اجتماعی

نگران کمبود دارو در سال آینده هستیم

رئیس انجمن داروسازان تهران درباره وضعیت دارو در سال آینده اظهار داشت: هم نگران کمبود دارو هستیم و هم اینکه با اجرای طرح دارویار و به نحوی آزادسازی نسبی قیمت داروها و یا خارج کردن دارو از ارز‌های ارزان انجام گرفت، مشکل نقدینگی وارد کنندگان دارو و مواد اولیه دارو را یادآور می‌شود که علی رغم همه هشدار‌های داده شده عملا هیچ اقدام عملی برای تامین منابع مالی کم بهره برای تولید کنندگان دارو صورت نگرفته است.

به گزارش شفقنا، حمید خویی در خصوص وضعیت دارو اظهار داشت: به نظر من مشکل اصلی این است که ما در تامین داروهای مورد نیاز مردم و به‌طور کلی در زمینه مدیریت نظام سلامت، نه تنها سیاست روشن دراز مدت و کوتاه مدت بلکه سیاست میان مدت هم نداریم. اگر از برنامه ریزان و مجریان نظام سلامت بپرسیم که در سه ماه آینده اوضاع چگونه خواهد بود و نه در یک سال آینده، به سختی می‌توانند براساس داده‌های عینی و مطمئن به این سوال پاسخ بدهند. آن چیزی که مسلم است این است که بودجه‌ای که برای دارو در ۱۴۰۲ تامین شده است نیمی از حداقل عددی است که سازمان غذا و دارو و برنامه ریزان دارویی برای تامین کف بازار دارویی کشور در نظر گرفته‌اند. این مساله با این پیش فرض است که اگر یک اتفاق فوق‌العاده‌ای مثل موج جدیدی از کرونا پیش نیاید چون دو سال پیش که مساله کرونا پیش آمد تامین داروهای کرونا و واکسن‌های ضد کرونا تقریبا بیش از نیمی از بودجه دارویی کشور را بلعید و سیاستگذاران دارو مجبور بودند که اولویت را برای تامین داروهای کرونا مثل رمدسویر قائل شوند. این داروها در ماه‌های اول شیوع کرونا از طریق واردات تامین می‌شد و عملا بخش مهمی از ارز دارو را می‌بلعید.

وی افزود: بر فرض اینکه هیچ اتفاقی از این دست رخ ندهد باز هم بودجه‌ای که برای دارو در نظر گرفته شده است به زور می‌تواند نیمی از بازار دارو را تامین کند. این مساله‌ای است که هم مدیر کل دارو و هم رئیس سازمان غذا و دارو در این رابطه هشدار داده است اما متأسفانه گوشی برای شنیدن وجود ندارد. به نظر من با این شرایط هم نگران کمبود دارو هستیم و هم اینکه با اجرای طرح دارویار و به نحوی آزادسازی نسبی قیمت داروها و یا خارج کردن دارو از ارز‌های ارزان انجام گرفت، مشکل نقدینگی وارد کنندگان دارو و مواد اولیه دارو را یادآور می‌شود که علی رغم همه هشدار‌های داده شده عملا هیچ اقدام عملی برای تامین منابع مالی کم بهره برای تولیدکنندگان دارو صورت نگرفته است. یعنی نظام‌های بانکی باید وام‌های ارزان برای تامین نقدینگی ریالی صنایع را در اختیار آن‌ها قرار بدهد که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است. می‌شود گفت که در مجموع چشم انداز ما نسبت به وضعیت دارو در سال آینده همراه با نگرانی است.

خویی در خصوص اینکه کدام گروه‌ها بیشتر با مشکلات کمبود دارو مواجه هستند؟ اظهار داشت: به هر حال هر بیماری به عنوان یک شهروند ایرانی اگر نیازی به دارو داشته باشد طبق قانون اساسی باید این دارو برایش تهیه شود. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که سلامت حق آحاد مردم است و تامین این سلامت وظیفه دولت است. این گروه بندی که داروی این‌ها کمتر است یا آنها خیلی درست نیست. هر دارویی که در بازار با کمبود روبه‌رو شود بحثی جدی است. ولی برخی از دارو‌ها در دسته دارویی تعریف می‌شوند و ممکن است اگر یک قلم نباشد پزشک بتواند نوع دیگری را تجویز و جایگزین کند اما حیات بیماران خاص وابسته به داروهایی است که اگر نباشند به راحتی قابل جانشینی و تغییر نیست؛ مثل بیمارانی که ‌ام‌اس دارند یا بیمارانی که پیوند عضو و پیوند کلیه دارند. کمبود‌های دارویی می‌تواند در این بیماران هزینه‌های سنگین‌تری را ایجاد کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا