اجتماعی

با بی‌عدالتی در نظام دارویی مواجهیم

رئیس انجمن داروسازان تهران با انتقاد از آیین نامه تاسیس داروخانه‌ها در سال‌های اخیر گفت: تمرکز داورخانه‌ها در برخی از مناطق شهر به صورت مشمئز کننده‌ای از حالت طبیعی خارج شده است.

آرمان ملی آنلاین: ایلنا نوشت، «حمید خویی» رئیس انجمن داروسازان تهرانا با اشاره به آیین‌نامه تأسیس داروخانه در سال‌های اخیر ابلاغ شده است، گفت: ما با یک سیاست جدیدی در سازمان غذا و دارو در سال‌های اخیر مواجه بوده‌ایم که همانطور که پیش بینی می‌کردیم حاصل این سیاست تراکم بیش از حد داروخانه‌ها در نقاط برخوردار و تراکم کمتر داروخانه‌ها در مناطق کم برخوردارتر است.

وی ادامه داد: این آیین نامه جدید داروخانه‌ها که طی سال‌های اخیر تصویب شده شرایطی را فراهم کرده است که تمرکز داروخانه‌ها در برخی از مناطق به صورت مشمئز کننده‌ای از حالت طبیعی خارج شده است.

رئیس انجمن داروسازان تهران تصریح کرد: گاهی در مناطق شمالی شهر مشاهده می‌کنیم که در کنار هم ۵ الی ۶ داروخانه قرار گرفته‌اند و برخی از این‌ها از نواحی جنوب شهر و نواحی حاشیه شهرها به مناطق شمالی شهر آمده‌اند.

خویی خاطرنشان کرد: این یک نگاه غلطی است که وزارت اقتصاد و برخی از نمایندگان مجلس در سال‌های اخیر داشته‌اند که داروخانه داری یک نوع کسب است و باید در راستای آزادسازی کسب و کار و برداشتن موانع کسب و کار اجازه دهیم هر کسی هر جایی که می‌خواهد داروخانه بزند. در صورتی که این سیاست متأسفانه پیامدهای زیانباری برای مردم و نظام سلامت داشته و خواهد داشت.

وی ادامه داد: این وضعیت همچنان ادامه دارد و نگاه وزیر اقتصاد این است که باید موانع کسب و کار را بردارند. در صورتی که داروخانه مرکز ارائه خدمات سلامت محور است و دولت موظف است این خدمات را برای همه مردم فراهم کند چراکه در قانون اساسی سلامت حق همه مردم است. لذا این سیاست که در چند سال اخیر پیگیری شده هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی به نظر می‌رسد بی‌عدالتی را در نظام دارویی گسترش داده است.

رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: در مناطقی در شمال شهر تهران می‌توانیم در یک فاصله ۱۰۰ متری چندین داروخانه ببینید در صورتی که قبلا برای تأسیس داروخانه ضوابطی وجود داشت و داروخانه‌ها باید حداقل ۱۰۰ متر از هم فاصله می‌داشتند، در برخی از مناطق وقتی از داروخانه اشباع می‌شد از داروسازانی که قصد داشتند داروخانه تأسیس کنند خواسته می‌شد در مناطقی که داروخانه نبود یا با کمبود مواجه بودند داروخانه بزنند. الان این محدودیت‌ها برداشته شده و متأسفانه وجه علمی خدمات علمی در داروخانه‌ها کاملا تحت تأثیر قرار گرفته است و در داروخانه‌ها بخش کوچکی از آن به دارو اختصاص پیدا کرده و بخش وسیعی از داروخانه به موضوعات دیگری اختصاص پیدا کرده است و این اتفاق خوبی نیست و به نفع مردم نیست.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا