بین‌المللی

انتقاد تند مکزیک: آمریکایی‌ها طبق یک عادت بد همیشه در مسائلی دخالت می‌کنند که ارتباطی با آنها ندارد

رئیس‌جمهوری مکزیک با انتقاد از «عادت بد» آمریکا در دخالت در مسائل کشورهای مستقل گفت: آمریکایی ها طبق یک عادت بد همیشه در مسائلی دخالت می کنند که ارتباطی با آنها ندارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهوری مکزیک در یک نشست مطبوعاتی، خطاب به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مکزیک از دموکراسی و آزادی بیشتری برخوردار است.

اوبرادور با انتقاد از سیاست مداخله آمریکا در کشورها گفت: آن‌ها (آمریکایی‌ها) طبق عادت بد، همیشه در مسائلی دخالت می‌کنند که ارتباطی با آن‌ها ندارد. ایرنا

وی در اشاره به نقش آمریکا در بحران پرو گفت: اگر می‌خواهند با همین سیاست ادامه دهند، با آنچه در پرو در حال وقوع است، برخورد کنند؛ سفیر آمریکا در آنجا مشاور کودتاچیان است.

رئیس‌جمهوری مکزیک، توقف ریاکاری را از آمریکا خواستار شد و تاکید کرد که مکانیسم‌های واشنگتن هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی، تداوم همان رویه‌ای است که در زمان تسلط بر آمریکای لاتین اعمال می‌کردند.

اوبرادور اطمینان داد: مکزیک یک کشور آزاد و مستقل است که احترام می‌گذارد و بنابراین، خواستار احترام است؛ مکزیک نه مستعمره و نه تحت‌الحمایه است. آن‌ها مدام از آزادی و دموکراسی صحبت می‌کنند اما من شواهدی دارم که نشان می‌دهند آزادی و دموکراسی در کشور ما بیشتر است. اینجا مردم حکومت می‌کنند و آنجا، الیگارشی حکومت می‌کند.

اظهارنظرهای رئیس‌جمهوری مکزیک پس از اقدام وزارت امور خارجه آمریکا در صدور بیانیه‌ای در حمایت از تظاهرات گسترده و سازماندهی شده توسط مخالفان دولت مکزیک علیه اصلاح قانون انتخابات موسوم به طرح بی (Plan B) بیان شد.

رئیس دولت مکزیک همچنین از روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا به دلیل اختصاص «هشت ستون و عکس برای راهپیمایی مفسدان» انتقاد کرد و اطمینان داد که این روزنامه از مافیای قدرت اقتصادی در جهان محافظت می‌کند.

رئیس‌جمهوری مکزیک پیشتر نیز تامین مالی سازمان‌های غیردولتی مکزیکی توسط آمریکا را سیاست خارجی «مداخله‌جویانه» کاخ سفید توصیف کرد که به عنوان «بخشی از یک سیاست استعماری عقب‌مانده با زمان حاضر همخوانی ندارد».

اوبرادور دولت مکزیک را یک «دولت قانونی» دانست که به صورت «دموکراتیک و با اراده مردم» تشکیل شده است و در مقابل، این دست اقدامات موجب «از بین رفتن اقتدار اخلاقی و سیاسی» دولت‌های مداخله‌گر می‌شود.

یکشنبه گذشته، جامعه مدنی، سازمان‌ها و بخش‌های اپوزیسیون مکزیک در اعتراض به تغییر سیستم انتخاباتی در مکزیکوسیتی، پس از تصویب مجموعه‌ای اصلاحات توسط مجلس سنا به پیشنهاد دولت تظاهرات کردند.

اصلاحات پیشنهادی آندرس مانوئل لوپز اوبرادور هفته گذشته تصویب شد. این اصلاحات حقوق و بودجه دفاتر انتخابات محلی و آموزش شهروندانی را که در مراکز رای‌دهی کار و نظارت می‌کنند، کاهش می‌دهد؛ همچنین مجازات نامزدهایی که در گزارش‌دهی هزینه‌های مبارزه‌های انتخاباتی خود کوتاهی می‌کنند، کاهش داده شده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا