فرهنگی

فریاد مرگ بر دیکتاتور”برفراز آسمان” میهن بلا زده ما

شب گذشته در فریا مرگ بر دیکتاتور فضای کشور را فرا گفت، همان شعارها شنیده می شد که ۴۴ سال پیش در چنین شبی شنیده می شد: مرگ بر دیکتاتور! بیست و دو بهمن؛ یک دیکتاتور رفت، یک دیکتاتور سفاک تر از قبلی آمد، مبارزهٔ مردم ایران علیه دیکتاتوری همچنان ادامه یافت….

تهران – شعار شبانه مردم انقلابی ایران از خانه‌هایشان در شاهین جنوبی همزمان با آتش بازی حکومتی: مرگ بر جمهوری سلامی، مرگ بر خامنه‌ای ضحاک، مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر حکومت بچه‌کش !
مراسم شبانه سالگرد انقلاب که سال‌ها با تکبیر همراه بود، با بانگ زن زندگی آزادی و مرگ بر دیکتاتور همراه شد. قوه قضاییه ادعا کرد زندانیان آزاد شده به طور اختیاری تعهد داده‌اند. معترضان از بند رسته اما روایات دیگری دارند.
به گزارش دویچه وله، آتش‌بازی مرسوم جمهوری اشلامی در سالگرد ۲۲ بهمن، با شعارهای ضدحکومتی مردم در محله‌های مختلف تهران و شهرهای دیگر همراه شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی، ترکیب شعارهای الله‌اکبر و مرگ بر دیکتاتور را موقعیتی سورئال خوانده‌اند. شهروندی از حاکم بودن یک فضای چند صدایی در کوچه آنها با پس زمینه انفجار ا‌تش‌بازی نوشته است. دیگری گفته است: «سال‌های قبل صدای اتش‌بازی ساعت ۹ شب کارکرد بزرگنمایی و قلدربازی داشت و امسال وظیفه باروت‌ها پنهان کردن مرگ بر دیکتاتور و زن زندگی ازادی است. موفق هم نمی‌شوند. باروت‌ها بالاخره تمام می‌شوند رویاها نه.»
کاربری در توصیف وضعیت میدان فردوسی تهران نوشت: «یه وضع سورئالی بود. پلیس وایساده بود، صدای سرود و بوقِ زیاد میومد، یه ذره جلوتر دیدم یه سری عرزشی با چادر و فلان وایسادن کف میدون سرود میخونن، چایی میدن، آتش‌بازی میکنن، راه رو بسته‌ن، مردم‌ام توی ماشینا پشماشون ریخته بوق میزنن‌.»
در شهرهای کردستان از جمله سنندج نیز ویدئوهایی از در آمیختن شعارهای ضددیکتاتوری با صدای آتش‌بازی‌های حکومتی همرسان شده‌اند.
چهل‌وچهار سال پیش میلیون‌ها ایرانی با فداکاری و ازجان‌گذشتگی‌ای کم‌نظیر به خیابان‌ها آمدند و در نبردی نابرابر با حکومت پلیسی و ضد ملی حاکم و سرنگون کردن رژیم سلطنتی فاسد و وابستهٔ محمدرضا پهلوی توانستند برای استقرار حکومتی مردمی و مبتنی بر عدالت راه را بگشایند. در چنی وضعیتی بود که حرکت‌های اعتراضی مردم در شهرهای متعدد و ‌از اعتصاب کارگران و کارمندان و دانشجویان و روزنامه‌نگاران گرفته تا حرکت تاریخیِ توده‌‌ای و پرشکوه مردم و نیروهای سیاسی کشور روند شکل‌گیری انقلاب بهمن آغاز شد. انقلاب در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ و به‌دنبال آن سرنگونی رژیم و درهم فروریختن ماشین حاکمیت پلیسی و وابستهٔ پهلوی به‌موفقیت رسید، و این نمونه‌ای تحسین‌برانگیز از مبارزهٔ مردمی هوشیار و انقلابی در برابر حکومتی فاسد، سرکوبگر، و عمیقاً ضد ملّی بود. اتحاد کارگران، به‌ویژه کارگران قهرمان صنعت نفت، با کارمندان دولت و دست در دست با دانشجویان و جوانان و زنان و روشنفکران مبارز، در کنار نیروهای ملّی و آزادی‌خواه ارتش، دستگاه سرکوب پلیسی رژیم دیکتاتوری سلطنتی و نیروهای نظامی وابسته به آن درهم کوبیده شد و نشان داد که حرکت متحد و سازمان یافتهٔ مردم در مبارزه‌ای مشترک می‌تواند از سدّ استبداد عبور کند و مقاومت ارتجاع داخلی و امپریالیسم را درهم شکند. این حکم تاریخ است و این حکم در هر برهه ای از زمان قابل اجراست، سرنوشت رژیم ولایی نیز همان سرنوشت رژیم سلطنتی را خواهد داشت!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا