اخبار

عراقچی: مذاکرات۹۸ درصد پیشرفت داشته است؛ توافق نزدیک است

مذاکره کننده ارشد ایران با ۱+۵ گفت: بر حق غنی‌سازی خود محکم هستیم و غنی‌سازی باید با نام در متن تفاهم به رسمیت شناخته شود…

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به ژنو، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در جمع خبرنگاران ایرانی حاضر در محل مذاکرات تاکید کرد که “ما بر حق غنی‌سازی خود محکم هستیم و باید علاوه بر این که در عمل به رسمیت شناخته شود، استمرار آن نیز مورد پذیرش واقع شود.تا وقتی نظرمان تامین نشود به مجموعه سند مورد بحث رضایت نخواهیم داد.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: موضوع غنی‌سازی در سند مشترک مکتوب خواهد شد و غنی‌سازی ایران مورد پذیرش واقع خواهد شد. این مهم‌ترین موضوع ما در مذاکرات است.

معاون وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: ایران برای غنی‌سازی ۱۰ سال مقاومت کرده است و در برابر تحریم‌های سیاسی و اقتصادی ایستاد؛ بنابراین هیچ توافقی که غنی‌سازی را در گفتار و عمل به رسمیت نشناسند مورد قبول ما نیست. مردم ایران به ثبت حقوق خود در سند تفاهم‌نامه مطمئن باشند.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که پذیرش غنی‌سازی در سند مذکور بر اساس ماده ۴ ان. پی. تی خواهد بود؟ گفت: ما با این توافق قصد تفسیر قواعد بین‌المللی را نداریم. باید واقعیت (هسته‌یی) ایران به رسمیت شناخته شود. ما نمی‌خواهیم وارد اختلافات گذشته برخی کشورها درباره تفسیر قواعد بین‌المللی شویم.

وی در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که چه تضمینی وجود دارد که بعد از توافق، هر یک از دو طرف تفسیر خود را از موضوع غنی‌سازی نداشته باشند؟ گفت: این که بعد از هر توافق دو طرف سعی کنند مسایل را طوری جلوه دهند که سهم آن‌ها از پیروزی بیش‌تر جلوه کند امری معمول است؛ اما رسانه‌های ایرانی نباید گرفتار بازی‌های رسانه‌یی شوند.

عراقچی درباره ضمانت اجرایی تفاهم‌نامه مذکور تصریح کرد: طراحی‌هایی در سند انجام شده است که مهم‌ترین آن گام به گام بودن این راه‌حل است که هم‌زمان و متوازن باشد. گر ببینیم طرف مقابل به تعهدات عمل نمی‌کند این حق برای ما نیز وجود دارد.

او درباره روند مذاکرات تاکید کرد:”مذاکرات به آرامی در حال پیشرفت است”.

وی ادامه داد: مذاکرات در دقیقه ۹۰ خود قرار دارد و بیش‌تر موضوعات اختلافی حل شده است. در مذاکرات روز شنبه رایزنی‌های فشرده میان وزیران خارجه شش کشور و نیز میان ایران و شش کشور صورت گرفت.

عراقچی گفت که ۱+۵ از عصر تاکنون دو جلسه با یکدیگر برگزار کردند که در میانه آن جلسه را متوقف و به رایزنی با یکدیگر و نیز با پایتخت‌های‌شان پرداختند. هیات ایران الان منتظر شنیدن پاسخ ۱+۵ به نکاتی است که در مذاکرات مطرح کرده است. ممکن است این روند در چند دور دیگر برای امشب نیز ادامه پیدا کند.

او تاکید کرد: اگر به نقطه‌ای برسیم که نظرات به هم نزدیک شود و توافق حاصل شود درباره چگونگی اعلام توافق صحبت و آن را اعلام خواهیم کرد. اما هنوز برای پرداختن به این مساله زود است.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت که مسایل سخت و پیچیده است و بحث‌های کلانی مطرح هستند. با وجود این که وزیران خارجه این‌جا هستند باز هم باید با پایتخت‌های‌شان مشورت کنند.

معاون ظریف تاکید کرد: بر روی متن تفاهم‌نامه غیر از چند مورد کوچک اما مهم، توافق حاصل شده است. ما تا ۹۸ درصد به تفاهم نزدیک شده‌ایم اما شاید ۲ درصد باقی مانده بسیار مهم‌تر از خیلی چیزهای دیگر باشد.

وی درباره تاکید ایران بر نحوه نگارش یا محتوای تفاهم‌نامه تاکید کرد: هر دو موضوع محتوا و نگارش متن تفاهم برای ما مهم است و باید بر روی آن‌ها توافق شود.

عراقچی درباره اختلاف نظر میان ۱+۵ گفت: نمی‌توان گفت که آن‌ها اختلاف نظر دارند بلکه از منظر هماهنگی با یکدیگر باید مشورت کنند.

او در پاسخ به این پرسش که اختلاف نظر درباره چند مورد باقی مانده در متن بین ایران و ۱+۵ است یا بین اعضای ۱+۵؟ تصریح کرد: “اختلاف نظر میان ایران و ۱+۵ است”.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به این پرسش که اولتیماتومی برای پایان دادن به گفت‌وگوها داده شده است؟ اظهار کرد: هیچ اولتیماتومی کسی به ما نداده است و ما هم به کسی نداده‌ایم. تا هر کجا لازم باشد مذاکره می‌کنیم و اگر به نتیجه نرسیم مذاکرات را قطع می‌کنیم تا فرصت دیگری پیش آید.

وی درباره انتشار جزییات متن تفاهم در یک روزنامه آمریکایی گفت: هرگونه مطلبی که مربوط به مذاکرات و متن تفاهم منتشر شده است را تایید نمی‌کنم.

عراقچی گفت که قطعا مذاکرات تا ظهر فردا ادامه خواهد داشت و پس از آن پایان می‌یابد. احتمال این که امشب مذاکرات تا نیمه‌های شب (به وقت محلی) ادامه داشته باشد زیاد است؛ در عین حال مذاکرات می‌تواند در صورت توافق فردا ادامه یابد.

این دیپلمات ایرانی درباره خبر سفر جان کری به لندن در روز یک‌شنبه گفت: ما هم این مطلب را از طریق رسانه‌ها شنیده‌ایم. ما نخواستیم که کری به این‌جا بیاید اما تیم او اینجا هستند و می‌توانند به مذاکرات ادامه دهند.

او درباره نقش روسیه و چین در مذاکرات ژنو اظهار کرد: آن‌ها نقش مثبت و سازنده‌ای داشتند و امروز با حضور وزیران‌شان نقش مثبتی ایفا کردند.

معاون وزیر خارجه کشورمان درباره موضع ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس در بدو ورود به ژنو گفت: مطمئن نیستم آن چه به نقل از وزیر خارجه انگلیس بیان شده است درست بوده باشد. به هر حال در این شرایط صحبت از تهدید کمکی به روند مذاکره نمی‌کند.

عراقچی در پاسخ به سوالی تاکید کرد که در مذاکرات با ۱+۵ به غیر از موضوع هسته‌یی درباره هیچ موضوع دیگری گفت‌وگو نمی‌شود.

او درباره متن پیش‌نویس تفاهم میان ایران و ۱+۵ گفت: ما پیش‌نویس تازه‌ای نسبت به مذاکرات “ژنو ۲” داریم؛ به عبارتی دیگر با پیش‌نویس “ژنو ۳” رو به رو هستیم که ریشه این مساله به مذاکرات قبلی باز می‌گردد.

عراقچی تصریح کرد: مذاکرات روند معقولی را طی می‌کند. هر کدام از مسایل اهمیت خاص خود را دارند که بر اساس مواضع اصولی هر یک از طرف‌هاست و نزدیک کردن آن‌ها به هم سخت است.
***

احتمال ادامه مذاکرات تا فردا/آمریکا: جان کری فردا از ژنو می رود/دیپلمات غربی: کری یکشنبه شب به ژنو بازمی گردد/عراقچی: مذاکرات ۹۸ درصد پیشرفت داشته است؛ توافق نزدیک است

جدیدترین اخبار از مذاکرات هسته ای را در زیر مشاهده کنید:

*سید عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه مذاکرات روند معقولی را طی می کند، گفت: پیشرفت نسبتا خوبی داشته ایم و هنوز به مقصد نرسیده ایم.

معاون وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران ایرانی تصریح کرد: مذاکرات ۹۸ درصد پیشرفت داشته و یکی دو مورد اختلافی باقی مانده است.

عراقچی با بیان اینکه حق غنی سازی ایران باید در سند و عمل مورد پذیرش قرار گیرد، گفت: یکی از موارد اختلاف این موضوع بوده که درباره آن به تفاهم نزدیک می شویم.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: در این دور مذاکرات با پیش نویس ژنو ۳ روبرو هستیم که مقدار زیادی توافق در آن حاصل شده است.

*مذاکرات سه‌جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پایان یافت.

*نشست سه جانبه ظریف، اشتون و کری آغاز شد.

*هشتمین دور از گفت و گوهای ظریف و اشتون برگزار شد.

*مذاکرات ساعت ۹.۳۰ شب به وقت ژنو، از سر گرفته خواهد شد.

*نشست اعضای پنج بعلاوه یک و اشتون به منظور خوردن شام پایان یافت.

*دور دوم نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ۱+۵ با حضور اشتون آغاز شد.

*باراک راوید خبرنگار روزنامه هاارتص اسرائیل در ژنو گزارش داد: یک دیپلمات ارشد غربی می گوید که احتمالا فردا مذاکرات ادامه پیدا می کند و جان کری هم برای حضور در مذاکرات و دستیابی به توافق یکشنبه شب از لندن به ژنو بر می گردد.

* جلسه ظریف و همتای سوئیسی اش پایان یافت.

* نشست وزرای خارجه ایران و سوئیس آغاز شد.

*وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جان کری روز یکشنبه به همراه ویلیام هیگ برای صحبت درباره ایران، سوریه ، خاورمیانه و لیبی، از ژنو خواهد رفت

*وزرای خارجه ایران، چین و روسیه بایکدیگر دیدار کردند.

*هانس بلیکس، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به بی بی سی فارسی گفت : مطابق تفسیر او از ماده چهارم معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان. پی. تی) غنی‌سازی اورانیوم حق است.

*اشتون با ۱+۵ دیدار کردند.

*سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به مذاکرات روز جمعه گفت: امیدواریم امشب به نتیجه برسیم که امکان آن وجود دارد اما ممکن هم هست که فردا مذاکرات ادامه داشته باشد.

او در پاسخ به این پرسش که امتیازدهی و امتیازگیری متوازن است؟ گفت فعلا دعوا بر سر همین است و مذاکرات فعلا ادامه دارد.
*مایکل مان گفت که اشتون در طول روز مذاکراتی فشرده با ظریف داشته است و اکنون قصد ارائه توضیحاتی در این مورد به وزرای خارجه ۶ کشور دارد.

*جان کری وزیر خارجه امریکا با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه دیدار کرد.

* دیدار سه‌جانبه وزیر امور خارجه کشورمان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه آمریکا لحظاتی پیش پایان یافت.

* نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران و امریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پایان رسید.

* پس از نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، آمریکا با رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپا ، نشست وزیران خارجه ۱+۵ با کاترین اشتون برگزار می‌شود. در این نشست آخرین مواضع طرف‌ها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

* لحظاتی پیش دیدار سه جانبه وزیر امور خارجه ایران و همتای آمریکایی خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغازشد.

* محمد جواد ظریف پس از پایان دیدار با اشتون گفت: اگر بخواهیم میزان پیشرفت کار را در عدد و رقم بیان کنم، شاید ۹۰ درصد کار جلو رفته است اما یکی دو موضوع باقی مانده از اهمیت زیادی برخوردار است…مذاکرات به موضوعاتی رسیده که محل اختلاف با طرف مقابل است. به مردم اطمینان می دهم در هر توافقی ، غنی سازی متوقف نمی شود. در برابر زیاده خواهی ها می ایستیم. اکنون در مرحله تدوین متن هستیم و چون این مرحله حساس است و به حقوق مردم ایران ارتباط دارد، باید در کلمات و عبارات دقت کنیم.

* وزیر خارجه چین لحظاتی پیش وارد هتل اینترکانتیننتال شد. با پیوستن وزیر امور خارجه چین، تمامی وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ به مذاکرات ژنو پیوستند.

شبکه تلویزیونی “یورونیوز” در گزارشی درباره مذاکرات هسته‌ای ژنو یادآور شد برای اولین بار حق غنی‌سازی اورانیوم در خاک ایران، در طرح توافق موقت شش ماهه و قابل تمدید، پیش‌بینی شده است.این توافق پیش از توافقی نهایی پیش‌بینی می‌کند در ازای کاهش محدود مجازات‌ها، برنامه هسته‌ای ایران محدود شود.

* نشست وزیر امور خارجه کشورمان و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پایان یافت. این نشست پس از پایان جلسه معاونان وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ برگزار شده بود که هنوز از جزئیات گفت‌وگوی ظریف و اشتون خبری منتشر نشده است .

* “سید عباس عراقچی”، مذاکره‌کننده ارشد ایران، با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود، در مورد روز چهارم مذاکرات گفت: مذاکرات سخت و نفس‌گیر است. وزرای خارجه آمده‌اند، امیدوارم برای تصمیم‌گیری‌های سخت آماده باشند.

* همه وزرای خارجه به جز وزیر خارجه چین ، به ژنو آمده اند

* “ویلیام هیگ”، وزیر خارجه انگلیس در جمع خبرنگاران و در بدو ورود به هتل گفت: مسائل مشابهی نسبت به دو هفته قبل وجود دارد که باید بررسی شود. …وزرای خارجه به این دلیل به ژنو آمده‌اند که با مشورت خود روند مذاکرات را سرعت ببخشند…. باقی‌مانده روند مذاکرات دشوار است….اختلافات کوچکی وجود دارند که البته بسیار مهم هستند، قدرت‌های جهانی از روند مذاکرات با ایران حمایت می‌کنند…در صورتی توافقی صورت خواهد گرفت که به نگرانی‌های ما پاسخ داده شود، با کشورهای دیگر و عربستان هم در ارتباط هستیم و نگرانی آن‌ها را درک می‌کنیم.

* مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید دیدار کری با لاوروف کمی زودتر ساعت ۱۰.۳۴ دقیقه به وقت #ژنو آغاز شده است. هنوز جزییاتی از دیدارها منتشر نشده

* ” محمدجواد ظریف” وزیر امور خارجه کشورمان با ” کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حال مذاکره هستند

*”ویلیام هیگ” وزیر امور خارجه انگلیس لحظاتی پیش جهت حضور در مذاکرات هسته‌ای کشورمان با گروه ۱+۵ وارد هتل محل مذاکرات شد.

* “گیدو وستورله”، وزیر امور خارجه آلمان در جمع خبرنگاران گفت: شانس واقعی برای توافق وجود دارد اما کار زیادی برای انجام دادن داریم.

* همچنین “لوران فابیوس”، وزیر امور خارجه فرانسه، لحظاتی پیش وارد هتل “اینترکانتیننتال” شد.

* وزیر امور خارجه آمریکا جهت حضور در مذاکرات هسته‌ای هم اکنون وارد هتل اینترکانتیننتال شد.

*”سرگئی لاوروف”، وزیر امور خارجه روسیه، در دیدار با محمد‌جواد ظریف، همتای ایرانی خود در ژنو گفت: برای اولین بار ایران و ۱+۵ فرصتی واقعی برای توافق دارند.
انتخاب

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا