حقوق بشر

انتقال مجدد هیمن مصطفایی به زندان سنندج؛ امکان اجرای حکم اعدام این زندانی با پرونده‌سازی

هیمن مصطفایی، زندانی محکوم به اعدام اهل مریوان، پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات در جریان اعتراضات نهم مهر ماه زندانیان محبوس در زندان مرکزی سنندج، متعاقب ده روز اعتصاب غذا بار دیگر به این زندان بازگردانده شد. وی که بر اثر شکنجه، دچار شکستگی از چند ناحیه بدنش شده با پرونده‌سازی مقامات حکومتی در خطر قریب‌الوقوع اعدام قرار دارد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز چهارشنبه ١٠ اسفند ماه ١۴٠١ (١ مارس ٢٠٢٣) هیمن مصطفایی، زندانی محکوم به اعدام اهل کانیدینار مریوان، متعاقب بیش از ۵ ماه بازجویی و شکنجه و در حالی که دست به اعتصاب غذا زده، بار دیگر از بازداشتگاه اطلاعات سنندج به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

هه‌نگاو پیشتر در گزارشی اعلام کرد: هیمن مصطفایی در حالی که پیش از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات در ٩ مهر ١۴٠١، دهمین سال حبس خود را در زندان مرکزی سنندج سپری می‌کرد؛ از سوی دادستان کل استان کُردستان تهدید به اجرای “حکم اعدامش” شده است.

در حال حاضر شنیده‌ها حاکی از آن است که پرونده وی برای اجرای حکم اعدام به اجرای احکام ارسال شده و این زندانی در خطر اجرای حکم اعدام است.

گفته می‌شود محمد جباری، دادستان سنندج با همدستی رئیس زندان مرکزی سنندج در پی آن هستند که با مطرح کردن اتهام “اغتشاش” با ادله ساختگی “لیدری اعتراضات داخل زندان” اجرای حکم اعدام هیمن مصطفایی را به صورت جدی پیش ببرند.

این در حالی است که شاکی پرونده پیگیر اجرای حکم نبوده و علاوه بر این، نهاد دیوان عالی کشور، پیش از این اتهام “محاربه” را به دلیل نبود شواهد لازم رد کرده است.

این زندانی سیاسی در جریان اعتراض زندانیان زندان مرکزی سنندج، هدف گلوله قرار گرفته و تعدادی از ساچمه‌هایی که به ناحیه چپ سینه وی اصابت کرده به عمق بدن و حوالی قلب وی نفوذ کرده بود.

با این حال او بدون هیچگونه رسیدگی پزشکی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج انتقال و آنجا بر اثر شکنجه سه دنده، دو دندان و انگشتان دست و پایش شکسته شد.

هیمن مصطفایی ۱۱ اسفند ۱۳۹۱ به اتهام قتل یکی از اعضای سابق سپاه پاسداران به نام ابراهیم محمدی در مریوان بازداشت گردید و در دوران بازجویی تحت شکنجه ناچار به پذریش قتل این عضو سپاه پاسداران شده است.

این زندانی بعدها توسط دادگاه کیفری سنندج به اتهام قتل عمد به “قصاص” و به اتهام نگهداری اسلحه به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم گردید. قابل ذکر است که نهادهای امنیتی سنندج خواهان گشوند پروندهای به اتهام محاربه برای هیمن مصطفایی بودند که این اتهام به دلیل نبود مدارک و ادله لازم توسط دیوان عالی کشور رد شد.

همچنین، وی خرداد ماه ١٣٩۶ برای مدتی جهت اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود که نهایتاً پس از تجمع اعتراضی مردم مقابل زندان مذکور و با کسب رضایت شاکی خصوصی، اجرای این حکم متوقف شد.

هیمن مصطفایی قبل از بازداشت برای مدتی عضو یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت بوده و در جریان این پرونده سه شهروند دیگر به نامهای بیان کاکهخانی، هیوا دادآفرین و خلیل شیرزادی به اتهام شرکت در قتل ابراهیم محمدی بازداشت شده بودند که اعترافات اجباری آنها تحت عنوان “سوژه مرگ” در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ در شبکه پرس تی وی وابسته به نهادهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی منتشر شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا