فرهنگی

تظاهرات مناقشه‌برانگیز «صلح» در برلین با حضور ۱۳هزار نفر

«قیام برای صلح»؛ تظاهراتی که شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) در مخالفت با ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین در برلین برگزار شد، در پی فراخوان سیاستمدار چپ‌گرا، سارا واگن‌کنشت و آلیس شوراتسر، فعال فمینیستی و مدافع حقوق زنان آلمان صورت گرفت…

حدود ۱۳هزار نفر عصر شنبه در برلین تحت عنوان “قیام برای صلح” در محوطه دروازه براندنبورگ تجمع کردند. یک سخنگوی پلیس به شبکه تلویزیونی برلین گفت که این تعداد شرکت‌کننده بیش از میزانی است که قبلا اعلام شده بود.

هم‌زمان، پنج تظاهرات و چند تجمع دیگر در موافقت و مخالفت با ارسال تسلیحات به اوکراین در اطراف دروازه براندنبورگ برگزار شد. پلیس پایتخت با ۱۴۰۰ نیرو در محل حضور داشت.

واگن‌کنشت در ابتدای این مراسم سخنرانی کرد و پس از آن “مانیفست صلح” که دو هفته پیش توسط مبتکران آن منتشر شده بود، قرائت شد.

واگن‌کنشت در سخنرانی خود بار دیگر خواستار توقف تحویل تسلیحات به اوکراین و خواستار مذاکرات صلح شد و گفت که هدف از خواست مذاکرات “پایان دادن به رنج وحشتناک و مرگبار در اوکراین است”. او افزود، به جای “یک جنگ فرسایشی بی‌پایان با ارسال تسلیحات مدام جدید”، باید به روسیه پیشنهادی برای مذاکره ارائه داد.

در حاشیه تظاهرات ناآرامی مختصری پیش آمد: شرکت‌کنندگان در تجمع سعی کردند گروه حول یورگن الزسر، سردبیر مجله راستگرای “کومپکت” را به زور از محل برگزاری خارج کنند. سخنگوی پلیس گفت که این گروه مراسم را ترک کرد و جدا از این حادثه، تجمع “تا حد زیادی آرام” برگزار شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا