دیدگاه‌ها

نیویورک تایمز: حمله پهپادی به صنایع نظامی در اصفهان از داخل ایران انجام شد

پنتاگون: در هیچ عملیات نظامی در ایران نقشی نداشتیم

نیویورک تایمز، طرف حمله‌کننده و پشتیبان این تهاجم پهپادی را مشخص نکرد اما تاکید کرد که شهر اصفهان از مرزهای ایران بسیار دور است، به همین دلیل برنامه‌ریزی برای این حمله از درون خاک ایران منطقی به نظر می‌رسد.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران اسرائیل را به انجام این حمله متهم کرده و تهدید کردند که منافع اسرائیل را با پهپاد هدف قرار خواهند داد.

دبی – العربیه فارسی

روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد، پهپادهایی که صنایع نظامی در اصفهان را هدف قرار دادند به احتمال بسیار از درون خاک ایران به پرواز در آمده بودند.

بنا به این گزارش، پهپادهای «کوادکوپتر» که در عملیات اصفهان به کار گرفته شدند، برد کوتاهی دارند و به نظر می‌آید برای انجام عملیات مذکور، از داخل خاک ایران به پرواز در آمدند.

نیویورک تایمز، طرف حمله‌کننده و پشتیبان این تهاجم پهپادی را مشخص نکرد اما تاکید کرد که شهر اصفهان از مرزهای ایران بسیار دور است، به همین دلیل برنامه‌ریزی برای این حمله از درون خاک ایران منطقی به نظر می‌رسد.

شب گذشته وزارت دفاع ایران در بیانیه‌ای از حمله سه ریزپرنده (پهپاد)، به یک مجتمع کارگاهی وزارت دفاع خبر داد.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران هم اسرائیل را به انجام این حمله متهم کرده و تهدید کردند که منافع اسرائیل را با پهپاد هدف قرار خواهند داد.

پیگیری برنامه هسته‌ای

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز حمله پهپادی به مجتمع نظامی در اصفهان را اقدامی «بزدلانه» توصیف کرد.

او گفت که «این گونه اقدامات نمی‌تواند تاثیری در اراده‌ و نیت متخصصان» جمهوری اسلامی برای پیگیری برنامه هسته‌ای بگذارد.

همزمان، روزنامه «جروزالم پست» به نقل از منابع اطلاعاتی غربی و خارجی تاکید کرد، با وجود ادعاهای ایران حمله پهپادی در اصفهان موفقیت آمیز بوده است.

این روزنامه نوشت که اکثر سرویس‌های اطلاعاتی غربی و منابع ایرانی حمله پهپادی به اصفهان را مشابه حملات موفقیت آمیز موساد به تاسیسات هسته‌ای نطنز ایران در ژوئیه ۲۰۲۰ و آوریل ۲۰۲۱، حمله به یکی از تاسیسات هسته‌ای کرج در ژوئن ۲۰۲۱ دانستند و انهدام ۱۲۰ پهپاد ایرانی یا بیشتر در فوریه ۲۰۲۲ دانستند.

«جروزالم پست» همچنین در گزارش خود نوشته است که شب گذشته ۴ انفجار پیاپی در مجتمع وزارت دفاع ایران به وقوع پیوست و خسارات ناشی از این انفجارها بسیار بیشتر از آنچه ایران آن را «واردن شدن آسیب جزیی به سقف کارگاه» خواند، بوده است.

در همین رابطه، یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از اعزام سه عضو این کمیسیون برای بازدید از مکان انفجار خبر داد.

وزارت دفاع ایران شب گذشته در بیانیه‌ای حمله با استفاده از ریزپرنده که به گفته آن در شامگاه هشتم بهمن ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۲۳:۳۰ به یکی از مجتمع‌های کارگاهی این وزارتخانه در شهر اصفهان انجام شده را تائید کرد.

وزارت دفاع در این‌باره، ضمن نفی هرگونه خسارت‌های جانی، گفته بود «خوشبختانه با پیش‌بینی‌ها و تمهیدات پدافندی صورت گرفته یکی از آنها (ریزپرنده‌ها) مورد اصابت پدافند هوایی مجتمع (مهمات‌سازی) و دو فروند دیگر آنها در تله‌های پدافندی گرفتار و منفجر می‌شوند».

پنتاگون: در هیچ عملیات نظامی در ایران نقشی نداشتیم

مشاور رئیس جمهوری اوکراین: هدف قرارگرفتن مواضعی در اصفهان، ارتباط مستقیمی با جنگ در اوکراین دارد.

ژنرال پاتریک ریدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت واشینگتن هیچ نقشی در عملیات نظامی اخیر در ایران نداشته است و ابراز داشت که احتمالا اسرائیل عامل حمله هوایی پهپادی علیه یک مجتمع صنایع دفاعی ایران در شهر اصفهان است.

روزنامه «وال استریت ژورنال» هم نوشت، شماری از مقامات مطلع آمریکایی اعلام کردند که حمله پهپادی در اصفهان با هدف مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و نظامی تهران انجام شده است.

از سویی، خبرنگار «العربیه» گزارش داد که به‌رغم افزایش تنش در روابط ایران و آمریکا در ماه های اخیر، واشینگتن درصدد است هر گونه ارتباط با انجام عملیات پهپادی اخیر در ایران را رد کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا