گوناگون

ابراهیم رئیسی و هیئت همراه او دست خالی از چین بازگشتند

تحریم‌های بین المللی مانع از انجام مبادلات تجاری عادی میان ایران و چین هستند و از اجرای توافق راهبردی دو کشور نیز جلوگیری می‌کنند. اگر چه، به موجب این توافق چین آمادگی خود را برای سرمایه گذاری چهارصد میلیارد دلاری در ایران طی یک دورۀ بیست و پنج ساله اعلام کرده، اما، اجرای این توافق با مانع تحریم‌های آمریکا روبرو است….

در آخرین روز از سفر ابراهیم رئیسی به پکن، دولت چین اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور، شی جین‌پینگ، دعوت ابراهیم رئیسی را برای سفر به ایران پذیرفته است. چین همچنین خواستار لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران شد و این کل دستاورد سفر ابراهیم رئیسی و هیئت بزرگ همراه او به پکن بود.

با این حال، مهمترین انگیزۀ سفر ابراهیم رئیسی به پکن نهایی کردن همین توافق بیست‌و‌پنج ساله و استفاده از یوآن، روبل و ریال به جای دلار در مبادلات تجاری دو کشور بوده است. بخش اعظم مبادلات تجاری ایران و چین به طور پایاپای صورت می‌گیرد و کل سرمایه‌گذاری چین در ایران در سال گذشته از ۱۶۲ میلیون دلار فراتر نرفت.

“کلمان ترم” پژوهشگر فرانسوی مسائل ایران به روزنامۀ اقتصادی “له زکو” گفته است که ایران به چین نیاز دارد و نه بالعکس و چین حاضر نیست موقعیت اقتصادی خود را در بازار آمریکا برای تجارت با ایران به خطر بیندازد. به گفتۀ پژوهشگر فرانسوی چین نخستین خریدار نفت و دومین شریک تجاری ایران به شمار می رود. اما، ایران تنها بیست و پنجمین شریک تجاری چین است و از نظر پکن ایران شریک تجاری به مراتب کم اهمیت تری از امارات، اسرائیل و عربستان است که همگی مناسبات خوبی با پکن دارند.

رادیو فرانسه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا