ورزشی

بم تنها شهری است که در آن فوتبال زنان اولویت مردم است

این را من همیشه گفتم که شاید در همه شهرها تیم آقایان اولویت داشته باشند نسبت به زنان. اما در بم این‌طور نیست. مردم بم یکی از چیزهایی که خیلی به آن علاقه دارند و برای‌شان مهم است، تیم فوتبال‌شان است. خیلی از همشهری‌هایم وقتی با آنها صحبت می‌کنم با اینکه آنها را نمی‌شناسم به من می‌گویند دلخوشی ما این تیم است. می‌گویند وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم یا خبری می‌بینیم یا در اینستاگرام نگاه می‌کنیم و متوجه می‌شویم خاتون قهرمان شده یا بازی را برده ناخودآگاه لبخند روی لب‌های ما می‌آید و خوشحال می‌شویم.

گفت‌وگوی «اعتماد» با پرافتخارترین مربی فوتبال ایران به مناسبت یک قهرمانی دیگر

تیم خاتون بم و سرمربی آن یعنی خانم مرضیه جعفری از هر نظر خاص هستند. خاتون بم ۹ بار قهرمان لیگ برتر ایران شده است که یک رکورد دست نیافتنی به حساب می‌آید. این تیم آخرین قهرمانی خود را روز چهارم اسفند جشن گرفت. مرضیه جعفری سرمربی خاتون نقش بسزایی در این قهرمانی‌‌ها داشته و هم‌اکنون پرافتخارترین مربی زن ایرانی است. او امسال تیمش را بدون باخت و تنها با ۵ گل خورده به جام قهرمانی رساند. جدا از این سرنوشت خاتون و خود مرضیه جعفری بسیار شبیه به هم است. همان‌طور که تیم خاتون از ویرانه‌های شهر بم بعد از زلزله و درحالی که بسیاری از فوتبالیست‌های دخترش را از دست داده بود سربلند کرد، خانم جعفری نیز بعد از اینکه دو بار داغدار نزدیک‌ترین عزیزانش شد، توانست بار دیگر زندگی‌اش را از نو بسازد. این فضا باعث شده تیم بم رابطه بسیار قوی با مردم شهر داشته باشد و همان‌طور که خود خانم جعفری می‌گوید بم تنها شهری در ایران است که در آن تیم زنان در اولویت مردم قرار دارد، نه تیم مردان. با مرضیه جعفری بعد از آخرین قهرمانی‌اش با تیم خاتون به گفت‌وگو نشستیم.

  سطح لیگ امسال نسبت به سال گذشته چطور بود؟

امسال از لحاظ کیفی سطح لیگ خیلی بالاتر از سال گذشته بود. تعداد تیم‌ها کمتر بود و بازیکنان هم پخش شده بودند در تیم‌های مختلف. به این دلیل از لحاظ کیفی امسال شرایط بهتری بود. برگزاری لیگ به صورت منظم هم تاثیر زیادی داشت. طبق زمان‌هایی که سازمان لیگ و خانم ناظمی تعیین کرده بودند مسابقات به انجام رسید. این به نظرم در کیفیت لیگ امسال تاثیر داشت.

فاصله تیم‌ها کم شده بود ولی شما مقتدرانه قهرمان شدید. در مورد شرایط تیم خودتان بگویید.

بله ما خدا را شکر توانستیم عنوان قهرمانی را به دست بیاوریم چون هدف تیم ما این بود که دوباره جام را به بم بیاوریم. همه اعضای تیم همدل بودند و مدیرعامل تیم هم همه تلاشش را کرد و تمام چیزهایی که من به عنوان سرمربی نیاز داشتم دراختیار من گذاشت و با این شرایط خدا را شکر  با همت بچه‌ها و کمک خداوند توانستیم به آن چیزی که می‌خواستیم دست‌پیدا کنیم. ولی درمورد اینکه می‌گویید شما بدون باخت قهرمان شدید هم باید تاکید کنم که سطح مسابقات واقعا نسبت به سال‌های گذشته بالاتر بود.

 البته در اواخر لیگ نظم مسابقات به خاطر انصراف برخی تیم‌ها به‌هم ریخت. قبول دارید؟

اینکه قطعا. این در روند آماده‌سازی تیم ما در طول لیگ هم تاثیر گذاشت. تاثیر منفی هم داشت. ما بازی‌هایی داشتیم که تیم روبه‌روی‌مان حاضر نمی‌شد و ما هفته بعدش باید با یک تیم رقیب مستقیم بازی می‌کردیم. قرار است این مشکل حل شود و از سال آینده اگر تیمی انصراف بدهد از بازی از جدول حذف شود. فکر کنم این تاثیر داشته باشد در منظم شدن مسابقات.

راز موفقیت شما چیست؟

من فکر می‌کنم مدیریت در فوتبال حرف اول و آخر را می‌زند. حالا اگر نگوییم حرف اول و آخر دست‌کم می‌توان گفت تاثیر خیلی زیادی دارد. آن مدیریت اگر در تیم باشد و تیم بتواند در هر شرایطی مسیرش را ادامه دهد اهمیت دارد. به هر حال ما ۹ سال قهرمان شدیم و به نظرم در این مسیر مدیریتی که در راس مجموعه وجود داشته اثر گذاشته و اینکه من خودم شخصا به عنوان مربی نگاهم به قله آن کاری است که انجام می‌دهم. این توی ذهن بچه‌ها هم شکل گرفته و همه بچه‌ها همیشه به کمتر از قهرمانی فکر نمی‌کنند.

به مردم بم اشاره کردید. رابطه مردم شهر با خاتون چگونه است؟

این را من همیشه گفتم که شاید در همه شهرها تیم آقایان اولویت داشته باشند نسبت به زنان. اما در بم این‌طور نیست. مردم بم یکی از چیزهایی که خیلی به آن علاقه دارند و برای‌شان مهم است، تیم فوتبال‌شان است. خیلی از همشهری‌هایم وقتی با آنها صحبت می‌کنم با اینکه آنها را نمی‌شناسم به من می‌گویند دلخوشی ما این تیم است. می‌گویند وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم یا خبری می‌بینیم یا در اینستاگرام نگاه می‌کنیم و متوجه می‌شویم خاتون قهرمان شده یا بازی را برده ناخودآگاه لبخند روی لب‌های ما می‌آید و خوشحال می‌شویم. مردم بم یک حس عجیبی به این تیم دارند و روی این تیم حساسند و برای‌شان مهم است. این را من خودم به چشم دیدم. برای من به عنوان یک بمی این خیلی مهم است که خوشحالی مردمم را ببینم. یکی از دلایلی که دوست دارم تیم همیشه موفق باشد و نتیجه بگیرد و قهرمان شود وجود مردم و خوشحالی مردم بم است.

گردش مالی فوتبال زنان به نسبت شرایط اقتصادی بهتر شده؟ از لحاظ سطح دستمزدها و

در کل که من فکر می‌کنم فوتبال زنان جزو رشته‌هایی است که بیشتر از سایر رشته‌های زنان درآمد دارد. این بیشتر هم شده است امسال، ولی اینکه تمام تیم‌های لیگ برتر این وضعیت را داشته باشند، نیست. نصف تیم‌های لیگ ما این هزینه را انجام می‌دهند ولی در مجموع فکر می‌کنم شرایط بد نیست.

یعنی می‌تواند بهتر شود؟ راهکار شما برای بهتر شدن چیست؟

تنها تیم لیگ که دارد خصوصی هزینه می‌کند تیم ماست. خود دکتر اسماعیلی مدیرعامل ما از هزینه شخصی دارد این تیم را ساپورت می‌کند. قطعا تیم‌هایی نظیر سپاهان و سیرجان که از بخش دولتی هستند کار راحت‌تری دارند. اگر اسپانسرهای خصوصی ورود پیدا می‌کنند دولت بیاید و حمایت کند. مثلا از مدیرعامل ما دیگر مالیات نگیرد. نه اینکه از فردی که دارد در فوتبال زنان هزینه می‌کند باز مالیات بگیرد. خب این بد است. قطعا ممکن است مدیرعامل بعد از مدتی دلسرد شود. من فکر می‌کنم اگر دولت بیاید و کمک کند در بخش خصوصی و یک آیتم‌ها و پوئن‌های مثبتی درنظر بگیرد اوضاع بهتر هم می‌شود.

پخش بازی‌ها هم بی‌تاثیر نیست.

قطعا تاثیر می‌گذارد. این خیلی باعث می‌شود که اسپانسرها ورود پیدا کنند. این کار باید بالاخره انجام شود. البته ما پخش اینستاگرامی بازی را شروع کردیم ولی امیدوارم اوضاع بهتر شود.

امسال تیم‌هایی داشتیم که سرمایه‌گذاری خوبی کردند مثل سپاهان که رقابت نزدیکی هم با شما داشت. از این رقابت بگویید.

سپاهان تیم خوبی است. همیشه خوب بوده. از لحاظ مالی هم هزینه می‌کند. سپاهان در رشته‌های مختلفی هم این کار را می‌کند. فکر می‌کنم کار خوبی است که آنها دارند هزینه می‌کنند و رقیب ما هم بود. شهرداری سیرجان هم همین‌طور. ولی باز هم تاکید می‌کنم سپاهان به همراه چند تا تیم دیگر هستند که در بخش دولتی هستند و این‌چنین هزینه می‌کنند. ولی دولت هم باید بیاید از بخش خصوصی حمایت کند اگر می‌خواهد این روند ادامه پیدا کند.

برنامه شما برای فصل آینده چیست؟ در بم می‌مانید؟ آیا پیشنهادی دارید؟

پیشنهاد که هر سال بوده ولی اولویت خودم همیشه این بوده که در شهر خودم بمانم. حالا ببینیم خدا چه می‌خواهد.

در سال آینده شما و تیم‌تان نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا هستید. در دوره گذشته عملکرد به نسبت خوبی داشتید. چطور می‌شود این عملکرد را بهتر کرد؟

ما سال گذشته تجربه خیلی خوبی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا کسب کردیم و اینکه تیم ما فوتبال بازی کرد و سطح فوتبال ایران را نشان داد. ولی خب حالا از تجربه سال قبل استفاده می‌کنیم و سعی می‌کنیم آن تجربه را به کار بگیریم و نماینده شایسته‌ای برای ایران باشیم. یک‌سری بازیکن را احتمالا تغییر می‌دهیم تا به آن چیزی که شایسته بانوان ایرانی هست دست پیدا کنیم.

لیست ورود و خروج تیم مشخص شده؟

دارم کارهایش را انجام می‌دهم. هنوز کامل نشده ولی در حال کار روی آن هستم.

علی ولی‌اللهی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا