زنان

‍ مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

خبرهای بهمن ماه ۱۴۰۱

بهمن را با زلزله خوی شروع کردیم و روزهایی سخت برای هموطنان‌مان در این شهر کوچک و سردسیر که برف و زلزله بهم گره خورد و وضعیت را برای همه به‌ویژه زنان و کودکان که آسیب‌پذیرتر هستند، سخت‌تر کرد. امیدواریم با کمک‌های مردمی ساکنان این شهر نیز زودتر به زندگی عادی برگردند.

خبرهای بهمن ماه ۱۴۰۱

کنگره پر سر و صدا

اگرچه کنگره زنان تاثیرگذار در دیماه به سر رسید اما همچنان در معرض نقد است! رویداد۲۴ در گزارشی اعلام کرد محاسبات نشان می‌دهد کل بودجه معاونت زنان ریاست جمهوری ۳۸.۵ میلیارد تومان، اما حدود ۲۱ میلیارد تومان هزینه این کنگره شده است این درحالی است که رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی، همزمان با بررسی لایحه بودجه سال آینده، از بودجه در نظر گرفته شده برای حوزه زنان ابراز نارضایتی کرد و آن را اندک خواند.

زنان سرپرست خانوار

از دیگر سو رئیس کمیته امداد امام کشور۵ بهمن ماه گفت: در سراسر کشور ۵۱ درصد خانوارهایی که تحت پوشش کمیته امداد هستند را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند، بنابراین رویکرد ما اشتغال خانگی است. این درحالی است که گفته می‌شود در بودجه سال ۱۴۰۲ هزینه زنان سرپرست خانوار حذف شده است.

زنان ورزشکار درخشیدند

از دیگر سو اعتبار ورزش زنان نیز کمتر شده است این درحالی است که زنان ورزشکار با سختی‌های زیادی دست به گریبانند اما همچنان درحال افتخارآفرینی هستند، مثلا تیم ملی فوتسال زنان ایران در آخرین دیدار خود از رقابت‌های فوتسال منطقه مرکزی آسیا موسوم به کافا با پیروزی پنج بر چهار برابر میزبان مسابقات به عنوان قهرمانی این رقابت‌ها دست پیدا کرد.

فرزانه فصیحی سریع‌ترین زن آسیا شد. مدال طلای ماده ۶۰ متر دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا به میزبانی قزاقستان، نصیب فرزانه فصیحی از ایران شد. این ورزشکار سی ساله ایرانی سریع‌تر از رقبای خود از خط پایان گذشت تا روی سکوی قهرمانی بایستد.

این درحالی است که ژیمناستیک زنان ایران به دلیل نداشتن اسپانسر و حمایت دولتی تعطیل شده است و عاطفه احمدی نفر اول اسکی زنان ایران نیز به آلمان پناهنده شد. به طور کلی ورزش زنان در ایران مورد بی‌مهری دولتمردان قرار دارد.

مقاومت در برابر حجاب اجباری:

از دیگر سو تمرد زنان از حجاب اجباری رو به فزونی است و تهدیدات مقام‌های قانونی نیز ادامه دارد به طور مثال از مسدود شدن کارت ملی زنان خبر می‌رسد. غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: به زودی طرح و برنامه‌ای داریم که کسانی که در معابر و مکان‌های دیگر کشف حجاب می‌کنند را از طریق سیستم شناسایی کنیم تا برایشان تخلف ثبت شود و در نهایت، این افراد از خدمات اجتماعی محروم خواهند شد. نسخه جدید دولت برای حجاب هم تشکیل قرارگاه زیست عفیفانه است!

کنترل بر بارداری کمتر می‌شود؟

براساس گزارش‌های رسمی بودجه اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی برای سال آینده کاهش یافته است. در بودجه سال آینده، دولت هفت میلیارد و پانصد میلیون تومان بودجه برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برآورد کرده است که این رقم کاهش سی و هفت درصدی بودجه این قانون در قیاس با لایحه سال گذشته را نشان می‌دهد. باید دید این کاهش بودجه چه تاثیری بر سلامت زنان و کنترل کمتر باروری آنان دارد. هرچند که به طور کلی این قانون از منظر دسترسی کمتر زنان به بهداشت جنسی همواره مورد نقد بوده است و باید دید نتیجه کاهش بودجه این قانون به نفع زنان خواهد شد یا خیر.

خشونت علیه زنان

روزنامه‌ها در ماهی که گذشت از دست کم شش زن‌کشی به دست مردان خانواده خبر دادند: زهره در اهواز، نگین در مریوان، رضوان در کامیاران به دست همسران خود کشته شدند. خبر کشته شدن معرفت کریمی نیز توسط همسرش به دلیل مخالفت وی با ازدواج مجدد او سی بهمن منتشر و بار دیگر بی‌پناهی زنان را یادآور شد.

دختران مسموم شده در مدارس قم

اتفاق ناخوشایند دیگر مسمومیت سریالی دانش‌آموزان دختر چند دبیرستان در قم بود که پس از سه ماه ابعاد جدیدی گرفته است اما همچنان با انکار و کم اهمیت شمردن از سوی مسئولان روبروست. تفکر طالبانی مخالف تحصیل دختران اولین متهم ماجراست. آیا این حوادث، واکنشی به طغیان زنان در جنبش ژیناست؟

در انتها نیز باید گفت در این ماه دست‌کم پنجاه زن زندانی شامل فعالان زنان، کودکان و کارگری از زندان آزاد شدند و فریاد «زن زندگی آزادی» را سر دادند.

کانال علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا