مذاکرات ایران و ۱+۵ همچنان ادامه دارد و این مذاکرات امشب تا پاسی از شب ادامه خواهد داشت و دو طرف در حال انجام مشورت ها و در تدارک برای برگزاری دور بعدی مذاکرات کاترین اشتون و محمدجواد ظریف هستند که قرار است امشب انجام شود.

بر اساس این گزارش وزیر امورخارجه چین نیز تا ظهر فردا به ژنو می رسد و احتمال حضور وزیر امورخارجه آمریکا نیز برای فردا بسیار زیاد شده است.

کاترین اشتون و محمدجواد ظریف مذاکرات خود را از روز گذشته آغاز کردند. اشتون به نمایندگی از ۱+۵ با ظریف مذاکره می کنند. آن ها دیروز بیش از ۶ ساعت مذاکره کردند و امروز نیز مذاکرات دو طرف از ساعت ۹ صبح آغاز شد و بعد از حدود یک ساعت برای جلسات داخلی متوقف شد. عصر امروز نیز اشتون و ظریف مجددا ملاقات کردند و سپس معاونین وزرا امورخارجه کشورمان با نمایندگان کشورهای ۱+۵ دیدار های دوجانبه داشتند.

بر اساس این گزارش مذاکرات ۱+۵ نیز فردا ادامه دارد و این احتمال وجود دارد که تا بعد از ظهر فردا دو طرف همچنان به مذاکرات ادامه دهند. گفته می شود در این دور از مذاکرات طرفین به توافق نزدیک تر شده اند.

دیدار عراقچی و شرمن پایان یافت/ نشست وزیران خارجه ایران و روسیه آغاز شد

همچنین ایسنا گزارش داده که سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان با وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد و در این دیدار دو جانبه آخرین مواضع دو طرف درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ بحث و بررسی شد.

هم‌چنین مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه کشورمان نیز جداگانه با شرمن دیدار کرد. این آخرین دیدار دو جانبه ایران با اعضای گروه ۱+۵ در سطح معاونان در سومین روز مذاکرات بود.

همچنین مذاکرات دو جانبه سرگئی لاوروف و محمد جواد ظریف در ساعت ۱۸:۳۳ دقیقه (به وقت محلی) در هتل اینتر کنتیننتال ژنو آغاز شد.

قرار ست دو طرف در این دیدار درباره آخرین دیدگاه‌ها و مواضع خود و مذاکرات هسته‌یی ایران و ۱+۵ رایزنی و تبادل نظر کنند.

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا