اخبار

اقدام ضد بشری حکومت جمهوری اسلامی؛ در دو ماه گذشته ۹۴ نفر اعدام شدند

سرکوب خشن و خونین حقوق بشر در ایران موضوعی تازه نیست. سازمان عفو بین‌الملل در همکاری با بنیاد عبدالرحمان برومند گزارش داده که طی دو ماه گذشته دست‌کم ۹۴ نفر در ایران اعدام شدند. در میان اعدام‌شدگان دست‌کم یک عرب اهوازی، ۱۴ کُرد و ۱۳ بلوچ دیده می‌شوند….

نتایج تحقیق مشترک سازمان عفو بین‌الملل و بنیاد حقوق بشری عبدالرحمان برومند حاکی از آن است که تنها در دو ماه میلادی گذشته (ژانویه و فوریه) حکم اعدام دست‌کم ۹۴ نفر در ایران اجرا شد.

این دو نهاد حقوق بشری با اشاره با ”افزایش قابل توجه” شمار اعدام‌ها در ایران نسبت به گذشته افزوده‌اند که “مجازات اعدام به طور فزاینده‌ای علیه اقلیت‌ها در ایران به اجرا درآمده است”.

بر اساس این گزارش، در میان اعدام‌شدگان در دو ماه میلادی گذشته دست‌کم یک عرب اهوازی، ۱۴ کُرد و ۱۳ بلوچ دیده می‌شوند.

در همین حال و بر پایه این گزارش، در ماه‌های گذشته ده‌ها نفر از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران، حکم اعدام دریافت کرده‌اند.

”ابزاری برای ایجاد هراس و سرکوب‌های بیشتر”

در همین خصوص رویا برومند، مدیر بنیاد عبدالرحمان برومند گفت که جمهوری اسلامی “از مجازات اعدام نه تنها برای سرکوب بیشتر اقلیت‌ها استفاده می‌کند بلکه تلاش می‌کند تا نشان دهد که هر مخالفتی با جمهوری اسلامی، با سرکوبی شدید چه در خیابان و چه با مجازات اعدام روبرو می‌شود”.
دیتر کارگ، کارشناس امور ایران در عفو بین‌الملل نیز افزایش شمار اعدام‌ها در ایران را ”حیرت‌آور” توصیف کرده و می‌گوید: «این اعدام‌ها پس از یک روند دادرسی به شدت ناعادلانه به اجرا درآمده‌اند که در آنها به طور سیستماتیک از اعتراف اجباری و شکنجه استفاده شده است.»

این دو نهاد حقوق بشری همچنین تاکید کرده‌اند که بسیاری از این زندانیان تحت شکنجه‌های جنسی قرار گرفته‌اند.

درخواست مجدد عفو بین‌الملل برای توقف اعدام‌ها در ایران

عفو بین‌الملل بار دیگر از حکومت جمهوری اسلامی خواست که “به طور رسمی، به صدور و اجرای مجازات اعدام در ایران پایان دهد، کلیه اتهام‌ها از بازداشت‌شدگانی که در اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در ایران شرکت داشته‌اند، لغو شود”.

عفو بین‌الملل تاکنون بارها از افزایش شمار اعدام‌ها در ایران به‌شدت ابراز نگرانی کرده است.

آمارهای سازمان عفو بین‌الملل حاکی از آن است که تنها در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، دست‌کم ۲۵۰ نفر در ایران اعدام شدند.

شماری از ناظران و فعالان مستقل حقوق بشر اما بر این باور هستند که شمار واقعی اعدام‌ها در ایران، فراتر از این ارقام است.

در ماه‌های گذشته ده‌ها نفر از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران، حکم اعدام دریافت کرده‌اند.

اجرای حکم اعدام چهار معترض زندانی به نا‌م‌های محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی با واکنش‌های اعتراضی گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران همراه شد.

سرکوب، آزار،‌ شکنجه، ربودن مخالفان، ترور دگراندیشان- در داخل و خارج از مرزهای ایران- اعتراف گرفتن‌های اجباری از قربانیان شکنجه و درمجموع بی‌اعتنایی کامل به‌رعایت حقوق و آزادی‌های دموکراتیک شهروندان شیوهٔ حکومتی‌ای جاافتاده در حاکمیت در جمهوری اسلامی است که کشتار و سرکوب و زندانی کردن کودکان را نیز در کارنامه سیاه خود همراه دارد.
نباید اجازه داد سیاست اعدام، شکنجه، مرگ خاموش، ربودن فرزندان میهن از آغوش خانواده‌ها از سوی رژیم سفاک ادامه یابد. نباید گذاشت جسم و جان زندانیان سیاسی‌عقیدتی اسیر در سیاه‌چال‌های رژیم جهل و جنایت پوسیده شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا