اخبار

وضعیت تورم هر روز بدتر می‌شود

سقوط پرشتاب ارزش پول ملی و در نتیجهٔ آن افزایش سرسام‌آور بهای ارزهای خارجی در اقتصاد متکی به واردات ایران، همراه با تضعیف تولید ملی و ناتوانی در تأمین عرضهٔ کافی، از مهم‌ترین عامل‌های تورم تازندۀ موجود است…..

در پی تصویب مصوبه‌ای مبنی بر اعطای اختیار تام به بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی، یک کارشناس اقتصادی به بررسی سیاست‌های کنونی این نهاد پرداخت.به گزارش تجارت نیوز،نوسانات شدید نرخ ارز و تورم‌های افسارگسیخته در ماه‌های اخیر باعث شد که شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا در جلسه روز چهارشنبه (۵ بهمن ماه) مصوبه‌ای را تصویب کند که به بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم اختیار تام می‌دهد.از آنجایی که جزئیات این مصوبه تاکنون منتشر نشده، نمی‌توان درباره آن اظهار نظر کرد اما باید دید که بانک مرکزی در راستای رسیدن به این اهداف چه اقدامات جدیدی را در دستورکار خود قرار خواهد داد. علی سعدی وندی اقتصاد دان، کارشناس بانکداری و استاد دانشگاه درباره تصویب لایحه بودجه و افزایش تورم و تحلیل خود را از عملکرد تیم اقتصادی دولت سیزدهم ارائه کرده است.
بانک مرکزی پول از مردم می‌گیرد و به دولت می‌دهد.
به گزارش بهار نیوز،سعدوندی در ابتدا با تاکید بر این نکته که بانک مرکزی باید دقیقا عکس اقدامات فعلی خود را انجام دهد، گفت: شناورسازی نرخ ارز، سیاست‌گذاری پولی، هدف‌گذاری برای نرخ بهره، تعیین هدف برای نرخ تورم، نظارت بر بانک‌های تجاری و انتصاب مدیران بانکی لایق، اقداماتی است که بانک مرکزی باید انجام می‌داد اما هیچ اقدامی در این جهت انجام نداده است.وی در ادامه اضافه کرد: اصلا معلوم نیست که در حال حاضر بانک مرکزی چه می‌کند. این بانک، بانک مرکزی نیست و تنها مربوط به اعانه دولتی است. یعنی هرگاه دولت دست گدایی دراز می‌کند، بانک مرکزی پول را از جیب مردم برمی‌دارد و در اختیار دولت قرار می‌دهد.
وضعیت تورم هر روز بدتر می‌شود.
این تحلیلگر اقتصادی همچنین اذعان کرد: سال‌هاست که این وضعیت ادامه دارد و نه تنها وضعیت تورم و نوسانات آن بهبودی نیافته بلکه هر روز بدتر می‌شود. اقتصاد ایران طولانی‌ترین تورم تاریخ بشر را داشته و هیچکس هم از این موضوع خجالت نمی‌کشد و عذرخواهی نمی‌کند.وی در ادامه تصریح کرد: عملکرد بانک مرکزی یک فاجعه به تمام معناست و همه مدیران آن مثل یکدیگر هستند و تفاوتی ندارند. سیاست‌هایی که فرزین در حال حاضر اجرا می‌کند، همان سیاست‌های صالح آبادی، همتی و سیف است و این سیاست‌های یکسان، به طور منظم تکرار می‌شوند.

کسری بودجه باید درمان شود، اما چگونه؟
به عقیده بخش عمده کارشناسان اقتصادی، یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب شده که اقتصاد ایران در تله تورم گرفتار شود، کسری بودجه مزمن است؛ موضوعی که در سال‌های اخیر تبدیل به یک روال عادی شده و در ادبیات اقتصادی ایران به یک واژه تکراری بدل شده است.سعدوندی در پایان این گفتگو با اشاره به موضوع کسری بودجه، بیان کرد: مشکل کسری بودجه باید درمان شود. تا وقتی که همه مردم اطلاع داشته باشند که کسری بودجه وجود دارد، ادعاهای بانک مرکزی را قبول نمی‌کنند. بنابراین انتظارات تورمی نیز کاهش پیدا نمی‌کند.وی در پایان خاطرنشان کرد: “می‌توان با اقداماتی مثل ارزپاشی و تثبیت نرخ ارز، وضعیت را درکوتاه‌مدت کنترل کرد اما در بلندمدت اتفاقی نمی‌افتد.”
درچنین وضعیتی در تولید ملی و نیاز فزاینده به واردات بیانگر بی‌برنامگی در اقتصادی به‌شدت بیمار است و از بحران اقتصادی‌ای ژرف در کشور حکایت دارد. صنایع کشور وابستگی‌ای چشمگیر به واردات مواد اولیه دارد که به‌سبب تحریم‌ها از یک سو و کاهش ارزش پول ملی و درنتیجه افزایش قیمت ارزهای خارجی از سوی دیگر، به افزایش قیمت‌ کالاهای تولیدی این مواد و به زیان زندگی مردم عادی تمام می‌شود و این تازه درصورتی است که اگر صنایع بتوانند یا بخواهند به کار تولید ادامه دهند. فراهم کردن زمینه برای نجات اقتصاد ملی ورشکستهٔ ایران فقط یک راه دارد. پایان دادن به جمهوری اسلامی و سیطرۀ سرمایه‌داران زالوصفت و فاسد حامی آن. مبارزه در این راه تعطیل‌بردار نیست. در جمهوری ملی و دموکراتیک آینده، با برنامه‌ریزی‌ای جامع و کارشناسانۀ برخاسته از نیازها و توانایی‌های ملی به‌لحاظ منابع طبیعی و انسانی، می‌توان پیکر بیمار نظام عقب ‌نگه داشته ‌شدۀ اقتصاد کشور را بهبود بخشید و مناسبات اقتصادی‌ای عادلانه را در جامعه حاکم کرد. در صورت نیاز، بدون آسیب رساندن به تولید ملی و بر پایهٔ معاملات منصفانهٔ جهانی، کالاها و خدمات را هم می‌توان وارد کرد. این کار از دست حاکمان فاسد و مرتجع جمهوری اسلامی بر‌نمی‌آید. فقط در دولتی ملی و دموکراتیک می‌توان به تحقق چنین اقتصادی امید داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا