فرهنگی

مطالبه فرهنگیان از دولت ۱۶۸ هزار میلیارد تومان

بسیاری از کشورهای موفق و پیشرفته مانند ژاپن، چین، کشورهای اسکاندیناوی، کانادا و … علت موفقیت و شادابی مردم کشورشان را در اولویت قرار دادن دستگاه آموزش به‌روز و کارآمد و سرمایه‌گذاری مؤثر و هدفمند در این بخش می‌دانند….
اما متأسفانه در کشور ما سرمایه‌گذاری در امر آموزش و پروش ناچیز است به همین دلیل کیفیت آموزش در مدارس دولتی و … پایین است. همچنین استان‌های تهران و سیستان و بلوچستان بیش‌ترین مدارس فرسوده رادارند. معلوم نیست سال آینده با اجرای طرح مولدسازی که قرار است در این طرح برخی مدارس و مراکز آموزشی به فروش برسد یا تهاتر شود، چه خواهد شد؟ در این ارتباط قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: کل بودجه وزارت آموزش و پرورش حدود ۱۹۲ هزار میلیارد تومان است که حدود ۲ و سه‌دهم درصد آن صرف کیفیت‌بخشی و ۹۷ و ۷ دهم درصد صرف حقوق کارکنان می‌شود. در ادامه گزیده نظرات وی را می‌خوانید.

به گزارش آموزش و پرورش فارس، قاسم احمدی لاشکی در سفر دوروزه به استان فارس گفت: منزلت معلم از هر چیزی برتر است و اگر به جایگاه آموزش و پرورش در تصمیم‌گیری‌ها توجه شود آنگاه فرایند ارتقای جایگاه معلم آغازشده است. این در حالی است که حدود ۱۶۸ هزار میلیارد بدهی آموزش و پرورش به معلمان است. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: ۹۷.۷ درصد از کل بودجه این وزارتخانه، صرف حقوق کارکنان می‌شود.
احمدی گفت: همگان باید به این باور برسند که ارتقای جایگاه تعلیم و تربیت نیازمند توجه همه دستگاه‌ها است و اگر آموزش و پرورش به‌تنهایی فعالیت کند نمی‌تواند به این ارتقا برسد.
احمدی گفت: اگر امروز بخواهیم به مهم‌ترین مشکلات آموزش و پرورش بپردازیم فقدان ارتباط مابین برنامه‌ریزی توسعه کشور و برنامه‌ریزی آموزشی در نظام تعلیم و تربیت از عمده این مشکلات است. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، رکن اصلی را مربی یا همان معلم می‌داند و سؤال اینجاست که آیا ما در تربیت معلم و به‌تبع آن در تربیت دانش‌آموز توانسته‌ایم مؤثر باشیم؟
احمدی بابیان اینکه توجه تک ساحتی به مسئله آموزش و غافل شدن از دیگر ساحت‌ها منجر به بروز مشکلات تربیتی شده است، گفت: آینده هر کشور درگرو امروز آموزش و پرورش آن است و اگر خوب عمل کنیم وضعیت خوبی را برای کشور انتظار داریم.
احمدی بابیان اینکه کمبود بودجه و کم توجهی به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از دیگر مشکلات آموزش و پرورش، است، گفت: بخشی از فضاهای آموزشی کشور فرسوده است و نوسازی و مقاوم‌سازی آن از توان آموزش و پرورش خارج است و سایر نهادها که مسئولیت اجتماعی دارند باید وارد این حیطه شوند.

آمار شکایت‌های ثبت‌شده در آموزش و پرورش
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در مورد آمار ثبت شکایت گفت: سال گذشته از هر ۱۰ هزار نفر، ۳۴ مورد شکایت داشته‌اند، البته این آمار شکایت صرفاً مربوط به شکایت مرتبط با خشونت نبوده است بلکه این آمار کلی شکایت‌هاست که شامل موضوعاتی مانند غیبت‌های غیرموجه معلمان، نقض قوانین و… می‌شود.
قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص رفتارهای خشونت‌آمیز در مدارس از سوی برخی معلمان و دانش‌آموزان و برخورد حقوقی با این موضوع اظهار کرد: همه این مسائل نیاز به فرهنگ‌سازی دارد؛ این اتفاقات کوچک و نادر اگر هم اتفاق می‌افتد که نباید بیفتد، او اضافه کرد: در موارد مرتبط با خشونت سعی می‌کنیم‌، شأن معلم و دانش‌آموزان به صورت خاص در مسائل حقوقی لحاظ شود. به همین جهت ما ۴۶ هیئت رسیدگی به تخلفات در حوزه آموزش و پرورش داریم، اما نگاه ما برای دادن آرا یقیناً نگاه تربیتی است. آمار شکایت صرفاً مربوط به خشونت نبوده است، بلکه این آمار کلی شکایت‌هاست که شامل موضوعاتی مانند غیبت‌های غیرموجه معلمان، نقض قوانین و… می‌شود. شاید در بررسی‌های جدیدتر و مربوط به سال تحصیلی جاری، آمار شکایت‌ها به یک‌صدم درصد همین آماری که اعلام کردم هم نرسد.

آخرین وضعیت رتبه‌بندی معلمان
او در آخر در خصوص پیگیری مشکل معلمانی که شامل رتبه‌بندی نشده بودند نیز گفت: تابه‌حال کارهای رتبه‌بندی ۷۳۰ هزار نفر انجام‌شده است. رتبه آموزشیار_معلم را برای همه زده‌ایم به جز ۲۰ هزارنفری که بارگذاری دقیق مدارک خود را انجام نداده‌اند که آن‌ها نیز این کار را انجام می‌دهند. همچنین از این هفته کار اعطای رتبه‌های واقعی افراد را هم شروع می‌کنیم ضمن اینکه باید توجه داشت که عدد افرادی که باید کارهایشان را انجام دهیم کم نیست، ما را با وزارت علوم مقایسه نکنید.
معاون وزیر ادامه داد: اگر افراد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد را جمع کنید همه آن‌ها ۹۰ هزار نفر هم نمی‌شوند ولی آموزش و پرورش فقط ۱۳۵ هزار بازنشسته دارد که مشمول رتبه‌بندی می‌شوند. بنابراین این عدد افرادی که باید کار رتبه‌بندی آن‌ها را انجام دهیم واقعاً بزرگ است و شاید تا یک‌میلیون نفر هم برسد. حق همه افراد محفوظ است و در سامانه جای اعتراض گذاشته‌ایم و به هر اعتراضی رسیدگی می‌شود.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا