فرهنگی

دلایل رد صلاحیت معلمان چیست؟

پس از چند ماه تدریس و در شرایطی که تمام دوستان و آشنایان آنها را به‌عنوان معلم می‌شناسند، آموزش و پرورش اعلام کرده است، رد گزینش شدید و باید از معلمی کنار بروید!! برخی از آنها در مصاحبه حضوری گزینش به‌دلایلی مانند سهل‌انگاری در نماز، حضور کمرنگ در تجمعات، عدم حضور در نماز جمعه، نداشتن حضور قلب در نماز، لمینت دندان و … رد شده‌اند…

به گزارش رویداد۲۴، بازنشستگی‌ها در آموزش و پرورش چند سالی است، “کمبود معلم” را به مرحله‌ای بحرانی رسانده؛ در این شرایط طبیعتاً تمام تلاش مجموعه آموزش و پرورش، خالی نماندن کلاس‌های درس از حضور معلم است و البته موضوع مغفول مانده، قربانی شدن کیفیت در مدارس دولتی به پای تأمین اورژانسی معلم برای کلاس‌های درس است.

شاید اتفاقات عجیبی را که در گزینش معلمان برای سال تحصیلی جدید رخ داد، بتوان تأییدی بر تأمین اورژانسی نیروی انسانی برای رهایی از معضل کلاس‌های درس بدون معلم دانست.

نبود فرصت کافی برای گزینش معلمان جدید، دردسرآفرین شد و آموزش و پرورش چاره‌ای نداشت جز آنکه نتایج گزینش را بعد از شروع سال تحصیلی و آن هم زمانی که پذیرفته‌شدگان به عنوان معلم در کلاس درس بودند، اعلام کند.

در نهایت این وضعیت شرایطی را رقم زد که اکنون برخی افراد هم در گزینش رد شده‌اند و هم به عنوان معلم در حال فعالیت هستند!

همین مسائل منجر شد، هیئت عالی گزینش کشور اخیراً مصوبه‌ای داشته باشد و براساس همین مصوبه، برگزاری آزمون‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که گزینش آموزش و پرورش سه ماه فرصت بررسی داشته باشد.

اما تمام ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود و بخش دیگری از مشکلات ایجاد شده ناشی از ادعاهای عجیب برخی از معلمانی است که در گزینش رد شده‌اند.

برخی از این معلمان در تماس با تسنیم می‌گویند: پس از چند ماه تدریس و در شرایطی که تمام دوستان و آشنایان آنها را به عنوان معلم می‌شناسند، آموزش و پرورش اعلام کرده است، رد گزینش شدید و باید از معلمی کنار بروید.

به گفته این افراد، برخی از اطرافیان باور نمی‌کنند به دلیل مسائلی همچون شرکت نکردن در راهپیمایی، تجمعات، نماز جمعه و مواردی از این دست امتیاز لازم برای قبولی در گزینش آموزش و پرورش را کسب نکرده‌اند و تصور افراد این است که آنها مشکلات دیگری داشته‌اند که در میانه سال تحصیلی از شغل معلمی کنار گذاشته شده‌اند!

همچنین برخی از این معلمان مدعی بودند که در مصاحبه حضوری گزینش امسال به دلایلی مانند سهل‌انگاری در نماز، حضور کمرنگ در تجمعات، عدم حضور در نماز جمعه، نداشتن حضور قلب در نماز، لمینت دندان و … رد شده‌اند!

این معلمان از آموزش و پرورش این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا قبل از برگزاری آزمون استخدامی و در دفترچه راهنمای استخدام اعلام نمی‌کنند، برای پذیرش شغل معلمی معیارهایی همچون حضور در نماز جمعه یا تجمعات مهم است تا افرادی که چنین سوابقی را ندارند برای شغل معلمی داوطلب نشوند و در آزمون استخدامی سایر دستگاه‌های دولتی شرکت کنند.

طی نشستی در خبرگزاری تسنیم میزبان «سید امیرمحمد خرازانی» نماینده وزیر در گزینش و دبیر هیئت مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش بودیم تا درباره مشکلات پیش آمده برای برخی معلمان در جریان گزینش امسال و ادعاهای عجیب معلمان رد صلاحیت شده گفت‌و‌گو کنیم.

مشروح این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: برخی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی که از اول مهر به‌عنوان معلم وارد آموزش و پرورش شده و مشغول تدریس در مدارس هستند از رد گزینش خود پس از چند ماه تدریس در مدرسه خبر می‌دهند! چرا باید شاهد این مسئله باشیم که هم‌اکنون به برخی معلمان بعد از سه ماه تدریس و در حالیکه تمام آشنایان و بستگان او را به عنوان معلم شناخته‌اند، بگویید دیگر اجازه تدریس ندارید و در گزینش نهایی، رد شده‌اید!همچنین برخی معلمانی که موفق به اخد تایید نهایی گزینش نشده‌اند، مدعی هستند که دلیل رد گزینش آنها دلایلی مانند سهل‌انگاری در نماز، حضور کمرنگ در تجمعات، هاشور ابرو یا لمینت دندان بوده است! آیا این ادعاها مورد تایید شماست؟

قانون گزینش آموزش و پرورش سال ۱۳۷۴ در مجلس تصویب شد و بعد از مدتی به تمام وزارتخانه‌ها تسری یافت همچنین سال ۷۷ آیین‌نامه اجرایی قانون تصویب شد بر همین اساس هر اقدامی در بخش گزینش باید مطابق قانون باشد.

تسنیم: آیا در قانون گزینش به‌صورت مصداقی ذکر شده که چه مواردی منجر به رد گزینش افراد می‌شود؟

خیر؛ این‌ها نکاتی است که برخی افراد بیان می‌کنند به عنوان مثال یکی از معلمان پذیرفته شده در آزمون اخیر که موفق به اخذ حدنصاب لازم برای تایید نهایی در گزینش نشده بود، مدعی بود که به دلیل “عدم خلوص در نماز” رد گزینش شده‌! اما وقتی پرونده او را بررسی کردم مشخص شد که اصلاً اینگونه نبوده است!

سخنان مصاحبه‌گران ممکن است باعث ایجاد شبهاتی برای افرادی که رد گزینش شده‌اند، بشود و ما هیچگاه به دلیل مثلاً مشخص بودن ریشه مو و مسائلی از این دست، افراد را رد گزینش نمی‌کنیم.

ابزار گزینش شامل “تحقیق، مصاحبه و استعلام از وزارت اطلاعات” است همچنین طبق ماده ۲ قانون گزینش، صلاحیت‌های عمومی افراد بدین شرح است:

اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان، التزام عملی به احکام اسلام، اعتقاد و التزام به ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی، عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاهر به فسق، عدم محکومیت به سابقه کیفری موثر و عدم اعتیاد به مواد مخدر همچنین عدم وابستگی به تشکیلات، هواداری از احزاب و سازمان‌ها که این موارد را از وزارت اطلاعات استعلام می‌کنیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا