فرهنگی

منیژه حکمت، کارگردان سینما از «ممنوع الخروجی و ممنوع الکار» بودن خود خبر داد

منیژه حکمت، کارگردان و تهیه کننده سینما، روز شنبه ششم اسفند در توییتر خود نوشت که «ممنوع الخروج،‌ ممنوع المعامله و ممنوع الکار» است….

منیژه حکمت در حساب کاربری خود توییتر نوشت: «ممنوع الخروج ، ممنوع المعامله ، ممنوع الکار و …..با همه ممنوعیت‌ها ، بیمار با سه عمل جراحی و… برادران لطف کنید اجاره‌خونه و هزینه‌های درمان و هزینه‌های جاری را پرداخت کنید، من به آخر خط رسیده‌ام »
منیژه حکمت از جمله سینماگرانی است که از اعتراضات سراسری اخیر در ایران حمایت کرده است.

پیشتر یک کمیته وابسته به خانه سینما فهرستی صد نفره را از سینماگران و هنرمندان موسیقی و تئاتر که در چند ماه اخیر بازداشت یا ممنوع الخروج شده‌اند، منتشر کرده بود.

کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران در خانه سینما با همکاری خانه تئاتر و موسیقی اعلام کرده بود که در جریان اعتراضات سراسری اخیر، «اکثر بازیگران مشهور و کارگردان‌ها» دچار ممنوعیت کار شده‌اند و قرارداد عده‌ای هم فسخ شده است.

در جریان اعتراضات اخیر در ایران، برخی از چهره‌های ورزشی و هنری از اعتراضات مردم حمایت کردند.

اما علی خامنه‌ای،  در یک سخنرانی این حمایت را «بی‌ارزش» دانست و از قوه قضاییه خواست درباره «اینکه موضع‌گیری آنها عناوین مجرمانه دارد یا نه» تصمیم‌گیری کند.

منیژه حکمت در این توییت خود را کارگردان و تهیه کننده «سابق» سینمای ایران معرفی کرده است.

خانم حکمت زاده سال ۱۳۴۱ در اراک است اولین فیلم او زندان زنان بود که در زمان پخش بازتاب گسترده‌ای یافت و پخش از آن در سینماهای ایران محدود شد.

«سه زن» و «لالایی» از دیگر ساخته‌های خانم حکمت هستند. دختر منیژه حکمت، پگاه آهنگرانی نیز از بازیگران شاخص سینمای ایران است که در سال‌های گذشته به دلیل مواضع انتقادی هدف محدودیت‌ قرار گرفته است.

از آغاز اعتراضات سراسری ایران در شهریور گذشته، حکومت جمهوری اسلامی شما زیادی از بازیگران و چهره های شناخته شده سینما و تلویزیون ایران را ممنوع الخروج کرده است.

در ۲۲مهر امسال، پاسپورت «مانی حقیقی»،‌ فیلمساز ایرانی در حالی که راهی جشنواره فیلم لندن بود، در فرودگاه امام ضبط شد.

در ۱۳آبان نیز «بهرام رادان»، بازیگر شناخته شده سینمای ایران با انتشار یک ویدیو در صفحه اینستاگرام خود، اعلام کرد که ممنوع‌الخروج شده است.

«آبان عسگری»، «شهاب حسینی»، «کتایون ریاحی»، «سحر دولتشاهی»، «حامد بهداد»، «مریم بوبانی»، «محمد عمرانی»، «فاطمه معتمدآریا» و «مسعود کیمیایی»، از دیگر بازیگرانی هستند که دست‌کم برای مدتی ممنوع الخروج شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا