اخبار

تشدید جو امنیتی؛تیراندازی مأموران امنیتی و بازداشت مردم در زاهدان

در صدوسی‌و چهارمین روز اعتراضات سراسری در ایران مردم زاهدان باز هم علیه حکومت به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی سر دادند. برخی گزارش‌ها حاکی از شلیک مأموران امنیتی و بازداشت عده‌ای از مردم بود….

هفدهمین نماز جمعه اعتراضی در زاهدان در فضای سنگین امنیتی در داخل مسجد مکی برگزار شد و تظاهرات پس از نماز با تیراندازی و پرتاب اشک‌آور همراه بود.
جمعه ۷ بهمن، شانزدهمین جمعه اعتراضی در زاهدان برگزار شد. اعتراضات این جمعه بار دیگر با تدابیر شدید امنیتی حکومت همراه بود و نیروهای امنیتی در خیابان‌های نزدیک به محل گردهمایی مردم زاهدان حضور گسترده‌ای داشتند.

به‌گزارش «کمپین فعالین بلوچ»، مردم معترض در زاهدان شعارهای «خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن»، «سفره ما خالیه، خامنه‌ای جانیه»، «فقر، فساد، گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» و «این‌همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

نکته تازه در تظاهرات این جمعه پلاکاردی به‌حمایت از «حزب بلوچستان ـ راجی تپاکی» در دست مردم بود که روی آن نوشته شده بود: «نه سلطنت نه رهبری، دموکراسی برابری؛ وکیل ما حزب بلوچستان راجی تپاکی». آن‌ها همچنین بر بنر پارچه‌ای مشابهی نوشته بودند: «وکالت ما مدرن است نه فرد محور».

«حزب بلوچستانء ـ راجی تپاکی» در وب‌سایت خود نوشته است که در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ اعلام موجودیت کرده و استراتژی آن «پایان دادن به استعمار و احیای دولت ملی در بلوچستان براساس حق تعیین سرنوشت ملت‌ها» است. این حزب‌ گفته است: «در مسیر مبارزه برای براندازی رژیم جمهوری اسلامی و تحقق آزادی به دیالوگ و گفت‌وگو با کلیه جریان‌های سیاسی برانداز و همچنین همکاری با احزاب و سازمان‌های سیاسی هم‌سو باور دارد».

معترضان بلوچ در شهرستان راسک نیز با شعارهایی علیه بسیج و سپاه پاسداران به خیابان‌ آمدند و دست به تظاهرات مشابهی زدند.

به‌گزارش «کمپین فعالین بلوچ»، پس از آغاز اعتراضات در زاهدان، نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی به محل تجمع مردم اعزام شدند.

بنا به این گزارش، نیروهای امنیتی در برخی مناطق شهر زاهدان و اطراف خانه عبدالحمید اسماعیل‌زهی (مولوی عبدالحمید)، امام جمعه اهل سنت زاهدان به سوی معترضان تیراندازی کردند و در خیابان بعثت یک نفر از معترضان پس از شلیک مأموران به پایش بازداشت شد.

این گزارش می‌افزاید شماری از شهروندان بلوچ نیز در مسیر بازگشت از نماز جمعه مسجد مکی زاهدان به خانه‌های خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. مردم در اطراف مسجد مکی نیز زنجیره انسانی تشکیل داده بودند تا مانع از حمله مأموران امنیتی به مسجد شوند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی (مولوی عبدالحمید) در نماز جمعه این هفته به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و با بیان این‌که «افراد بی‌درآمد حتی قدرت خرید نان ندارند»، افزود:

«خواسته مردم بر حق است و می‌خواهند آزادی قلم، بیان و تحصن داشته باشند و بتوانند مدیران توانمندی را برای اداره کشور انتخاب کنند.»

مولوی عبدالحمید همچنین خواهان مدارای حکومت با روحانیان اهل سنت در سیستان و بلوچستان، کردستان و استان گلستان شد و سخنانی در مخالفت با حکم اعدام ایراد کرد و گفت اعدام در اسلام، «در موارد نادر اگر قتلی صورت بگیرد» اجرا می‌شود.

در تهران و شهرهای مختلف دیوارنویسی و شعارهای ضدحکومتی ادامه دارند. فاطمه سپهری، فعال سیاسی در مشهد به یک سال زندان محکوم شد. بازیگران فیلم “چرا گریه نمی‌کنی” جشنواره فجر را مایه ننگ خود دانستند.

محله‌های غربی و شرقی تهران شامگاه جمعه ۷ بهمن‌ماه صحنه شعارهای ضدحکومتی بودند. در تهران‌پارس، صادقیه، شهرک باقری، بانگ “مرگ بر دیکتاتور” و “مرگ بر سپاهی” به گوش می‌رسید.

در محله سازمان آب در شمال غربی تهران، معترضان از مجتمع‌های مسکونی شعار “مرگ بر خامنه‌ای” سر دادند.

دیوارنویسی در شهرهای مختلف هم‌چنان ادامه دارد و عرصه‌ خلاقیت است. در ایذه روی دیوار نوشته‌اند: «این سر برای هیچ رژیمی خم شدنی نیست.» روی دیواری در تهران این متن‌دیده می‌شود: «ولایت در ایران دفن خواهد شد چه آسمانی و چه زمینی»؛ و در شیراز این شعار: «سپاهی به گوش باش، فکر سوراخ موش باش»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا