زحمتکشان

چند خبر کارگری

کارزار کارگران و بازنشستگان برای افزایش دستمزد مطابق تورم و سبد معیشت

کارگران با امضای کارزاری خواستار افزایش دستمزد مطابق تورم و سبد معیشت شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران و بازنشستگان با امضای طومار اینترنتی، خواستار افزایش دستمزد مطابق تورم و سبد معیشت شدند.

در این کارزار که تاکنون بیش از سه هزار و سیصد کارگر شاغل و بازنشسته آن را امضا کرده‌اند؛ خطاب به شورای عالی کار آمده است:

«ما امضاکنندگان این کارزار خواستار حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار با توجه به نرخ تورم و سبد معیشت موضوع ماده ۴۱ قانون کار و بازنشستگان موضوع مواد ۹۶ و۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی هستیم؛ این دستمزد حق مسلم و قانونی کلیه کارگران مشمول قانون کار اعم کارگران شاغل در وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلابی، نهادهای عمومی غیر دولتی و بخش خصوصی بازنشستگان است.»

 

نگرانی کارگران شهرداری یاسوج از عدم وصول مطالبات ۸ تا ۱۲ ماهه

تأخیر تا یکسال در پرداخت حقوق قانونی کارگران شهرداری یاسوج باعث شده که ما کارگران در شرایط سخت معیشتی قرار بگیریم، به‌طوری‌که هر یک از کارگران در تأمین مایحتاج روزانه خود ناتوان شده‌اند.

جمعی از کارگران شهرداری یاسوج در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: باتوجه به اینکه کارگران شهرداری یاسوج ۸ تا ۱۲ ماه حقوق معوقه طلب دارند و در تنگنای مالی هستند و هیچ اقدامی از طرف مدیران شهری برای حل مشکلات مالی کارگران صورت نمی‌گیرد، بنا داریم نامه درخواست به نهادهای خیریه و کمیته امداد ارسال کنیم تا در صورت امکان حداقل جیره مناسب غذایی به ما کارگران اختصاص داده شود.

یکی از کارگران شهرداری یاسوج گفت: هم اکنون در شهرداری کارگران زیادی به صورت قرارداد مستقیم و پیمانکاری با شهرداری مشغول کارند که در روزهای پایانی سال؛ نگران تامین نیازهای خانواده‌های خود هستند.

به گفته وی، تأخیر تا یکسال در پرداخت حقوق قانونی کارگران شهرداری یاسوج باعث شده که ما کارگران در شرایط سخت معیشتی قرار بگیریم، به‌طوری‌که هر یک از کارگران در تأمین مایحتاج روزانه خود ناتوان شده‌اند.

یکی دیگر از کارگر شهرداری یاسوج با بیان اینکه در شرایط فعلی شهر و کارگران، مدیران شهری باید هرچه سریعتر چاره‌اندیشی کنند، در انتقاد به اعضای شورای شهر گفتند: متاسفانه در دوره‌های مختلف به ویژه در دوره فعلی اعضای شورای شهر یاسوج با دو دستگی موجود در میان خود، به خواسته قانونی و مشکلات معیشتی کارگران اهمیتی نمی‌دهند. ما چندین‌بار به امید حمایت آن‌ها به دفاتر آنان مراجعه کردیم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

 

زمان پرداختِ فوق‌العاده‌ها، کارگر هستیم و زمان پرداختِ عیدی، کارمند!

جمعی از کارگران علوم پزشکی به محرومیتشان از فوق‌العاده‌های حقوق کارمندی اشاره کردند و گفتند: زمانِ پرداختِ فوق‌العاده‌ها، کارگر هستیم اما زمان پرداختِ عیدی، کارمند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران دانشگاه علوم پزشکی، که اصطلاحا به آن‌ها کارگران تبصره‌ی ۴ می‌گویند، در تماس با «ایلنا» به پرداختِ کارمندی عیدیِ خود اعتراض کردند.

این کارگران می‌گویند: عیدی ما را کارمندی حساب کردند اما تمام حقوق و مزایای ما کارگری است. مدیریت، آنجا که به نفعش باشد، کارگری و آنجا که به نفع نباشد، کارمندی حساب می‌کند.

این کارگران به محرومیتشان از فوق‌العاده‌های حقوق کارمندی اشاره می‌کنند و می‌گویند: زمانِ پرداختِ فوق‌العاده‌ها، کارگر هستیم اما زمان پرداختِ عیدی، کارمند.

آن‌ها می‌گویند: رویه‌ای ثابت وجود ندارد؛ خبر داریم دانشگاه برخی از استانها عیدیِ کارگری داده‌اند و برخی عیدیِ کارمندی. مجموعه‌ی ما می‌گوید بودجه نداریم و عیدی را کارمندی می‌دهیم، در حالیکه همین اتفاق سال گذشته افتاد و برخی از کارگران به نفع خود از دیوان عدالت رأی گرفتند، اما امسال باز به همان رویه‌ی قبل، عیدی را کارمندی حساب کرده‌اند!

 

انتقاد کارگران شرکتی فرودگاه مهرآباد از شرایط کار/ آیا مشمول طرح ساماندهی می‌شویم؟

کارگران شرکتی فرودگاه مهرآباد از شرایط شغلی خود انتقاد کردند.

کارگران شرکتی فرودگاه مهرآباد تهران در تماس با خبرنگار ایلنا، از شرایط شغلی خود انتقاد کردند. این کارگران می‌گویند: بخشی از ما حتی قرارداد مکتوب با پیمانکار نداریم، فرودگاه فقط با پیمانکار قرارداد بسته است که جزئیات آن را ما نمی‌دانیم.

این کارگران که از فقدان امنیت شغلی گلایه دارند، می‌گویند: با حداقل حقوقِ حدود شش میلیون و هفتصد هزار تومان زندگی می‌کنیم که به هیچ وجه امورات ما نمی‌گذرد؛ با این حال، فشار کار زیاد است و بار تعدیل احتمالی بر روان کارگران بسیار سنگینی می‌کند.

این کارگران می‌گویند: مشخص نیست آیا ما که اصلاً قرارداد مکتوب نداریم، مشمول طرح ساماندهی یا تبدیل وضعیت می‌شویم یا خیر؟

یکی دیگر از انتقادات این کارگران به سفته گرفتن توسط پیمانکار برمی‌گردد؛ پیمانکار از کارگران سفته‌های بیست تا پنجاه میلیون تومانی مطالبه می‌کند تا کارگران بتوانند در فرودگاه کار کنند. آنها می‌گویند: رفتاری که با ما می‌شود، خلاف مقررات قانونی‌ست اما نظارتی وجود ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا