حقوق بشر

سازمان خبرنگاران بدون مرز و چهارده رسانه‌ی دیگر خواهان رهایی مرتضی بهبودی خبرنگار افغان- فرانسوی هستند

سازمان خبرنگاران بدون مرز و چهارده رسانه‌ و پرودکشن فرانسوی، رسانه‌هایی که مرتضی بهبودی با آن‌ها کار کرده است، از رژیم طالبان می‌خواهند که آن خبرنگار افغان- فرانسوی را رها کند که از یک ماه بدینسو بازداشت شده است.

ما در حدود سی روز دربارۀ بازداشت مرتضی بهبودی، خبرنگاری که شهروندی افغانستان و فرانسه را دارد و اکنون در کابل پایتخت افغانستان زندانی است، خاموش ماندیم. امروز ما جهان را، به امید این که او هرچه زودتر آزاد شود و به فرانسه بازگردد، آگاه می‌سازیم که او یک ماه پیش در ۱۷ ماه جدی/دی (هفتم ماه جنوری ۲۰۲۳) در کابل بازداشت شده است. در یک ماه گذشته، ما هر کاری که ممکن بود با توانایی‌های مختلف برای آزادی او انجام داده ایم. زندانی شدن او واقعاً نامعقول است.

بهبودی در شانزده ساله‌گی در افغانستان، کشور زادگاهش، کار خود را به عنوان عکاس خبری آغاز کرد. وقتی ۲۱ ساله بود، به دلیل تهدیدها به فرانسه پناهنده شد و در خانه‌ی خبرنگاران (Maison des Journalistes) در پاریس پناه گرفت. او همراه با دیگر خبرنگاران پناهنده، یک وب سایت خبری به نام گیتی نیوز (Guiti News) ایجاد کرد. او به دنبال آن به زودی خبرنگاری آزاد را با رسانه‌های فرانسه‌یی از جمله رادیو فرانسه (Radio France)، لیبراسیون (Libération)، میدیاپارت (Mediapart)، آرتی (Arte)، تی وی فایف موند (TV۵ Monde)، تلویزیون فرانسه (France Télévisions) و له کروا (La Croix) آغاز کرد. او یکی از نویسنده‌گان سلسله‌یی از گزارش‌ها با نام “در سراسر افغانستان در زمان طالبان” بود که آن گزارش‌ها از سوی میدیاپارت (Mediapart) پخش شدند و جایزه‌ی بایو (Bayeux) را برای خبرنگاران جنگ و جایزه روزنامۀ ملی فرانسه با نام وارِن (Varenne)  را دریافت کردند. او در نوشتن گزارشی با عنوان «دختران جوان افغان که برای زنده ماندن فروخته می‌شوند» که توسط شبکه فرانس ۲ ( France ۲)  پخش شد همکاری کرد که آن گزارش نیز در سال ۲۰۲۲ جایزه بایو (Bayeux) را دریافت کرد.

بهبودی در ۱۵ ماه جدی/دی ۱۴۰۱ ه. خورشیدی (۵ جنوری ۲۰۲۳) برای تهیه گزارش به افغانستان بازگشت و ۴۸ ساعت بعد هنگامی که قصد داشت اعتبارنامه‌ی مطبوعاتی خود را از وزارت مربوط دریافت کند، بازداشت شد. روز ۲۵ ام جدی/دی تماسی از گوشی همراهش به واحد پشتیبانی سازمان خبرنگاران بدون مرز گرفته شد اما چون پیامی از آن تماس دریافت نشده است، ناممکن است که دانست آیا این تماس از سوی مرتضی بهبودی گرفته شده بود یا هم زندانبانان او گوشی اش را استفاده کرده اند. از آن زمان تا کنون هیچ‌کسی پاسخگوی شماره او نبوده است. ما تنها چیزی که می‌دانیم این‌که او پس از ۱۱ روز بازداشت در یکی از حوزه‌های امنیتی کابل به دلیل نداشتن اعتبارنامه‌ی مطبوعاتی، به زندان دیگری در کابل منتقل شده و گفته می‌شود که متهم به جاسوسی شده است.

ما از حکومت طالبان می‌خواهیم که به این وضعیت بیهوده پایان دهد. مرتضی بهبودی خبرنگار شناخته شده‌یی است که مورد احترام و قدردانی همکاران رسانه‌یی است. ما امیدواریم که پیام ما به پایتخت افغانستان برسد و در دفاتر مقاماهایی که تصمیم به بازداشت او گرفتند و کلید آزادی او را در دست دارند شنیده شود. پیش از این نیز پیام‌ها فرستاده شده اند و سازمان خبرنگاران بدون مرز شبکۀ ارتباطی با مقام‌های طالبان باز کرده است.

ما از مقام‌های فرانسه‌یی برای تلاش‌هایی که پیش از این انجام داده اند نیز سپاس‌گزاری می‌کنیم و بر آنان برای انجام هر کاری در آینده حساب می‌کنیم.

امضا کننده‌گان

ستیفن الایز، مدیر ویرایشگران میدیاپارت (Mediapart)

کرین فوتو، مدیر ویرایشگران میدیا پارت (Mediapart)

ایدوی پلینل، رئیس میدیاپارت (Médiapart)

دو افلان، مدیر ویرایشگران لیبراسیون (Libération)

ایریک بِرگ، مسوول تلویزیون فرانس انفو (franceInfo)

فلیپ بِراشی، سردبیر بسته‌های خبری آرتی (Arte)

ونیسا بورگراف، مسوول تلویزیون فرانس ۲۴ (France ۲۴)

جیروم شپیوی، مسوول ویرایشگران له کروا (La Croix)

توماس هفنانگ، مسوول میز خبرهای بین المللی در له کروا (La Croix)

سونیا دیلیسل-ستالپر، مسوول میز بین‌المللی لیبراسیون (Libération)

کرستوف دلوار، دبیرکل سازمان خبرنگاران بدون مرز

گریگوار دینیو، مسوول ویرایشگران تی.وی فایف.موند (TV۵MONDE)

فرانسواز ژولی، مسوول خبر تی.وی فایف.موند (TV۵MONDE)

ونسن ژیری، مسوول خبر ورزش رادیو فرانسه

الکساندره کارا، مسوول خبر تلویزیون فرانسه

برنارد دو له ویلاردیر، مسوول پرودکشن لین دو فرنت (Ligne de front)

الیز لوسیت، گوینده و ویرایشگر برنامه آنویی سپیسیل Envoyé Spécial در تلویزیون فرانس۲

ایلسا مارگو، سردبیر مجله‌ها در تلویزیون فرانسه

فرانک متیوون، مسوول خبر رادیو فرانسه

مارکو نسیوویرا، مسوول خبر آرتی (Arte)

فلیپ پیکول، کارگردان برنامه سیته ویت  “Sept à huit” در تی. اف.۱ (TF۱)

موریل پلینت، مسوول ویرایشگران تلویزیون فرانسه

هری روزیلمک، مسوول پرودکشن‌های اچ.تی.او (HTO productions)

مارتین وییل، مسوول لی روپورتاژ دی مارتین وییل، تی. ام.سی Les Reportages de Martin Weill”, TMC”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا