جوانان

تداوم مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در قم

سریال مسمومیت‌های دانش‌آموزان قمی همچنان ادامه دارد. متأسفانه روز گذشته بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی قم ۱۱ دانش‌آموز دیگر از یکی از مدارس این شهر، به بیمارستان منتقل شدند….

طبق  گزارش های انتشار یافته، این دانش‌آموزان علائم تنفسی و سوزش گلو و حالت تهوع دارند که حال عمومی آنها خوب است. ۹ آذر ۱۴۰۱ برای اولین بار در هنرستان دخترانه‌ی نور قم ۱۸ دانش‌آموز دچار مسمومیت شدند. همچنین روز ۲۲ آذر در همان مدرسه دوباره ۵۱ نفر دچار مسمومیت شدند. طبق گفته‌ی دانش‌آموزان بوی گاز و ایجاد سوزش در حلق و بینی و تنگی نفس و درد پاها و در برخی موارد دست آنها بی‌حس شده است. هنوز علت این موضوع مشخص نشده است. دانش آموزان روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن هم در یک مدرسه راهنمایی پسرانه‌ دچار مسمومیت شدند. اکنون وزارت اطلاعات و بهداشت به موضوع ورود کرده‌اند تا علت را پیدا کنند. ‌به گزارش خبر آنلاین، بیش از ۴۰۰ دانش‌آموز طی این مدت با علائم مشابه مسمومیت به مراکز درمانی قم مراجعه کرده‌اند. تجمع خانواده‌ها مقابل فرمانداری قم نشان‌دهنده‌ی نگرانی والدین نسبت به سلامت فرزندانشان است و درخواست دارند که آموزش مجازی شود. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

گروه ویژه ‌پیگیری مسمومیت دانش‌آموزان
یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش در پی تکرار حادثه مسمومیت دانش‌آموزان قم در مدارس و بستری شدن تعدادی از آنان با سفر به قم در بیمارستان شهید بهشتی این شهر حضور یافت و از دانش‌آموزان بستری در این مرکز درمانی عیادت کرد.
به گزارش تسنیم، وزیر آموزش و پرورش ‌ضمن عیادت از دانش‌آموزان بستری در بیمارستان شهید بهشتی گفت: تیمی ویژه در تهران برای پیگیری مسئله دانش‌آموزان قم تشکیل‌شده است. وی در این دیدار که شامگاه پنج‌شنبه انجام شد با دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان در خصوص چگونگی وقوع حادثه گفت‌وگو کرد و بیان کرد: مدیرکل آموزش و پرورش استان دلسوزانه پیگیر موضوع بوده‌اند. خانواده‌ها بدانند آموزش و پرورش در کنار آنان و با آنان خواهد بود.

روایت یک مادر از مسمومیت پسرش
مادر یکی از دانش‌آموزان می‌گوید: «پسر من تعریف کرد که یک‌لحظه بوی ماهی گندیده سر کلاس آمد و بعد مدرسه به بچه‌ها ماسک داد که بزنند و از کلاس خارج شوند. یکسری از بچه‌ها که حالشان بدتر بوده به اورژانس رفتند و مدرسه به نیروهای امنیتی زنگ زدند. چند نفر از بچه‌ها را به مراکز درمانی منتقل کردند که پسر من هم جز آن‌ها بوده است.» مادر یکی از دانش‌آموزان مبتلا به مسمومیت در مدرسه پسرانه به «خبر آنلاین» می‌گوید: «پسرم سه‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در مدرسه دچار مسمومیت شد. چهارشنبه که به مدرسه رفتم منکر وجود گاز شدند و این موضوع را به شیطنت بچه‌ها ربط دادند. پسر من بی‌حال شده بود. اورژانس آمد، معاینه و اعلام کرد بیشتر از ترس و استرس دچار این حس شده‌اند. مدیر مدرسه گفت بچه‌ها حالشان خوب است، فقط ترسیده‌اند.»

استشمام بوی گاز
در هنرستان نور که اولین مدرسه بود این داستان سه بار تکرار شد. دانش‌آموزان می‌گفتند که اول بوی گاز را در نقاط مختلف احساس کرده‌اند. اورژانس و آتش‌نشانی هر دو به محل اعزام می‌شدند. ذاکریان، فرماندار قم در گفتگو با رکنا گفته بود: «سازمان آتش‌نشانی با توجه به دستگاه‌های گاز سنجی که در اختیار دارد به مدارس اعزام شد تا بررسی‌های دقیق‌تری انجام شود. علاوه بر پای کار آمدن دستگاه‌های مختلف اداری و امنیتی استان؛ رصد و پایش با دقت بیشتری در دستور کار قرار گرفت. تمام دوربین‌ها بازنگری شد تا مشخص شود آیا فرد مشکوکی وارد مدارس شده است یا خیر.»

ترس و شایعه
در هفته‌ی گذشته مدارس قم دو روز تعطیل شد تا علت حادثه مشخص شود اما نه‌تنها علتی پیدا نشده است. بلکه با از سرگیری مدارس، مسمومیت‌ها مجدد روی کارآمد. بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت نیز درباره‌ی علت مسمومیت دانش‌آموزان قمی گفت: «جمع‌بندی این است که مسمومیت خفیف است و عارضه‌ای از شروع مسمومیت تا امروز ایجاد نشده و نگرانی در این جهت وجود ندارد.» اما در واقعیت دانش‌آموزان مسموم شده به بیمارستان شهید بهشتی منتقل می‌شوند و برخی بستری می‌شوند. مادر پسری که مسموم شده، درباره‌ی اینکه مدرسه به اولیا چه چیزی را اعلام کرده، می‌گوید: «آنها گفتند اورژانس اعلام کرده که مورد خاصی نیست. بیشتر در اثر استرس و ترس بچه‌ها دچار مشکل شده‌اند. ستاد مدیریت بحران هم اعلام کرده که مدارس همچنان حضوری است و مشکلی وجود ندارد.»

تغییر کاربری بخش کرونایی
بیمارستان شهید بهشتی قم
یکی از بخش‌های بیمارستان شهید بهشتی، در دوران کرونا به بیماران کرونایی اختصاص یافت. در ماه‌های اخیر این بخش خالی‌شده بود اما اکنون به بخش دانش‌آموزان مسموم تبدیل‌شده است. مادر یکی از مسمومان از مشاهدات خود در بیمارستان شهید بهشتی این‌طور روایت می‌کند: «بیمارستان شهید بهشتی یک‌بخشی داشت که برای بیماران کرونایی بود. این چند وقت که مریض‌ها کمتر شده‌اند، آن بخش بسته شد. من بعدازظهر ۲۵ بهمن، ساعت پنج و نیم که به بیمارستان شهید بهشتی رفتم ۷ الی ۸ آمبولانس جلوی در بیمارستان دیدم. پرستارها می‌گفتند بچه‌هایی که بعدازظهر این اتفاق برایشان افتاده بود، آمده‌اند که عکس و آزمایش بگیرند تا ببیند علت چه بوده است. همه در اثر استشمام گاز به این بیمارستان آمده‌اند. پرستارها که صحبت می‌کردند، می‌گفتند تعداد مریض‌ها امروز از باقی روزها بیشتر است. یکی از مسئولان آنجا گفت ما تا الآن در آزمایش بچه‌ها چیزی ندیده‌ایم و نمی‌دانیم این گاز چیست.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا