اجتماعی

هوای برفی آلوده

با وجود بارندگی‌های مکرر و سنگین برف و باران، هوای پایتخت در شرایط ناسالم قرارگرفته و آمار نگران‌کننده‌ای از اورژانس تهران در خصوص ماموریت‌های قلبی و تنفسی مخابره شده.

آرمان ملی: روز گذشته، هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت. یک مقام مسئول در اورژانس تهران، گفته «در روزهای آلوده، ماموریت‌های قلبی و تنفسی حتی به ۴۰ درصد هم ‌می‌رسد این‌ درحالی‌ است که در خرداد ماه سالجاری که هوا نسبتا پاکیزه بوده آمار مراجعه ۱۸ درصد اعلام شده است.» بر اساس داده‌های شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت، در سالجاری تهران ۱۶۸روز قابل قبول، ۱۲۳ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۳۳ روز ناسالم برای همه‌ افراد داشته است. در مقایسه با مدت مشابه سال‌ قبل ۲۲۳ روز قابل قبول، ۱۰۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز ناسالم برای همه‌ افراد بوده است. درواقع تهران با جمعیت ده میلیون نفری تاکنون فقط سه روز هوای پاک داشته است. نفسی که بر مردم تنگ شده و برای افراد با بیماری زمینه‌ای با تشدید بیماری و مراجعه به اورژانس همراه بوده است.

در همین‌باره شروین تبریزی، مسئول روابط‌عمومی اورژانس تهران به خبرآنلاین می‌گوید: «عملیات قلبی و تنفسی اورژانس در ماه‌های آلوده به صورت میانگین حدود ۱۸ درصد عملیات‌های اورژانس بوده است و افزایش میزان عملیات‌های امدادی مربوط به مشکلات قلبی و تنفسی حاکی از آن است که با افزایش هوای آلوده در تهران تعداد عملیات اورژانس در این مورد افزایش داشته است.»

برای افراد عادی زندگی در این هوای آلوده سخت و دشوار است که موجب سوزش گلو، کاهش دید، سردردهای مزمن و اختلال در عملکرد ریه می‌شود. از آنجا که یکی از مولفه‌های مهم برای بهبود افراد مبتلا به بیماری قلب و تنفسی، نفس کشیدن در هوای پاک است این شرایط آلودگی هوا بار مضاعفی بر دوش آنهاست. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد تاثیرات مخرب آلودگی هوا از فرق سر تا نوک پا یکسان است و تک تک سلول‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما در این میان قلب و ریه بیشتر از همه آسیب ‌پذیرند.

تبریزی می‌گوید: «در روزهای آلوده، ماموریت‌های قلبی و تنفسی حتی به ۴۰ درصد هم ‌می‌رسد این‌ درحالی‌ است که در خرداد ماه سالجاری که هوا نسبتا پاکیزه بوده آمار مراجعه ۱۸ درصد اعلام شده است.»

هر چه تراکم جمعیت بیشتر، ترافیک سنگین‌تر و فاصله از شهرک‌های صنعتی کمتر باشد شاخص آلودگی در مناطق بالاتر می‌رود.

مسئول روابط‌عمومی اورژانس تهران توضیح می‌دهد: «مناطق فاطمی، آزادی و شهر ری بیش‌ترین آمار مراجعه به اورژانس را در آلودگی هوا داشته‌اند.» تداوم آلودگی هوا شهرهای بزرگ در سال‌های اخیر به گروه‌های حساس مانند کودکان، سالمندان، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای و تنفسی، کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و بانوان باردار بیشتر آسیب می‌رساند. کودکان نیازمند به فضای آزاد برای بازی و سرگرمی هستند و از آنجا که جنب‌وجوش بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند هوای بیشتری را تنفس می‌کنند و هنگامی که در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند دچار مشکلات بیشتری خواهند شد.

تبریزی ادامه می‌دهد: «شهروندان تهرانی به‌خصوص کودکان، سالمندان، بیماران تنفسی و زنان باردار این روزها در خانه بمانند همچنین دیگر شهروندان از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری و در هنگام حضور در سطح شهر ماسک سوپاپ‌دار استفاده کنند و از خوردن مایعات و سبزی و میوه غفلت نکنند.»

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا