گوناگون

مولوی عبدالحمید: ملت در بحران و کشور دست نظامیان است

امام جمعه اهل سنت زاهدان از وضع بحرانی مردم و غلبه نظامیان بر ارکان کشور به شدت انتقاد کرد. مردم در زاهدان و خاش با شعار”نه سلطنت نه رهبری ، دموکراسی برابر”  “مرگ بر بسیجی” و “مرگ بر سپاهی” به خیابان آمدند. آنها خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند….

به گزارش دویچه وله، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه ۲۱ بهمن از مسئولان حکومت و سیاست‌های سرکوبگرانه آنها همچنین از وضع اسفبار مردم به ویژه در استان‌های فقیر کشور به شدت انتقاد کرد.

او گفت: «الان کشور در دست نظامیان است. بسیاری از مسئولان نظامی‌اند. ما نظامیان را دوست داریم اما آن‌ها کارشان چیز دیگری است. کشور باید در دست سیاسیون باشد. مسئولیت‌ها هم با کسانی ‌باشد که دلسوزند و تخصص دارند.»

امام جمعه زاهدان در بخش دیگری از سخنانش گفت “ملت احساس بحران” می‌کند و “دیگر ناامید شده است”. او تاکید کرد که اعتراضات به این دلیل ادامه پیدا می‌کنند چون مردم می‌دانند مشکلات آنها حل نمی‌شود. او در توضیح این وضع افزود: «خیلی از مردم بدهکارند و از پس زندگی برنمی‌آیند. دلار بیست تومانی شده چهل و پنج هزار تومان و مردم دیگر نمی‌توانند خرید و فروش و تجارت کنند.»

پس از پایان نماز جمعه مردم در زاهدان به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. از جمله شعارها “مرگ بر خامنه‌ای” و “استاندار داعشی نمی‌خواهیم” بود. شهرهای سیستان و بلوچستان در چهار ماه اخیر و پس از جمعه خونین در مهرماه امسال پس از هر نماز جمعه صحنه تظاهرات ضد حکومتی است. در این اعتراضات تاکنون صدها نفر کشته و شمار بسیاری زخمی و بازداشت شده‌اند.

گروه رسانه‌ای “حال وش” که خبرهای استان سیستان و بلوچستان و مسائل شهروندان اهل سنت را پوشش می‌دهد، ویدیویی از این تظاهرات منتشر کرد.
در یک ویدیوی دیگر صدای تظاهرکنندگان شنیده می‌شود که “مرگ بر دیکتاتور”، “مرگ بر سپاهی” و “مرگ بر بسیجی” می‌گویند.
مولوی عبدالحمید همچنین خواستار آزادی عبدالمجید مرادزهی و همه زندانیان سیاسی شد و گفت: «خواست همه ملت است که همه زندانیان سیاسی و اعتراضات اخیر آزاد شوند. حاکمیت تعدادی را آزاد کرده است و این قدم مثبتی است. باید همه زندانیان و همه بازداشتی‌های اعتراضات اخیر آزاد شوند».

این شعاری بود که در تظاهرات مردم خاش نیز طنین پیدا کرد. معترضان بلوچ در اسماعیل آباد خاش به خیابان‌ها آمده و خواستار آزادی مولوی عبدالمجید مرادزهی و دیگر زندانیان سیاسی شدند.
مولوی عبدالمجید مرادزهی، روحانی سرشناس اهل سنت در زاهدان و مشاور مولوی عبدالحمید، ۱۱ روز پیش (۱۰ بهمن) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او متهم به “تشویش اذهان عمومی، ارتباطات متعدد با افراد و رسانه‌‌های بیگانه و تحریف افکار عمومی” شده است. زنان بلوچ نیز در تجمع خود خواستند که علاوه بر آزادی او، زندانیان کرد و دیگر زندانیان سیاسی نیز آزاد شوند.

روز گذشته نیز کانال تلگرامی “رصد بلوچستان” فراخوان مشترک فعالان بلوچ و ترکمن در حمایت از مواضع مولانا محمدحسین گرگیج را منتشر کرد. در این فراخوان از مردم بلوچ و ترکمن خواسته شد بعد از نماز جمعه برای حمایت از مولانا محمد حسین گرگیج دست به تجمع و اعتراض بزنند.

اقلیت‌های قومی در ایران از تبعیض مضاعف رنج می‌برند. بیکاری، فقر و محرومیت از امکانات آموزشی و بهداشتی در این مناطق به مراتب جانکاه‌تر است. امام جمعه اهل سنت با اشاره به همین نابرابری‌گفت: «در ادارات و سازمان‌ها تبعیض بیداد می‌کند. در استخدام‌ها و بکارگیری سنی‌ها و در آموزش و پرورش که زیربنای ترقی و پیشرفت است ولی همواره تبعیض و دغدغه بوده است. بارها شکایت شده، اما نتیجه ای نداشته است. در مناطقی که هشتاد درصد اهل سنت هستند، هیچ مسئولی سنی نیست.»

او هشدار داد مادام که مشکلات حل نشود، اهرم فشار وسرکوب و زندان جواب نمی‌دهد و گفت: «مبارزه با معلول فایده ندارد باید به سراغ علت رفت. بیایید با گفتگو و مذاکرات مشکلات را کشور حل کنیم و به خواسته زنان و مردان گوش دهیم.»

هم‌زمان با بلوچستان، مردم در برخی شهرهای کردستان نیز روز جمعه ۲۱ بهمن به خیابان رفته و با “شعار مرگ بر خامنه‌ای” و “مرگ بر دیکتاتور” خواهان آزادی ماموستاهای کرد شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا