اخبار

حمله نیروهای سرکوبگر به مردم بلوچ

امام جمعه اهل سنت زاهدان امروز به مساله مسمومیت در مدارس ایران به ویژه مدارس دخترانه اشاره کرد و گفت که بسیاری معتقدند که این هم نوعی سرکوب اعتراضات است و همان دخترانی که در مدرسه هایشان اعترض کردند را حالا اینطور با آنها برخورد می‌شود….

مولوی عبدالحمید افزود: این مساله که دختران را هدف قرار داده و در همه ملت پریشانی ایجاد کرده یک جریان بسیار سنگین است و آنهایی که اطلاع دارند و جلوی این جریان را نمی‌گیرند،‌ شایسته کشور ما نیستند.
او در ادامه، انتقام‌جویی از اعتراض دختران دانش‌آموز در ماه‌های گذشته را دلیل اصلی این حملات شیمیایی دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری بر این نظرند و این فرض به واقعیت هم نزدیک است که این مسموم کردن‌ها، نوعی از سرکوب اعتراضات است؛ هم از سوی جریانی که مسمومیت دختران را هدف قرار داده و هم آن‌ها که از این ماجرا مطلع‌اند اما جلویش را نمی‌گیرند.
وی از اینکه این جریان شناسایی نشده ابراز تعجب کرد و گفت: هیچکس قانع نشده است. چه کسی باور می‌کند که مسئولان، امنیتی ها و نظامی ها نمیدانند. چیزهای پیش پا افتاده سریع شناسایی می‌شود ولی جریان به این گستردگی شناسایی نشود.
بنا به گزارشها، پخش زنده سخنرانی امام جمعه اهل سنت زاهدان که از طریق اکانت یوتیوب و اینستاگرام او انجام میشد در میان سخنانش قطع شد. هفته گذشته هم پخش زنده به دلیل قطع اینترنت در زاهدان قطع شده بود.
امروز جمعه ١٢ اسفند ماه ۱۴۰۱ اینترنت در زاهدان با با اختلال و قطعی کامل مواجه است. لایو اینستاگرامی مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی ،امام جمعه زاهدان نیز بدلیل قطعی اینترنت نیمه تمام ماند. مولوی عبدالحمید در مراسم نمازجمعه زاهدان با اشاره به مسمومیت دختران در مدارس کشور از بی توجهی دستگاه های امنیتی و نظامی در جلوگیری از بروز این اقدامات انتقاد کرد و از مسئولان امر خواست تا صدای مردم را گوش بدهند. وی از سخنان امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه در ارتباط با عدم کشته شدن معترضان در طی خیزش انقلابی انتقاد کرد و گفت صحبت‌های او خلاف واقع است. وی همچنین با بیان اینکه دیگر نه حکومت اسلامی مانده و نه حکومتی که ظلم نکرده باشد، ادامه داد؛ چطور می‌شود باور کرد که دستگاه‌های امنیتی ندانند چه کسانی دختران دانش‌آموز را مسموم کرده‌اند؟!
گزارش های کانال های خبری بلوچ از آغاز اعتراضات مردمی در زاهدان بعد از نماز جمعه این شهر خبر داده اند. در تظاهرات امروز شعارها و پارچه نوشته ها در محکومیت جمهوری اسلامی، دیکتاتوری وتاکید بر ادامه ی خیزش انقلابی به چشم می خورد. تعدادی از معترضان پلاکاردهایی در محکومیت برخی از جریانات خارج از کشوری برای مصادره ی مبارزات مردم در دست داشتند.
به گزاش حال وش، مسجد مکی در محاصره نیروهای نظامی، امنیتی قرار دارد و آن ها به بازداشت گسترده معترضین اقدام کرده اند. تعداد زیادی نیروی لباس شخصی و نظامی در اطراف مسجد مکی حضور دارند مردم معترض هم با سردادن شعارهای ضدحکومتی در حال اعتراض هستند.
بنابر گزارش های تازه تر نیروهای نظامی و امنیتی حاضر در خیابان های مدنی، رازی و خیام زاهدان با ورود به نزدیکی مسجد مکی با معترضین درگیری شدند. معترضین با مقاومت در برابر نیروهای نظامی و امنیتی در خیابان خیام زاهدان شعارهای اعتراضی سر دادند. مامورین امنیتی یورش سنگینی را به معترضان در مسجد مکی صورت داده و منطقه را به طور کامل محاصره کرده اند. آن ها با ده ها خودرو به مردم داخل مسجد یورش برده و قصد ورود به مسجد را دارند. آزادیخواهان بلوچ از مردم خواسته اند به یاری آن ها بشتابند. حال وش گزارش داده است که یوروش نیروهای انتظامی برای ورود به مسجد ناکام مانده و آن ها بر اثر مقاومت مردم عقب نشینی کرده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا