بین‌المللی

هشدار بازرس آمریکا نسبت به “تکرار تجربه افغانستان در اوکراین”

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) می گوید: برای جلوگیری از تقلب و فساد در تضعیف بسته های کمک های خارجی برای کمک به اوکراین در درگیری با روسیه، تدابیر قوی باید وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از آر تی، جان ساپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) که در سال ۲۰۱۲ در بحبوحه حضور نظامی گسترده ایالات متحده در این کشور توسط دولت اوباما به عنوان نظارت بر بازسازی افغانستان منصوب شد، اعتراف می کند که “اشتباهات مهمی” در بازسازی افغانستان صورت گرفته است – عمدتاً به دلیل بسیاری از موارد وجوه تخصیص داده شده “منحرف یا دزدیده شده” است.

ساپکو پیش بینی می کند که عدم عبرت گرفتن از این اشتباهات ممکن است تأثیر کمک های خارجی به اوکراین را به شدت محدود کند.

او به فاکس نیوز گفت: بدترین نتیجه این است که کمک‌ها به گونه‌ای منحرف می‌شوند، دزدیده می‌شوند که هدف مورد نظر خود را محقق نمی‌کند که در این مورد، ارائه سلاح و پول به اوکراینی‌ها برای پیروزی در جنگ آنها علیه روسیه متجاوز است.

در گزارش او آمده است: “در غیر این صورت همه چیز را هدر داده اید. شما موظف هستید که عناصر فاسد نه تنها در اوکراین یا دولت میزبان، بلکه از پیمانکاران دولت ایالات متحده یا سایر پیمانکاران شخص ثالث را نیز برای سرقت پول شناسایی و حذف کنید.”

او افزود که بدون نظارت لازم، “متوسط ​​اوکراینی ها به جای تاثیر مورد نظر کمک ها، هدر رفت و اتلاف کمک را خواهند دید” و این می تواند منجر به از دست دادن حمایت از اقدامات کی یف و واشنگتن شود.

او به تجربیات مشابه در افغانستان اشاره کرد، جایی که به این نتیجه رسیده که سربازان و افسران پلیس افغانستان پس از مشاهدات دست اول فساد، اعتماد خود را به دولت خود از دست دادند.

ایالات متحده در ماه های اخیر به افزایش بسته های کمکی خود به اوکراین ادامه داده است. روز جمعه، در سالگرد آغاز عملیات نظامی مسکو در این کشور، آمریکا بسته کمکی ۲ میلیارد دلاری بیشتری را اعلام کرد و تحریم‌ها و افزایش تعرفه‌ها را علیه مسکو اعمال کرد. در سال ۲۰۲۲، دولت بایدن بیش از ۱۱۲ میلیارد دلار کمک مالی به کی یف اختصاص داد. ماه گذشته، واشنگتن برنامه‌هایی برای تشکیل کمیته‌ای نظارتی برای ردیابی دارایی‌های ارسال شده به اوکراین فاش کرد – تمرینی که ساپکو گفت شبیه «گله‌داری گربه‌ها» است.

چهره‌های داخل کنگره آمریکا همچنین خواستار تعیین یک بازرس ویژه برای نظارت بر کمک‌های اوکراین شده‌اند. ماه گذشته گزارش شد که ولودیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین، مقامات دولتی متهم به رشوه و فساد را اخراج کرده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا