دیدگاه‌ها

جزییات سرقت از «اولین اثر تاریخی ثبت جهانی شده در ایران»

چغازنبیل، نیایشگاهی است که در جنوب غربی ایران در شهرستان شوش در استان خوزستان و در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه واقع است. این نیایشگاه نخستین اثر ثبت جهانی ایران در یونسکو است. دیروز پایگاه خبری میراث ‌خبر، به نقل از فعال میراث ‌فرهنگی خبر داد که آجرنوشته‌های زیگورات چغازنبیل شوش خوزستان به سرقت رفته است!

 مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل در واکنش به خبر منتشره در مورد سرقت و تخریب آجرنوشته‌های باستانی این میراث جهانی گفته که «یک تعرض نافرجام به بخشی از دیواره ضلع جنوب غربی وارد شد که با ورود یگان حفاظت مستقر در محوطه از تخریب جدی مجموعه جلوگیری شد.»
عاطفه رشنویی، همچنین گفته که بررسی وضع موجود بنا و مستندات فتوگرامتری آن مشخص کرده که این اقدام بیشتر جنبه «تخریبی» داشته و هیچ گونه «سرقتی صورت نگرفته» و خبر منتشر شده در مورد سرقت آجرهای این بنای باستانی صحت ندارد.
چغازنبیل، نیایشگاهی است که در جنوب غربی ایران در شهرستان شوش در استان خوزستان و در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه واقع است. این نیایشگاه نخستین اثر ثبت جهانی ایران در یونسکو است.
دیروز پایگاه خبری میراث ‌خبر، به نقل از فعال میراث ‌فرهنگی خبر داد که آجرنوشته‌های زیگورات چغازنبیل شوش خوزستان به سرقت رفته است!
مجتبی گهستونی، گفته در بازدید از این بنای باستانی، تخریب و سرقت برخی از آجرها و کتیبه‌های باستانی آن را مشاهده کرده، اما پس از پیگیری با توجیه‌هایی از سوی مسئولان مواجه شده است. به گفته این فعال میراث فرهنگی، سرقت و تخریب این آجرنوشته‌ها به دلیل نبود یگان حفاظت و نداشتن رده حفاظتی رخ داده است. چغازنبیل نیایشگاهی با قدمت بیش از سه هزار سال پیش، اولین اثر تاریخی ثبت جهانی شده در ایران است./بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا