گوناگون

پیاز بر مدار ناز

از بازار برخی اجناس ضروری خبرهای عجیبی به گوش می‌رسد. برخی گزارش‌های میدانی حکایت از نایاب شدن تعدادی از محصولات کشاورزی از جمله پیاز و البته افزایش قیمت دارد. البته روند صعودی نرخ پیاز بر اساس گزارش‌های رسمی از دی همین امسال شروع شده، اما آن‌طور که مشاهدات میدانی نشان می‌دهد این‌روزها در برخی میادین یا فروشگاه‌های عرضه این محصول نایاب شده یا حتی گران‌تر از گذشته به دست مشتری می‌رسد….

روند صعودی نرخ پیاز از همان ماه اول زمستان در حالی شروع شد که نرخ پیاز در مقایسه با تابستان همین امسال به شش برابر رسید. برخی مسئولان صنفی صادرات بی‌رویه را عامل افزایش قیمت پیاز می‌دانند. این اتفاق در پی کاهش تعرفه صادرات پیاز از ۱۲۰ درصد به ۵۰ درصد در آبان ماه روی داد؛ در واقع با این اقدام زمینه صادرات پیاز قوت گرفت و در پی آن قیمت پیاز سر به فلک کشید. در این باره مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران، به تجارت‌نیوز گفت: «از مهر ماه درباره صادرات بی‌رویه پیاز هشدارهایی ارائه شد، اما مسئولان توجهی به آن نداشتند». او همچنین اعلام کرد که هم‌اکنون چند نفر از دلالان پیازها را در برخی شهرستان‌ها ذخیره کرده‌اند که با تزریق آنها به بازار قبل از آمدن پیاز جنوب می‌توان بازار را متعادل کرد. اما با گذشت چند هفته از این سخنان نه‌تنها قیمت پیاز کاهشی نشد، بلکه دوباره روی مدار صعودی قرار گرفت. در همین زمینه وزارت جهاد کشاورزی ناچار شد شرایط سخت‌گیرانه‌تری را برای جلوگیری صادرات پیاز اعمال کند؛ بر این اساس تعرفه پیاز ۱۸۰ درصد افزایش یافت. همین موضوع منجر به این شد تا دولت برای تنظیم بازار دست به واردات پیاز بزند؛ این اتفاقات دست به دست هم دادند تا ایران از صادرکننده به واردکننده پیاز تبدیل شود. اتفاقی که زیان آن قبل از همه روی دوش مصرف‌کننده و صادرکننده خواهد بود. پیش از این نیز اسداله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی‌فروشان، در گفتگو با تجارت‌نیوز در این باره گفته بود: «وضع عوارض صادراتی برای متوقف شدن صادرات پیاز یک اتفاق یک سر سوخت است؛ چراکه صادرکننده نیز با توجه به قراردادهایی که دارند در این بین قطعاً زیان خواهند دید». وی ادامه داد: «لازم است به این سؤال پاسخ داده شود که چرا باید تمهیداتی برای صادرات اندیشیده شود و سپس به بن‌بست بخورد؟ متأسفانه در این پروسه تمام زنجیره متحمل زیان می‌شوند». اکبری یاوری، رئیس هیات مدیره اتحادیه بارفروشان هم پیش از این از احتکار پیاز در شرایط فعلی به نود اقتصادی خبر داد و گفت: «در اصفهان مقدار بسیار زیادی پیاز احتکار کرده‌اند و به‌صورت قطره‌چکانی عرضه می‌کنند تا قیمت بالاتر برود و سود بیشتری کسب کنند». بر اساس گفته وی، اگر پیاز احتکارشده وارد بازار شود قیمت با سرعت زیادی پایین خواهد آمد. چون هیچ مشکلی در تولید پیاز نداریم و فقط دلالان جلوی عرضه آن را گرفته‌اند. نکته عجیب در این ماجرا خبرهای وزارت جهاد کشاورزی در زمینه واردات پیاز در چند ماه گذشته بود که با این همه روند قیمت‌ها صعودی گزارش می‌شود؛ چند وقت پیش بود که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد به‌زودی قرار است حدود ۵۰ میلیون تن پیاز وارد کشور شود. ناگفته نماند که چند ماه گذشته قیمت عرضه پیاز در میدان مرکزی میوه و تره‌بار بین ۲۳ هزار تا ۲۸ هزار تومان بود که نسبت به گذشته ۳۰۰۰ تومان افزایش داشت. اما حالا گفته می‌شود که قیمت پیاز در سطح خرده فروشی‌ها بین ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار تومان در حال فروش است. به گفته کارشناسان، در این بین باید عنوان کرد که نبود الگوی کشت منجر به این شده تا در برخی از سال‌ها شاهد کاهش و یا مازاد صیفی‌جات پرمصرفی همچون پیاز و یا سیب‌زمینی باشیم که این اتفاق همواره منجر به نوسان در بازار و در نهایت انتقاد مردم شده است. حال اجرای طرح الگوی کشت می‌تواند پایانی بر عدم توازن بر تولید و عرضه باشد.
بازار مواد غذایی در هفته‌ای که گذشت
در هفته جاری خبرهای مهمی در بخش کشاورزی و بازار مواد غذایی منتشر شد که از مهمترین آنها می توان به نوسانات قیمت گوشت، عرضه گوشت گرم با قیمت های مصوب در میادین و بازار داغ محصولات کشاورزی اشاره کرد.
به گزارش ایسنا، هفته جاری در بخش کشاورزی با خبر « تخم مرغ تا پایان سال تامین است» آغاز شد. رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در تامین تخم مرغ تا پایان سال نداریم گفت که به دلیل تاخیر در ارسال سویا توسط سامانه بازارگاه مرغداران مجبور شده اند هر کیلو سویا را از بازار آزاد با قیمت هرکیلو ۲۵هزار تومان خریداری کنند.«عرضه گوشت گرم در میادین» نیز از خبرهای هفته جاری در بخش کشاورزی بود.مدیرعامل سازمان میادین گفت که هر کیلو شقه گوسفندی با قیمت ۲۳۲هزار تومان و هر کیلو گوشت گوساله داخلی با قیمت ۲۱۵ تا ۲۲۵ هزار تومان در میادین عرضه می شود. خبری با تیتر «رسوب ۱۵۰هزارتن روغن خام در بنادر کشور» نیز از خبرهای منتشر شده در این هفته بود. بنا بر گفته انجمن روغن نباتی بیش از ۵۰ روز است که روند تخصیص ارز به روغن خام متوقف شده است. گوشت ۵۰۰ هزار تومانی معیار قیمت گذاری نیست» نیز در هفته جاری منتشر شد.مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور می گوید که معیار قیمت گذاری برای گوشت باید براساس شقه آن باشد.از جمله خبرهای مهم دیگر در این هفته بررسی قیمت مرغ در بازار بود. قیمت مرغ گرم در بازار کیلویی ۶۳ تا ۶۵ هزار تومان است و رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی می گوید که فروش مرغ بالاتر از نرخ مصوب یعنی ۶۳هزارتومان تخلف است.
از دیگر خبرهای مهم در هفته جاری بررسی قیمت گوشت قرمز در بازار، ممنوعیت عرضه گوشت لخم با بسته بندی خاص و ورود گوشت های منجمد یک کیلویی به بازار بود.
یکی دیگر از خبرهای مهم نیز بررسی قیمت محصولات کشاورزی در بازار بود. مشاهدات حاکی از آن است که قیمت خیار و پیاز بعد از گذشت چندین هفته هنور کاهشی نشده است.

همدلی – فاطمه آقایی‌فرد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا