بین‌المللی

کارشناسان چینی: موشک‌های آمریکا در ژاپن، تهدید جدی برای چین و روسیه است

کارشناسان چینی معتقدند: اگر آمریکا موشک‌های میان‌برد خود را در ژاپن مستقر کند، ارتش چین می‌تواند به این اقدام، «پاسخ راهبردی» بدهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از گلوبال تایمز چین، براساس گزارش برخی رسانه ها، آمریکا و ژاپن درباره استقرار تسلیحات جدید از جمله موشک های میان برد، موشک های کروز تام هاوک و سلاح های مافوق صوت دوربرد در برخی جزایر ژاپنی نزدیک به تایوان با اهداف دفاعی گفتگو خواهند کرد اما تحلیل‌گران نظامی چین هشدار می دهند که این طرح، تهدیدی جدی برای کشورهای منطقه از جمله چین، کره شمالی و روسیه است. آنها خاطرنشان کردند که چین حق دارد و می تواند «پاسخ راهبردی» برای مقابله با اقدام تحریک آمیز بالقوه ارائه دهد.

«سونگ ژونگ پینگ»، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی، به گلوبال تایمز گفت: اگر این طرح در نهایت محقق شود، این بدان معناست که ایالات متحده قصد دارد به صلح و امنیت منطقه بیشتر آسیب برساند و در واقع مداخلات نظامی را برای مختل کردن روند اتحاد مجدد چین در آینده برنامه ریزی می کند.

وی افزود: استقرار جدید موشک های آمریکا در ژاپن نه تنها تهدیدی برای چین، بلکه برای کره شمالی و روسیه در منطقه نیز به شمار می رود.

یک کارشناس نظامی مستقر در پکن که خواست نامش فاش نشود، گفت: تعدادی از پروژه های موشکی مافوق صوت در ایالات متحده در حال انجام است.

این کارشناس گفت: آنها با سرعت بالاتر از ۵ ماخ، می توانند با تام هاوک های کندتر برای اهداف تاکتیکی مختلف، از جمله حمله به اهداف مشخص شده در سرزمین اصلی چین و با ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) مقابله کنند.

وی افزود: با این حال، ژاپن باید درک کند که ایالات متحده از این مراکز موشکی به عنوان یک پایگاه عملیاتی رو به جلو استفاده می کند، اگر نیروهای آمریکایی در ژاپن و نیروی دفاعی ژاپن در مسئله تایوان مداخله کنند، مطمئناً شاهد ضدحمله‌های قاطعانه از سوی چین خواهند بود.

سانگ گفت: اگر این سلاح ها در جزایر ژاپنی نزدیک به تایوان مستقر شوند، به راحتی مورد هدف قرار خواهند گرفت. ژاپن کاملاً در محدوده حمله ارتش آزادی‌بخش چین قرار دارد.

روز یکشنبه، روزنامه سانکی ژاپن در مقاله ای از برنامه آمریکا برای ارسال موشک های میان برد در راستای برنامه تقویت نیروهای خود در این کشور خبر داد. این روزنامه بدون اشاره به منابع خود افزود: ممکن است در برنامه ارسال تجهیزات نظامی آمریکا به ژاپن سلاح های فراصوتی دوربرد نیز وجود داشته باشد و توکیو آماده شروع مذاکرات جدی پیرامون قبول این تجهیزات است.

این رسانه ژاپنی همچنین گفت: هنوز تصمیمی درباره محل دقیق استقرار گرفته نشده اما ممکن است جزیره کیوشو در جنوب ژاپن مورد بررسی قرار گیرد.

ژاپن و آمریکا برای تقویت نیروهای نظامی خود در جزایری که دریای چین شرقی را از اقیانوس آرام غربی جدا می کنند در تلاش هستند، چرا که این جزایر به تایوان نزدیک هستند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا