حقوق بشرگوناگون

واکنش قوه قضاییه به اخبار اخذ تعهدات اجباری از زندانیان برای آزادی

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: برخی اخبار منتشر شده در خصوص اخذ تعهدات مختلف از زندانیانی که شامل عفو اخیر شده‌اند، غیر دقیق و غیر صحیح بوده و به هیچ وجه با واقعیت جاری منطبق نمی باشد. تنها تعهدی که از بازداشتی‌های وقایع اخیر کشور برای آزادی آن‌ها یا مختومه شدن پرونده هایشان گرفته شده است متمرکز بر تعهد البته اختیاری آن‌ها با موضوع عدم تکرار جرمی بوده که مرتکب شده اند…

رویداد۲۴ مرکز رسانه قوه قضاییه به حواشی پیرامون دریافت اخذ تعهدات مختلف از زندانیانی که در حوادث اخیر بازداشت شده بودند واکنش نشان داد. در روز‌های گذشته رسانه‌های فارسی زبان مدعی شده بودند که شرط عفو و بخشودگی زندانیان اعتراضات اخیر صرفا اخذ تعهد نامه‌های اجباری و اقرار و اعتراف در خصوص خود است. موضوعی که با واکنش روابط عمومی قوه قضاییه مواجه شد.

مرکز رسانه قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب این اخبار تاکید داشت خبر اخذ تعهدات مختلف از زندانیان آزاد شده، غیر دقیق و غیر صحیح بوده و  به هیچ وجه با واقعیت جاری منطبق نمی‌باشد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه در حالی که طی چند روز گذشته و پس از موافقت رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد رییس دستگاه قضائی، بخش قابل توجهی از بازداشتی‌های اعتراضات اخیر و سایر محکومین یا آزاد شده اند یا در آستانه آزادی و مختومه شدن پرونده قضایی خود قرار دارند و این حرکت با استقبال گسترده مردم و نخبگان روبرو شده و فضای اجتماعی پرنشاطی را در کشور ایجاد کرده است، انتشار برخی اخبار مخدوش و غیر صحیح در بعضی رسانه‌های رسمی و همچنین فضای مجازی ظاهرا در تلاش است تا اصل این حرکت مهم و بزرگ را تحت الشعاع قرار دهد.

از جمله این اخبار غیردقیق، اشاره به اخذ تعهدات متنوع از زندانیان است که بر اساس بررسی‌های دقیق مرکز رسانه قوه قضاییه با واقعیت جاری در زندان‌ها تطبیق نداشته و غیرصحیح هستند.

بر این اساس تنها تعهدی که از بازداشتی‌های وقایع اخیر کشور برای آزادی آن‌ها یا مختومه شدن پرونده هایشان گرفته شده است متمرکز بر تعهد البته اختیاری آن‌ها با موضوع عدم تکرار جرمی بوده که مرتکب شده اند که این تعهد نیز مبنا و منطق کاملا روشن و مشخص حقوقی و قضایی دارد؛ لذا آنچه در بعضی رسانه‌ها منتشر شده و شایعات غیرواقعی را پیرامون این تعهدات مطرح کرده، تکذیب می‌شود و هیچ ارتباطی با واقعیت جاری در چند روز گذشته و اصولی که قوه قضاییه در عفو اخیر آن را دنبال و اجرا می‌کند ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا