گوناگون

کنترل شدیدتر مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا

نمایندگان دولت‌های ۱۵ کشور اتحادیه اروپا که دارای مرزهای بیرونی این اتحادیه هستند در گردهمایی خود در آتن خواستار دریافت کمک‌های مالی بیشتر از اتحادیه برای افزایش کنترل مرزها برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی شدند….

موضوع مسئولیت مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیرامون حفاظت از مرزهای بیرونی این اتحادیه در زمینه جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به داخل اتحادیه اروپا، سال‌هاست که از جمله موضوعات حساس سیاسی و بحث‌برانگیز در بین‌۲۷ کشور عضو بوده است.

حال نمایندگان دولت‌های ۱۵ کشور با مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) در نشستی در آتن، پایتخت یونان، درباره کنترل‌های سختگیرانه‌تر در مقابله با مهاجرت‌های غیرمجاز به داخل اتحادیه اروپا به بحث و گفت‌گو پرداختند.

این کشورها خواستار ارسال کمک‌های مالی بیشتر از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا برای بهبود وضعیت محافظت از مرزهای بیرونی و اعمال کنترل‌های بیشتر شده‌اند.

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت یونان در این زمینه گفت: «کنترل موثرتر مرزها مستلزم به تقویت نیروهای عملیاتی است. این نکته شامل همکاری با کشورهای همسایه در اتحادیه اروپا و ارتقاء ابزار لازم برای نظارت بر مرزها است.»

میتاراکیس همچنین تاکید که این امر “یک مسئولیت مشترک و نیازمند به تامین مالی قابل توجهی از سوی اتحادیه اروپا است.”

از سوی دیگر یلوا یوهانسون، کمیسر داخلی اتحادیه اروپا گفت: «اتحادیه اروپا امور رسیدگی به شمار زیاد پناهجویان جنگی از اوکراین را موفق‌تر در مقایسه با چالش موج مهاجرت در سال های بحرانی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مدیریت کرده است.»

یوهانسون همچنین با اشاره به “علل اقتصادی به خاطر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا” خاطرنشان کرد که “فرایند پرونده‌های درخواست‌های پناهندگی باید سریع‌تر بررسی شوند.”

دولت یونان در آستانه این گردهمایی در آتن نیز اعلام کرد که برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، حصار مرزی با ترکیه را در مرز شمال شرقی یونان گسترش خواهد داد. یونان برای این کار بارها از اتحادیه اروپا درخواست کمک مالی کرده، اما در این زمینه همچنان به نتیجه دلخواه دست نیافته است.

در این نشست در آتن نمایندگان دولت‌های ۱۵ کشور با مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، از جمله کشورهای قبرس، لهستان، لتونی، لیتوانی و استونی حضور داشتند.

منبع: دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا