دیدگاه‌ها

اعتراض به واگذاری سفارت افغانستان در تهران به طالبان

تصمیم جمهوری اسلامی برای واگذاری سفارت افغانستان در تهران به طالبان با مخالفت “شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان” روبرو شد. هم‌زمان دادستان کل طالبان در راس هیاتی به تهران رفت.

“شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان”، نهادی که بخشی از مخالفان دولت طالبان در آن گرد آمده‌اند، با انتشار بیانیه‌ای به اقدام دولت ایران برای تحویل سفارت افغانستان به طالبان واکنش نشان داد.

شورای مقاومت ملی طالبان را “گروهی که حاکمیت آنان بر افغانستان نامشروع است” توصیف کرده و سپردن نمایندگی این کشور به طالبان را “خلاف عرف دیپلماتیک و در تضاد با منافع ملی” افغانستان عنوان کرده است.

شورا از دولت ایران خواسته است، در این زمینه تجدیدنظر کند.

در بیاینه این شورا همچنین از کشورهایی که نمایند‌گی سیاسی افغانستان در آنجا فعال است خواسته شده، از صدور اجازه‌نامه برای نمایند‌گان گروه طالبان خودداری کنند. اعضای شورا معتقدند، “با این رویکرد به مطالبات برحق مردم افغانستان و جریان‌های ملی سیاسی مردم‌سالار احترام گذاشته می‌شود.”

دولت ایران چند روز پیش واگذاری سفارت افغانستان به نماینده طالبان را اعلام کرد.

سفر هیات طالبان به تهران

روز جمعه، پنجم اسفند (۲۴ فوریه) مولوی شمس‌الدین پهلوان، دادستان کل طالبان در راس هیاتی به تهران سفر کرد. هدف این سفر، گفت‌وگو برای انتقال زندانیان افغانستانی به کشورشان اعلام شده است.

به گفت مقامات قضایی طالبان، قرار است وضعیت زندانیان افغانستانی در ایران بررسی و زمینه‌های انتقال آنان به افغانستان آماده شود.

بر اساس گزارش‌رسانه‌های افغانستان دست‌کم شش‌هزار شهروند این کشور در زندان‌های ایران به‌سر می‌برند.

گفته می‌شود که اکثر این افراد به اتهام ورود غیرقانونی یا قاچاق مواد مخدر بازداشت شده‌اند.

پیش‌تر گزارش‌هایی مبنی بر اعدام برخی از شهروندان افغانستان در زندان‌های ایران منتشر شده بود.

گسترش روابط ایران با طالبان؟

به نظر می‌رسد که روابط جمهوری اسلامی ایران با طالبان افغانستان در حال گسترش است. روز سوم اسفند نورالدین عزیزی، وزیر بازرگانی افغانستان اعلام کرد که دولت طالبان کنسرسیومی از چند شرکت‌ خارجی، از جمله از ایران، را برای یک طرح سرمایه‌گذاری با تمرکز بر حوزه‌های انرژی، معدن و زیرساخت ایجاد کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از عزیزی نوشت، این شرکت‌های خارجی قرار است نمایندگان خود را برای بررسی پروژه‌هایی به ارزش یک میلیارد دلار به کابل اعزام کنند./دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا