زنان

ایلهان عمر با ۲۱۸ رای از کمیته روابط خارجی آمریکا اخراج شد

خانم عمر در جلسه عمومی و قبل از رای‌گیری گفته بود که جمهوری‌خواهان “انگیزه‌های نژادی” دارند: «من یک مسلمان، یک مهاجر و از این مهم‌تر یک آفریقایی هستم. جای تعجب ندارد که مورد هدف قرار گرفته باشم.»

ایلهان عمر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل نظرات انتقادی در قبال اسرائیل از کمیته روابط خارجی اخراج شد. او جمهوری‌خواهان را به نژادپرستی متهم کرد.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان ایالات متحده که اینک اکثریت را در دست دارند، در یک رای‌گیری ایلهان عمر، نماینده آفریقایی‌تبار را از کمیته روابط خارجی اخراج کردند. علت امر، مواضع انتقادی عمر از اسرائیل است که پیش‌تر نیز جنجالی شده بود.

۲۱۱ دمکرات به این حذف رای منفی دادند و ۲۱۸ جمهوری‌خواه رای موافق.

به گزارش دویچه وله، خانم عمر در جلسه عمومی و قبل از رای‌گیری گفته بود که جمهوری‌خواهان “انگیزه‌های نژادی” دارند: «من یک مسلمان، یک مهاجر و از این مهم‌تر یک آفریقایی هستم. جای تعجب ندارد که مورد هدف قرار گرفته باشم.»

این نماینده ۴۰ ساله که سومالیایی‌تبار است در سال‌های اخیر بارها به دلیل اظهارنظرهایش در باره اسرائیل مورد انتقاد و حمله قرار گرفت؛ حتی از درون صفوف دموکرات‌های هم‌حزبی.

به طور مثال، او در سال ۲۰۱۹ در توییتی نوشت که حمایت جمهوری‌خواهان از اسرائیل صرفا برای پول و دلار است. او پس از این اظهار نظر به “یهودستیزی” متهم شد.

نانسی پلوسی، رئیس وقت کنگره این پیام را تقبیح کرد و دونالد ترامپ هم خواستار استعفای او شد. در نهایت خود الهان عمر از بابت این توییت پوزش خواست ولی بر “نقش لابی‌ها در ایجاد مشکل برای سیاست آمریکا” تاکید کرد.

مواضع دیگر او از جمله حمایت از جنبش منزوی کردن اسرائیل و تشبیه رفتار این کشور با فلسطینی‌ها به رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی نیز جنجال آفرین  شده بودند. او یک سال و نیم قبل هم پس از ملاقات با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در توییتی نوشت:: «ما قساوت‌های غیرقابل تصوری را دیده‌ایم که توسط ایالات متحده، حماس، اسرائیل، افغانستان و طالبان انجام شده‌اند.»

او اولین زن مهاجر و محجبه است که وارد مجلس آمریکا شده است. خانواده او در سال ۱۹۹۰ در جریان جنگ‌های داخلی سومالی از این کشور گریخته‌اند و پیش از ورود به آمریکا چهار سال در اردوگاهی در کنیا زندگی کرده‌اند.

ایلهان عمر در سال ۲۰۱۹ از  حوزه مینه‌سوتا وارد مجلس آمریکا شد.

کوین مک‌کارتی، رئیس جدید کنگره در مبارزات انتخاباتی خود وعده کرده بود که ایلهان عمر را از کمیته سیاست خارجی براند. در جلسه رای‌گیری برای اخراج الهان عمر، حکیم جفریس، رهبر اقلیت دموکرات‌ها  با اذعان به این که او مرتکب اشتباهاتی شده، از هم‌حزبی خود دفاع کرد و گفت: «این یک بحث منطقی در باره سیاست یا مسئولیت‌پذیری نیست بلکه یک انتقام سیاسی است».

شمار دیگری هم محرک اصلی اخراج خانم عمر را “تلافی‌جویی” جمهوری‌خواهان نسبت به اخراج دو نماینده آنها در کمیته‌های مجلس در دوران تفوق دموکرات‌ها در کنگره خواندند. گریگوری مکس، نماینده دموکرات در اعتراض به این روند، بینش ایلهان عمر را “سرمایه ارزشمند کمیته سیاست خارجی” دانست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا