جوانان

شرافت و‌ تعهد را نمی‌توان به حبس کشید

مصطفی نیلی و دیگر وکلای حقوق بشری سالهاست در جنبش آزادی‌خواهی مردم در کنار آنها و فعالین اجتماعی و سیاسی ایستاده‌‌اند. در کنار آنان زندانی و شکنجه شدند و خود به اهرم فشاری برای حاکمیت و قوه قضاییه آن تبدیل گشتند. …..

فروغ سمیع‌نیا

کنار درب دادگاه ایستاده، نگران و متعهد. حکم چهار سال حبس خودش قطعی شده و‌ متتظر ابلاغ و اجرای حکم است اما باز کیلومترها از تهران تا رشت آمده تا در دادگاه، از ما دفاع کند. نه تنها به عنوان وکیل که در جایگاه یک رفیق ایستاده و من مانند دیگر موکلین #مصطفی_نیلی دلم به وکیل و رفیقی قرص است که می‌دانم با همه وجودش برای احقاق حق ما تلاش می‌کند.

این داستان یک وکیلِ حقوق بشری است که بارها با موکلین گوناگون و در شهرهای مختلف ایران تکرار شده است. وکیلی که این روزها همه از شرافتش می‌گویند که بی‌مثال است. شرافتی که برای وی تعهدی آورده تا وکالت هر زندانی سیاسی و امنیتی را با هر گرایش فکری قبول کند و سرمایه‌اش عشق و احترامی است که موکلین و خانواده‌هایشان به او دارند.

مصطفی_نیلی را برای اجرای حکم به زندان فشافویه فرستادند، شاید بخاطر شرایط و امکانات بد این زندان، به چنین جایی فرستاده شد. فارغ از اینکه برای مصطفی، فشافویه جایی است که می‌تواند به بازداشت شده‌های اعتراضات مشاوره حقوقی بدهد و رفیقانه در کنارشان بایستد. او رسالتش را اینبار در زندان به‌عهده گرفت و حتی برای اعتراض به احکامی که علیه معترضین صادر شد از رفتن به دادگاه خود امتناع کرد.

چند روز پیش او را از فشافویه به زندان رجایی‌شهر منتقل کردند به این امید که جلوی اثر‌گذاریش را بگیرند، همان‌ها که هنوز نفهمیده‌اند مصطفی نیلی هرکجا فرستاده شود برای کمک به مردم روزنه‌ای پیدا می‌کند و مفید خواهد بود. آنها هنور نمی‌دانند با تمام دستگاه عریض و طویلشان نمی‌توانند در مقابل شرافت یک انسان بایستند.

مصطفی نیلی و دیگر وکلای حقوق بشری سالهاست در جنبش آزادی‌خواهی مردم در کنار آنها و فعالین اجتماعی و سیاسی ایستاده‌‌اند. در کنار آنان زندانی و شکنجه شدند و خود به اهرم فشاری برای حاکمیت و قوه قضاییه آن تبدیل گشتند.

حال در روزهای قیام #زن_زندگی_آزادی که مردم ایران هزینه‌هایش را با جانشان پرداخت کرده و می‌کنند، مصطفی نیلی تاوان دفاع از مردم را با گذراندن حبس در زندان رجایی‌شهر می‌دهد. اما وکلای دیگر در کنار مردم ایستاده‌اند تا نشان دهند راهی که وکیلان شرافتمند آغاز کرده‌اند با حبس و زندان پایان نمی‌پذیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا