اخبار

توافق هسته ای جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ درژنو

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در یک خبر فوری اعلام کرد که ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در نشست ژنو به توافق رسیدند. این خبر را محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی و کاترین اشتون تائید کردند. ..

بالاخره پس از پنج روز مذاکرات بسیار فشرده و دشوار، ایران و کشورهای گروه ۱+۵ توانستند به توافق دست یابند. این خبری است که از سوی سخنگوی اشتون اعلام شده و به طور رسمی مورد تأیید قرار گرفته است. هنوز خبری از جزئیات این توافق منتشر نشده است…

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد ایران و گروه ۱+۵ توانسته اند به توافقی درباره موضوع هسته ای ایران دست پیدا کنند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در صفحه توئیتر خود این خبر را تأیید کرده است.

ظریف: به توافق رسیدیم/ حق غنی‌سازی به رسمیت شناخته شد

به گزارش خبرنگاران حاضر در ژنو، قرار است سند مورد توافق طرفین، تا دقایقی دیگر به طور رسمی به امضای وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ برسد و پس از آن، وزرا با حاضر شدن در جمع رسانه ها، به ارائه توضیحاتی درباره توافقنامه بپردازند.

کاترین اشتون در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت هم اکنون وزرای ۱+۵ به ساختمان مقر سازمان ملل در ژنو می روند تا متن توافقنامه را امضا کنند و پس از آن، کنفرانس خبری برگزار خواهد شد. قرار است ظریف و اشتون نیم ساعت دیگر با هم ملاقات کنند. در حال حاضر (۵:۴۳ به وقت تهران) وزرای خارجه هتل را ترک کرده و به سمت مقر سازمان ملل به راه افتاده اند.

اخبار روز گذشته را می‌توانید در اینجا ملاحظه کنید.

خبرهایی که در ادامه به تدریج در حال تکمیل است، به ترتیب جدیدترین به قدیمی‌ترین چیده شده است.

– ظریف در کنفرانس خبری: مهم‌ترین بخش تفاهم به رسمیت شناختن غنی‌سازی ایران است / ما باید براساس اصول برابری، احترام متقابل و نفع مشترک برای پایان دادن به بحران غیرضروری حرکت کنیم. روزهای سختی را پشت سرگذاشتیم. برای حل موضوعی که سال‌ها مورد مذاکره بود به پیش می‌رویم با توجه به احترام متقابل و برابری. باید به یک بحران غیرضروری براساس احترام به حقوق ایرانی‌ها و برداشتن هرگونه تردیدی نسبت به برنامه هسته‌یی صلح‌آمیز ایران حرکت کرد.

– ظریف : این اولین قدم برای رسیدن به هدف اصلی است. ما باید براساس اصول برابری، احترام متقابل و نفع مشترک برای پایان دادن به بحران غیرضروری حرکت کنیم. آماده هستیم که احترامی که از داست داده بودیم را احیا کنیم‎ و حق و شان خود را داشته باشیم. کمیته مشترکی تشکیل داده‌ایم که به اجرای توافق‌ها نظارت می‌کند. جهتی که پیشبرد ما را مدیریت کند تا بتوانیم اعتماد ایرانی‌ها را به دست آوریم.

– وزیر خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که ان. پی. تی به حق غنی‌سازی اشاره‌ای نکرده است گفت: این حق نیازی به شناسایی مستقل ندارد. برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز است و این شناسایی در آن آمده است وقتی که درباره برنامه هسته‌یی صلح‌آمیز صحبت می‌شود. منطقه ما و خلیج فارس اولویت ماست. این اولویت حفظ خواهد شد و ما این موضع را به آن‌ها اعلام کرده‌ایم. امنیت منطقه ما و همسایگان ما همیشه حفظ خواهد شد.

– اوباما: ما تلاش کردیم جلوی مسیر احتمالی ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را بگیریم و با این توافق در ماههای آینده و برای نخستین بار در سالهای گذشته، برنامه هسته ای ایران پیشرفت نخواهد کرد. تحریم ها تاثیر گذاشتند و با روی کار آمدن آقای روحانی رایزنی های بسیار فشرده ای با ایران داشتیم و امروز دیپلماسی راهی را در برابر ما گشود.

– اوباما : در برابر ما بخشی از تحریم ها را به حالت تعلیق در می آوریم و این می تواند آغازی برای تعامل ایران و جامعه جهانی باشد. در نهایت این دیپلماسی است که می تواند ما را به نتیجه برساند. گام اولی که امروز به آن رسیدیم، مهمترین پیشرفتی است که ما در برابر برنامه هسته ای ایران داشتیم.

– براساس متن توافقنامه ژنو، ایران می تواند به ۷ میلیارد دلار از پول های بلوکه شده خود در بانک های جهان دسترسی پیدا کند.

آفتاب.

***
توافق هسته ای جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ درژنو

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در یک خبر فوری اعلام کرد که ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در نشست ژنو به توافق رسیدند.
به گزارش فرانس ۲۴ این خبر از سوی ˈلوران فابیوسˈ وزیر امور خارجه فرانسه نیز ز تایید شد.
مقام های ارشد شرکت کننده در مذاکرات با لبخند به خبرنگاران گفتند: بله توافق شده است.
جرییات توافق هنوز اعلام نشده است، اما انتظار می رود تا دقایقی دیگر گفت وگو با خبرنگاران در محل مذاکرات جزییات بیشتر را در اختیار جهانیان قرار دهد..
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به ژنو، محمد جواد ظریف مذاکره کننده ارشد هسته ای جمهوری اسلامی در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر گفت: به یک توافق رسیدیم.
کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا ایران و ۱+۵ به توافق رسیده اند؟ گفت: به یک توافق رسیده ایم. عراقچی می‌گوید “حق غنی سازی ایران در توافق با ۵+۱ به رسمیت شناخته شده است”
لوران فابیوس و ویلیام هیگ وزیران خارجه فرانسه و انگلیس نیز پیش از این اعلام کردند که میان ایران و ۱+۵ توافقی صورت گرفته است
این توافق در پی ۵ روز مذاکرات سخت و فشرده میان جمهوری اسلامی و ۱+۵ در ژنو سوئیس صورت گرفت . این توافق پس از سالها مذاکره درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران صورت گرفته است. جزئیات توافق طرفین هنوز اعلام نشده است. اما خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از عراقچی در باره محتوی توافق خبر داد: ایران و ۱+۵ توافق کرند غنی سازی در برنامه هسته ای ایران باقی می ماند و فعالیت در سایت های هسته ای اراک، نطنز و فردو به شکل کنونی ادامه پیدا کند .
طرفین همچنین توافق کردند: تحریم ها افزایش پیدا نخواهد کرد و بحران هسته ای روی شیب سرازیری قرار گرفت

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا