حقوق بشر

بازداشت گسترده شهروندان در آبدانان

در جریان حمله نیروهای حکومتی به منازل شهروندان در آبدانان از توابع ایلام، دست‌کم شش شهروند به نام‌های مجید میرزایی، مجتبی سعیدی، محمد چراغی، امیرحسین نامدارپور، ذبیح‌الله جمادی و سامان مرادی‌وندان ربوده شدند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ساعت ۴ بامداد روز پنجشنبه ١٣ بهمن ماه ١۴٠١ (٢ فوریه ٢٠٢٣) نیروهای حکومتی طی یورش به منازل محمد چراغی، امیرحسین نامدارپور، ذبیح‌الله جمادی و سامان مرادی‌وندان، این چهار شهروند اهل آبدانان را ربودند.

همچنین، هر یک از مجید میرزایی ۳۲ ساله و مجتبی سعیدی هر دو اهل روستای “چم کبود” از توابع آبدانان، هم‌زمان توسط این نیروها ربوده شده‌اند.

در این بین، سامان مرادی‌وندان پیشتر در غیاب برادرش سجاد مرادی‌وندان، توسط نهادهای حکومتی به گروگان گرفته شده بود. وی متعاقب یک دوره حبس و اقدام به اعتصاب غذا، اخیرا آزاد شده بود.

سجاد مرادی‌وندان، روز سه‌شنبه ١١ بهمن ١۴٠١، طی یورش نیروهای حکومتی به یک خانه‌باغ در حوالی مسجد سلیمان مورد ربایش قرار گرفت. مردم شامگاه چهارشنبه برای اعتراض به بازداشت بازداشت این شهروند به خیابان‌ها آمده بودند که با دخالت نهادهای امنیتی به خشونت کشیده شد و نیروهای حکومتی به سوی مردم تیراندازی نمودند که دست‌کم ۶ نفر زخمی شدند.

پیگیری وضعیت این شش شهروند بی‌نتیجه بوده و هیچگونه اطلاعی از وضعیت کنونی و شرایط نگهداری آن‌ها در دسترس قرار نگرفته است.

قابل ذکر است که منابع هه‌نگاو گزارش داده‌اند که بیش از ۱۰ شهروند در آبدانان توسط نیروهای حکومتی ربوده شده‌اند، اما تاکنون هویت آنها برای هه‌نگاو احراز نشده است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، در جریان خیزش و مقاومت مردمی اخیر در شهرستان آبدانان استان ایلام، بیش از ۱۰۰ نفر توسط نیروهای حکومتی ربوده شده‌اند که تاکنون هویت ۹۸ نفر از آنها برای هه‌نگاو احراز شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا