اخبار

۵۲۹ جان باخته در اعتراض های سراسری؛ تداوم و شعله‌ور شدن اعتراض ها

چهل روز بعد از اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی معترضان در محله‌های مختلف تهران و همچنین در کرج و بسیاری دیگر از شهرهای میهن مان ایران به خیابان‌ها آمدند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند….
معترضان در تهران و ایذه از تیراندازی سرکوبگران در تجمع‌های مردمی خبر داده‌اند. از زخمی‌شدن و یا هدف گرفتن معترضان خبری منتشر نشده است. طبق گزارش هرانا آمار کشته‌شدگان خیزش مردمی به ۵۲۹ نفر رسیده است.

شهروندان معترض در پاسخ به فراخوان پنج‌شنبه ۲۷ بهمن به مناسبت چهلمین روز از اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی به خیابان‌ها آمده و شعارهایی برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی سر دادند.

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، معترضان تهران در ستارخان، صادقیه، اکباتان، بلوار فردوس، خیابان انقلاب، خیابان شریعتی، هفت حوض، تهرانپارس، نارمک، میرداماد، شامگاه پنج‌شنبه ۲۷ بهمن به خیابان‌ها آمدند.

ماموران امنیتی به سوی معترضان در ستارخان گاز اشک‌آور پرتاب کردند. در نارمک هم نیروهای سرکوبگر به معترضان حمله کردند و چند شهروند را بازداشت کردند. به گفته کاربران، ماموران سرکوب جمهوری اسلامی در حوالی میدان انقلاب تهران و همچنین تهرانپارس دست به تیراندازی زده‌اند. در شبکه‌های اجتماعی اما گفته نشده آیا ماموران معترضان را هدف گرفته‌اند و همچنین از زخمی شدن مردم در این تجمع‌ها اطلاعی در دست نیست.

بر اساس برخی ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی با حمله به سوی معترضان در نارمک چند شهروند را بازداشت کردند. در ستارخان تهران هم ماموران امنیتی و نیروهای سرکوبگر به سوی معترضان حمله‌ور شدند. مردم در تجمع اعتراضی اکباتان «بیزارم از دین شما، نفرین به آیین شما» را همخوانی کردند. «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «حکومت اسلامی نمی‌خواهیم» و «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان»، «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «مرگبر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر » و «مرگ بر حکومت نظامی» از شعارهای معترضان در تهران بود.

 در محله احمدآباد مشهد، جمعیت با راهپیمایی و سر دادن شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور»، خواهان سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی شدند. «برادر شهیدم، خونت رو پس می‌گیرم»  از دیگر شعارهای معترضان در مشهد بود.

بر اساس گزارش‌هایی که شهروندان در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند از بعد از ظهر پنجشنبه نیروهای امنیتی در مناطق مختلف شهرهای ایران مستقر شده بودند. همچنین یگان‌های ویژه نیروهای نظامی نیز به شهرهای استان کردستان از جمله شهر مهاباد اعزام شدند. با این حال معترضان در سنندج به خیابان‌ها آمدند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی معترضان در شیراز با آتش زدن لاستیک‌ و خیابان‌های این شهر را مسدود کردند و  شعار «مرگ بر دیکتاتور»سر دادند. همچنین در اراک، شیراز، اصفهان و ایذه نیز معترضان شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

در سنندج نیز، شهروندان کُرد با برافروختن آتش و ایجاد راهبندان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

 کرج و گلشهر نیز به رغم جو امنیتی شدید صحنه اعتراضات بود. محمدمهدی کرمی و محمد حسینی دو جوان معترض اعدام شده در کرج زندگی می‌کردند. معترضان در این شهر شعار «مرگ بر جمهوری اعدامی» را سر دادند.

محمدمهدی کرمی کاراته‌کار و از کردان یارسان و فرزند یک کارگر دستفروش یکی از شرکت‌کنندگان مراسم چهلم حدیث نجفی در جریان خیزش ۱۴۰۱ ایران بود که همراه با ۱۵ نفر دیگر متهم به قتل یک بسیجی در درگیری‌های آن روز شد. جمهوری اسلامی او را در ۱۷ دی سال جاری به‌همراه سید محمد حسینی، یکی دیگر از متهمانِ همین پرونده اعدام کرد.

سید محمد حسینی کسی را نداشت. گریه و عزاداری پدر زحمتکش محمد مهدی کرمی بر سر گور هم‌اعدامی فرزندش نمایانگر همبستگی عمیق در جریان قیام ژینا بود و بسیارانی را متأثر کرد و همدردی ملت ایران را برانگیخت.

پدر محمدمهدی کرمی در چهلمین روز اعدام پسرش در پستی اینستاگرامی با تشکر از همدردی مردم نوشت:«‌روزها و شب‌های بسیار سخت و دشواری را سپری کردیم تا به چهلم فرزند دلبند و ورزشکارمان برسیم. چهلم نیز گذشت اما غم و اندوهی که در دل ماست سال‌ها باقی می‌ماند.» ویدئوهای ارسالی از کردستان از خشونت در اعتراضات مردمی در سنندج حکایت دارند. معترضان در سنندج ضمن سر دادن شعار “دلار چهل و هفت هزاری، خامنه‌ای بیداری” بر اتحاد میان همه اقوام و اقشار ایرانی تاکید کردند و گفتند دشمن مشترک همه “جمهوری اسلامی” است.

هرانا، آمار شمار جان باختگان را ۵۲۹ نفر و تعداد بازداشتی‌ها  را نیز به ۱۹ هزار و ۷۶۳ نفر اعلام کرد. در این گزارش به بازداشت ۷۲۲ دانشجو و ۱۸۱ نوجوان و کودک نیز اشاره شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا