اخبار

هیجدهمین جمعۀ اعتراضی؛ “مرگ بر دیکتاتور”

مردم بلوچستان برای هیجدهمین هفتۀ متوالی به خیابان آمدند تا بر خواست های خود و سایر مردم ایران برای برچیدن بساط  حکومت استبداد دینی و برقراری یک حکومت ملی و دموکراتیک تاکید کنند….

فضای بلوچستان بعد از بازداشت چند روحانی مخالف حکومت اسلامی در روزهای اخیر ملتهب بوده و اعتراض های امروز تحت تاثیر این بازداشت ها قرار داشت. به گزارش سایت های محلی مولوی عبدالحمید و تعداد دیگری از روحانیون، امروز جمعه بعد از پایان نماز به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی سخنرانی کردند.
امروز جمعه ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز جمعه از اعدام زندانیان و بازداشت شهروندان و هنرمندان انتقاد کرد.
به گزارش حال وش، امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشهایی از سخنانش از اعدام زندانیان مواد مخدر و اعدام دو برادر زندانی بلوچ به نامهای رسول صفرزایی و عبیدااله صفرزایی که سحرگاه ۱۰ بهمن در زندان کرمان اعدام شدند انتقاد کرد و گفت با اعدام شهروندان مواد مخدر کم نشده که بسیاری بی سرپرست و یتیم شده اند. وی از دیدار با ۳۰۰ نفر از مجروحان جمعه خونین و حدود ۱۰۰ نفر از خانواده کشته شدگان خبر داد و گفت همه این آسیب دیدگان درخواست مجازات آمران و عاملان این جنایت را دارند، وی به بازداشت مولوی عبدالمجید مرادزهی و ممنوع المنبر بودن مولوی گرگیج اشاره کرد و از مسئولان خواست که دست از این اقدامات بردارند. مولوی عبدالحمید همچنین از مسئولان خواست که شهروندان بازداشت شده اعتراضات از جمله هنرمندان را آزاد کنند و ترمم داشته باشند. وی در پایان به جو امنیتی شهر زاهدان و زلزله خوی اشاره کرد و عنوان کردند که مردم خودشان امنیت را برقرار میکنند و دستگاه های امنیتی و نظامی این وضعیت را تشدید نکنند. او همچنین از مسئولان خواست تا وظیفه خود را در کمک رسانی به مردم زلزله زده خوی در این فصل سرما انجام دهند و از مردم هم خواست که در توان کمک کنند.

او خطاب به مسئولان حکومتی گفت: «منتقدان را زندانی نکنید. انتقاد علاج کشور است. بیشترین مشکل از این پیدا شده که درهای انتقاد بسته شده است. اهل قلم و روزنامه نگاران باید آزاد باشند که اشکالات را بیان کنید.»<
آقای اسماعیل زهی ارزش حکومت را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌«در خدمت به خلق و گرفتن حق مظلوم» دانست و گفت « این حکومت ارزش دارد. اما اگر مردم حکومت را نخواهند ارزشی ندارد.»

آقای عبدالحمید با اشاره به ملاقاتش با سی صد نفر از مجروجان «جمعه خونین» زاهدان گفت: «بعضی‌ها چشم ندارند، پایشان قطع شده است. قطع نخاع شده‌اند. عاملین این اقدامات باید محاکمه شوند.»

هشتم مهر ۱۴۰۱، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از داخل یک کلانتری در زاهدان به تجمع اعتراضی مردم این شهر بعد از نماز جمعه و در اعتراض به «تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان» تیراندازی کردند. سازمان عفو بین‌الملل این واقعه را «مرگبارترین کشتار» از زمان آغاز اعتراضات مردمی خوانده است.
پس از جمعه خونین زاهدان که به کشته شدن ده‌ها شهروند معترض در زاهدان انجامید، اعتراضات در این شهر و دیگر شهرهای استان افزایش یافته و تاکنون دستکم پس از هر نماز جمعه ادامه یافته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا