حقوق بشر

احضار سیاوش حیاتی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صحنه

سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد کُرد به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی” به شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صحنه احضار شد.

کآقای حیاتی در تاریخ ششم اسفندماه ابلاغیه احضاریه را دریافت و باید ظرف پنج روز جهت اخذ آخرین دفاع خود را به شعبه یک بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صحنه معرفی کند.

روز سه‌شنبه سیزدهم دی‌ماه، سیاوش حیاتی پس از ٣٣ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه از زندان دیزل آباد کرمانشاه آزاد شد.

روز پنج‌شنبه هشتم دی‌ماه، دبیر جبهه متحد کُرد از زندان دیزل‌ آباد کرمانشاه به اداره اطلاعات این شهر منتقل شده بود.

روز نهم آذرماه، سیاوش حیاتی و همراهان وی که برای دیدار با تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شده مراسم ۲۷ آبان‌ماه از کرمانشاه به صحنه رفته بودند، هنگام بازگشت به کرمانشاه در پلیس راه بیستون بدون ارائه حکم قضایی به همراه ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همچنین آقای حیاتی روز جمعه یکم مهرماه در روستای “ورگمه” از توابع شهرستان دالاهو از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و از بدو دستگیری دست به اعتصاب غذا زده بود.

وی روز دوشنبه چهارم مهرماه از اداره اطلاعات کرمانشاه به زندان دیزل آباد منتقل و روز شنبه شانزدهم مهرماه با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

سپس سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان و دبیر جبهه متحد کُرد توسط شعبه  ۵ دادگاه انقلاب کرمانشاه مستقر در اسلام‌آباد غرب به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه با تلویزیون و رسانه‌های معاند و نیز خطاب کردن کشته‌شدگان اغتشاشات اخیر و ظالم خواندن نظام جمهوری اسلامی ایران” با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود.

یکی دیگر از اتهامات وارده به آقای حیاتی “تحریک مردم به کشتار و جنگ  به قصد بر هم زدن امنیت کشور ” بوده که دادگاه به دلیل فقدان ادله اثباتی جهت اقناع وجدانی و همچنین با لحاظ اصل برائت مستند به اصل ۳۷ قانون اساسی و ماده ۴ قانون آیین دادرسی کیفری حکم به برائت وی از اتهام انتسابی داده بود.

کُردپا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا