بین‌المللی

رئیس جمهور چین به ایران سفر خواهد کرد

به دنبال سفر رئیس‌جمهور ایران به چین، منابع رسانه‌ای گزارش دادند شی جین‌پینگ دعوت همتای ایرانی برای سفر به تهران را پذیرفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، درپی سفر سید ابراهیم رئیسی‏, رئیس جمهور ایران به چین طبق بیانیه مشترک دو کشور، شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور این کشور دعوت همتای ایرانی خود برای سفر رسمی به ایران را پذیرفته است.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز‏, روسای دو کشور خواهان اجرای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شدند که بر اساس آن ایران با چندین کشور از جمله آمریکا توافق کرد که برنامه هسته‌ای خود را در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی محدود کند.

شی و رئیسی گفتند: «همه تحریم‌های مربوطه باید به طور کامل به شیوه‌ای قابل راستی‌آزمایی برداشته شوند تا اجرای کامل و مؤثر پیش برود». چین و ایران تاکید کردند که لغو تحریم‌ها و تضمین منافع اقتصادی ایران از اجزای مهم توافق است.

سفر سه روزه ابراهیم رئیسی به چین از روز سه شنبه ۲۳ بهمن ماه آغاز شد. این اولین سفر یک مقام عالی رتبه ایران به چین در حدود ۲۰ سال گذشته است که بالاترین وضعیت پروتکلی یک کشور را به خود اختصاص داده است. رئیسی به دعوت شی جین پینگ رئیس جمهور چین به این کشور سفر کرد.

رئیسی و هیات همراهش نه تنها با شی، بلکه با لی کچیانگ، نخست وزیر شورای دولتی چین و لی ژانشو، رئیس پارلمان (کنگره ملی خلق)، اعضای دولت و نمایندگان شرکت‌های دولتی نیز دیدار کردند.

شی جین پینگ وعده داد که چین به مشارکت سازنده در مذاکرات از سرگیری برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، حمایت از حقوق و منافع مشروع ایران و حل زودهنگام موضوع هسته‌ای ادامه خواهد داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا