حقوق بشر

ناپدیدسازی قهری چهار زندانی سیاسی کُرد با گذشت هشت ماه از بازداشت

خانواده محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی، چهار زندانی سیاسی کُرد بازداشت شده، از هشت ماه بی‌خبری مطلق از سرنوشت‌ عزیزانشان خبر داده‌اند.

روز یکشنبه، ۳۰ بهمن ۱۴۰۱، جوانا طیمسی، همسر محسن مظلوم با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشته؛ «هشت ماه است صدای همسرم را نشینده‌ام و حتی نمی‌دانم زنده است یا نه؟!».

این چهار زندانی سیاسی بازداشت‌شده در تمام این هشت ماه از حق دسترسی به وکیل، تماس و ملاقات با خانواده محروم بوده‌اند و تاکنون نیز هیچ یک از اعضای خانواده این زندانیان سیاسی از مکان بازداشت آنها اطلاع ندارند. به گفته منابع مطلع به کُردپا خانواده آنها نیز در این مدت که پیگیر وضعیت فرزندانشان بوده‌اند به ‌شدت مورد تهدید و فشار نهادهای امنیتی قرار گرفته‌اند تا سکوت کنند.

جمهوری اسلامی دو بار و در ماه‌های مهر و آذر اقدام به پخش اعتراف اجباری این زندانیان سیاسی کرده‌ است که نگرانی شدید خانواده این زندانیان را در پی داشته است. خانواده این زندانیان نگرانند که جمهوری اسلامی با این اقدام و درپی سناریو و پرونده‌سازی امنیتی، حکم اعدام را برای این زندانیان سیاسی صادر و اجرا کند.

در این فیلم اعتراف اجباری جمهوری اسلامی مدعی شده آنها «قصد انفجار در یکی از کارخانه‌های هواپیماسازی اصفهان را داشته‌اند». اما حزب کومله کردستان ایران شدیدا و قویا این ادعا و اتهامات جمهوری اسلامی در مورد اعضای خود را رد کرده و آن را دستاویزی برای سرکوب هرچه بیشتر کردستان و مبارزات مردم خصوصا در برحه کنونی اعتراضات گسترده در کردستان و ایران دانسته است.

سازمان حقوق بشری کُردپا اتهامات وارده به این زندانیان سیاسی را بدون حق دسترسی به دادرسی عادلانه و وکیل تعیینی در تضاد با تمام معیارهای حقوق بشری و حتی قوانین خود جمهوری اسلامی دانسته و ضمن اینکه قویا آن را محکوم می‌کند، بازداشت خوددسرانه این افراد را در زمره ناپدیدسازی قهری می‌داند.

پیشتر کردپا اذعان کرده بود که باتوجه به‌اینکه از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست و خانواده‌ها در بی‌خبری مطلق از وضعیت فرزندانشان هستند و همچنین باتوجه به اطلاعیه‌های نهادهای امنیتی در این خصوص که حتی بدون درنظر گرفتن قوانین خود جمهوری اسلامی و قبل از دادرسی اتهام همکاری با موساد اسرائیل را به آنها منتسب کرده‌اند. سازمان حقوق بشری کُردپا اعلام می‌دارد که آنها در مکانی نامشخص بدون حق دسترسی به وکیل و تماس با خانواده در معرض دادرسی ناعادلانه، اعترافات اجباری و ناپدیدسازی قهری قرار دارند.

از آن جهت که طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین، حق آزادی بیان و داشتن احزاب سیاسی از حقوق اساسی مردمان یک کشور است؛ سازمان حقوق بشری کُردپا این بازداشت‌ها را خودسرانه می‌داند.

همچنین با توجه به‌ اینکه درحال حاضر شدیدا پرونده‌سازی‌های امنیتی علیه طیف و گروه‌های مختلف مردم ایران از معترضین اعتراضات سراسری درحال حاضر گرفته تا فعالین صنفی معلمان، مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی، کولبران، زنان معترض به حجاب اجباری، خانواده‌های دادخواه آبان از گذشته؛ سازمان حقوق بشری کُردپا از سازمان و نهادهای حقوق‌بشری می‌خواهد که پرونده‌سازی امنیتی علیه فعالین را محکوم و  جمهوری اسلامی را در این خصوص پاسخگو نگه دارند چراکه پرونده سیاهی در قتل‌ها حکومتی دارد و در اعتراضات سه ماه اخیر مردمی اقدام به قتل صدها نفر و خصوصا کودکان کرده و هزاران تن در بازداشت تحت شکنجه هستند…

تنظیم؛ اوین مصطفی‌زاده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا