گوناگون

تورم خوراکی‌ها نسبت به بهمن سال گذشته ۷۱ درصد

مردم امروزه با معنای واقعی حکومت بر اساس “اسلام سیاسی” آشنا هستند و معنای زندگی سالم و شایسته را خوب درک می‌کنند. مردم میهن ما خوب می‌دانند که در قاموس جمهوری اسلامی ایران مفهوم آزادی، رفاه، استقلال، امنیت، و ده‌ها و صدها مفهوم مشابه دیگر به چه معنا هستند. …

در گزارش مرکز آمار ایران، اعداد و ارقام قابل‌توجهی دیده می‌شود که تغییر قیمت‌ها را در طول یک‌ساله گذشته تائید می‌کند؛ به‌طوری‌که در برخی کالاها شاهد افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت هم بوده‌ایم. به گزارش خبر آنلاین، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، شاخص تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در بهمن‌ماه امسال نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته ۷۱.۵ درصد افزایش‌یافته است.

به‌این‌ترتیب که در طول یک‌ساله گذشته قیمت نان و غلات ۶۲.۲ درصد، گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها ۷۹.۹ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۸۷.۴ درصد، ماهی‌ها و صدف داران ۴۰ درصد، شیر، پنیر و تخم‌مرغ ۸۲.۷ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۲۴۶.۹ درصد، میوه و خشکبار ۴۴.۶ درصد و سبزیجات ۶۵.۶ درصد گران شده است. همچنین در بهمن‌ماه امسال نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته هزینه دخانیات ۳۳.۷ درصد، پوشاک و کفش ۴۶.۵ درصد، مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها ۳۹.۹ درصد، بهداشت و درمان ۵۴.۳ درصد، حمل‌ونقل ۵۰.۲ درصد، ارتباطات ۱۵.۳ درصد، تفریح و فرهنگ ۳۲.۶ درصد و هتل و رستوران ۷۸.۹ درصد افزایش داشته است. به گزارش خبر آنلاین، بازار گوشت طی روزهای اخیر نوساناتی داشته که به گفته مسئولان این حوزه با شرایط مساعد زایش دام‌های پاییز و استمرار واردات گوشت، به آرامش می رسد. افزایش قیمت گوشت قرمز، بازار سوسیس و کالباس نیز افزایش قیمت‌ها را دارد. به‌طوری‌که هر کیلوگرم سوسیس تخمیری ۸ درصد گوشت قرمز به ۷۱۶ هزار تومان رسیده‌است.

رشد نقدینگی تا آبان ۱.۳ درصد بیش‌تر از نرخ هدف گذاری شده

رشد نقدینگی در ۸ ماه ابتدایی امسال ۱.۳ درصد بیش‌تر از هدف‌گذاری بانک مرکزی بوده است. به گزارش اقتصاد آنلاین، نرخ هدف‌گذاری بانک مرکزی برای رشد نقدینگی در ۸ ماه ابتدایی ۱۴۰۱، محقق نشده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد نقدینگی تحقق‌یافته تا آبان ماه ۱.۳ درصد بیش‌تر از نرخ هدف بوده است.
نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه پایه پولی از تیرماه ۱۴۰۱ روند صعودی به خود گرفته، به‌گونه‌ای که از نرخ ۲۶.۲ درصد در تیر ۱۴۰۱ به نرخ ۳۴.۶ درصد در آبان ماه رسیده است. نرخ اوراق گام اما از حوالی ۳۱.۳ درصد در روزهای ابتدایی بهمن‌ماه به بالای ۳۲ درصد در طی ماه بهمن رسید. اختلاف بازدهی تا سررسید اوراق گام و اخزا در مقاطعی از ماه بهمن به بالای ۶ درصد نیز رسید، در انتهای ماه نیز این رقم حوالی ۵ درصد بود. همچنان شاهد ناترازی شدید بانک‌ها هستیم، به‌گونه‌ای که در هفته سوم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ بالاترین مقدار ریپوی تاریخ بانک مرکزی باارزشی بالغ‌بر ۱۳۰ همت را داشته‌ایم. طی ماه بهمن شاهد خالص خلق پول بانک مرکزی، بالغ‌بر ۶.۵ همت بوده‌ایم. این گزارش در واحد تحلیل اندیشنده کسب‌وکار دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری اقتصاد آنلاین تهیه‌شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا